Погода г.Сумы
СЕГОДНЯ
25.11
Понедельник
ЗАВТРА
26.11
Вторник
П.ЗАВТРА
27.11
Среда
ночью-3°C-5°C-13°C
до
обеда
днем

-1°C

-4°C

-8°C

после обеда
последнее обновление: 10:00 (GMT+2)
Курсы валют г.Сумы
ВалютаКурс НБУ
на
Банки г.Сумы на
покупкапродажа

USD

0

0

0

EUR

0

0

0

RUB

0

0

0

Реклама

На Сумщине установлен памятник замученным 305 лет тому назад козакам


22.10.2013

На Сумщині, у старовинному козацькому місті Лебедин 20 жовтня 2013 р., після 20-річних домагань, було встановлено пам’ятник закатованим тут за наказом Петра Р† понад 900 козакам-мазепинцям, — повідомляС” maidanua.org. Памятний курган із сірим гранітним хрестом поставлено перед входом до Мироносицького кладовища, поблизу якого в 1708-09 рр. було поховано сотні закатованих украС—нських козаків. Встановлення пам’ятника було здійснене з ініціативи та стараннями почесного громадянина Лебедина, письменника, краС”знавця, історика та етнографа Бориса Ткаченка та його сина, колишнього голови ЛебединськоС— райдержадміністраціС— Максима Ткаченка. Освячення пам’ятного хреста та поруч встановленоС— невеличкоС— каплички здійснило місцеве духовенство УПЦ, яке відслужило на місці подіС— панахиду за загиблими 305 років тому украС—нськими козаками.

Як відомо, на цьому місці майже 250 років знаходилася велика братська "Могила гетьманців", де було поховано понад 900 козаків-мазепинців, жорстоко закатованих протягом 25 листопада (6 грудня) - 26 грудня 1708 р. (6 січня 1709 р.) в центрі міста Лебедина, на майдані коло церкви Преображіння Господнього. У цей час в Лебедині знаходилася ставка Петра Р†. За його наказом князь О.Д. Меншиков тут чинив слідство і суд над козаками і місцевими мешканцями, що підтримували гетьмана Р†.Мазепу під час війни зі шведами. Прізвища козаків, закатованих в Лебедині та С—х точна кількість, до-сьогодні остаточно не встановлені. Проте усі відомі джерела повідомляють, що саме тут російськими військами було піддано нелюдським тортурам і закатовано понад 900 козаків-мазепинців.

Як засвідчують джерела, тортури були різними: колесування, четвертування, саджання на палю. Найлегшим вважалося повішення та відтинання голови. Смерті передували канчуки, батоги та розпечене залізо, яким повільно водили по тілу козаків. Страчених козаків поховали за межами міста поблизу нинішнього Мироносицького кладовища. Петром Р† на місці поховань було заборонено ставити хреста та наказано вивозити сюди дохлу худобу. Пізніше місце поховання страчених козаків назвали "Гетьманським кладовищем", а місцеві мешканці насипали в пам’ять про полеглих високу могилу - більше 20 метрів у довжину і ширину та 4 метри у висоту. Козацьку могилу доглядали лебединці, правили тут панахиди, саджали квіти. У дореволюційний час на могилі були хрест і огорожа. В радянські часи вона була зруйнована і лише тепер, після довготривалих домагань, місцевим ентузіастам на 305 роковини таки вдалося встановити у Лебедині пам’ятник закатованим тут понад 900 козакам-мазепинцям - борцям за волю УкраС—ни.

Водночас, як повідомив Борис Ткаченко, місцева громада не полишаС” надій, що у Лебедині у центрі міста, на місці самих катувань і страт украС—нських козаків, також буде встановлено пам’ятник. Як прокоментував уродженець Лебедина історик Сергій Шумило, "це місце, як і Берестечко, С” священним в нашій історіС—, адже воно рясно полите кров”ю украС—нських мучеників. Р† воно мало б вшановуватись всіС”ю УкраС—ною, до цього святого місця у вільній УкраС—ні мали б здійснюватись загальнонаціональні прощі-паломництва… Сподіваюся, що колись таке всеж відбудеться".

Таку ініціативу підтримала й відома украС—нська співачка Оксана Білозір. У своС”му привітанні вона написала: "Я щаслива за відмолені нескорені душі козацькі! Царство Небесне і вічная пам’ять! МаС”мо ще один маршрут, куди хочеться поС—хати, щоб помолитися і схилити свою голову".

фото с сайта Лебедининфо

 Copyright © 2008-2023, inform.sumy.ua

Использование материалов inform.sumy.ua разрешается при условии ссылки (для интернет-изданий – активной гиперссылки) на inform.sumy.ua