19.09.2016
Скоро день знань, і у цей день необхідно щось знати. Наприклад, про систему освіти у Сумській області. Цього року понад 94 тисячі школярів підуть навчатися у понад 520 шкіл області. У тому числі лише у Сумах – більше 24 тисяч юних сумчан. Можна б і порадуватись. Свято.
Усе б добре, якби не вперта статистика. А статистика мовою цифр говорить про те, що у цьому році ЗНО з англійської на 160 і більше балів здали лише 3,4% дітей із сільських шкіл. Це при тому, що у містах таких дітей – понад 34%. По інших предметах ситуація не така кричуща, але так само показова. Сільські діти менш успішні. Більшість із них чекає ПТУ. І не жде Могилянка. Сільські діти дурніші? Та ні.
Не будемо узагальнювати, у сільських школах є багато класних спеціалістів. Узагальнення потрібні для того, щоби бачити тенденцію. А тенденція така, що у сільській школі іноземну мову викладає фізрук. А інформатику – трудовик. Учні сільських шкіл не йдуть далі районних олімпіад по інших предметах.
Це перший і неприємний факт. Іще? А скільки коштує вартість навчання одного учня з бюджету? Ми ж із вами знаємо, що державний бюджет наповнюємо ми. Загляньте у будь-який чек. Гляньте на рядок: «У тому числі ПДВ». Оце скільки ви заплатили до бюджету Гройсману. А Кабмін дав освітню субвенцію. І розподілив її по містах і районах. І виявляється, що вартість навчання учнів у містах і сільських школах різна. У середньому у містах один учень нам з вами коштує близько 8 тисяч гривень. А у сільській місцевості – більше 15 тисяч. Майже удвічі більше.
По окремих школах – від 5200 грн. до 52000 грн. Вилка — у десять разів. А що ви хотіли? Якщо у школі 8 вчителів і 20 учнів. І школа розрахована на 400 учнів. І топлять пусті класи.
Висновок. Сільський учень нам коштує скільки ж, скільки студент у виші. І удвічі більше, ніж учень у місті. І шансів потрапити у студенти у нього мало. Але районні ради, у ейфорії популізму, відмовляються закривати сільські школи. «Загине школа – загине село». Це їх девіз. Думати про вікно можливостей для дітей і про ефективність витрачання бюджетних коштів – не для них. Непопулярне рішення – закрити малокомплектну школу перед майбутніми виборами возити дітей у райцентр, щоб вивчити – не розглядається. Просто не про дітей вони думають, а про наступні вибори. Або просто дурні. Важко нам буде. Тримайтеся, розумні люди. І бережіть себе.
Віктор бобиренко
Інші новини:
03.04.2025 У Сумах п’яний водій збив дорожній знак і облаяв патрульних
03.04.2025 На Сумщині судитимуть ДСНСника, який разом із товаришем виправдовував агресію проти України
03.04.2025 Нардеп Тетяна Скрипка домагається врегулювання законодавчих норм отримання статусу дітей війни
03.04.2025 Шахраї, представившись правоохоронцями, ошукали пенсіонерку з Охтирщини на 40 тисяч
03.04.2025 Викладачка із Сум виграла “срібло” на чемпіонаті світу з науки, освіти, мистецтва та технологій