Тренер легендарної “Сумчанки”: “Наша збірна – унікальна”

09.03.2018

Нещодавно відбувся Чемпіонат світу хокею на траві серед жінок у Берліні.  Жіноча збірна нашої країни посіла четверте місце. Про деталі гри, свою долю у спорті та історію хокею на траві на Сумщині розповіла тренер дівчат – Світлана Макаєва.

Про Чемпіонат світу. «На сьогоднішній день у світі 136 національних федерацій хокею на траві, тобто 136 країн, які розвивають цей вид спорту. У фінальну частину Чемпіонату світу потрапляють кращі 12 команд. Для прикладу, чоловіча збірна нашої країни ніколи не потрапляла на Чемпіонат світу. Тому потрапити до 12 кращих – це вже достойно. Змагання проводились у групах. У наших групах була команда Австралії, Росії, Намібії, Чехії, Німеччини і України. Перші дві гри ми феєрично виграли, програвали Австралії, проте виграли 4-3, так само програвали Росії 4-1, виграли 6-4. Намібії ми програли, тому що був складний переломний період, програли і Німеччині, адже це чемпіони світу і вони поза конкуренцією. А  вирішальною була гра з Чехією. У дуже важкому поєдинку ми виграли 2-1, зайняли 4 місце в групі і грали стиковий матч зі збірною Швейцарії. З цією збірною у нас була найкраща гра, адже ми виграли 8-3 і потрапили до півфіналу. У півфіналі ми програли 5-0 Голландії, і у грі за бронзу з Білорусією поступилися 2-1. Під час двох останніх ігор наші дівчата підхопили вірус і півкоманди  грали з температурою 39-39,5, тому нам було дуже тяжко».

На Чемпіонаті був поставлений рекорд по відвідуванню уболівальників, два фінальних дні було 12 тисяч глядачів.

Капітан нашої команди стала кращим бомбардиром Чемпіонату!

«Дуже прикро, що дівчата не завоювали бронзи, але враховуючи ті умови, в яких вони тренуються, 4 місце для нас подвиг. І, звичайно, усіх у світі дивує той факт, що у нашій збірній дівчата лише з Сум. Тому наша збірна унікальна!».

Про власний спортивний шлях. Світлана Миколаївна усе своє життя присвятила спорту: спершу отримала спортивну освіту, потім грала в хокей на траві у команді «Буревісник» (Суми), з часом стала тренером-викладачем СДЮШОР «Динамо» (Суми), за сумісництвом головний тренер спортивного клубу «Сумчанка». Її історія в хокеї на траві розпочалася зі вступу до педагогічного інституту у місті Суми на музично-педагогічний факультет. Там, почувши про такий «екзотичний вид спорту», жінка вирішила спробувати й сама.

«Після закінчення інституту я не дуже довго грала, адже мені запропонували роботу тренера. З того часу я багато років працювала у дитячій спортивній школі, тобто більшу частину свого життя я пропрацювала саме з дітьми».

Та вже у 1990 році перспективному тренеру запропонували розвивати молодіжну збірну України. «Мене дуже тішило, що там було багато моїх вихованців. Тоді хокей на траві розвивався у багатьох регіонах, тому було багато команд, збірних. Але все одно у цих збірних було багато моїх вихованців, це гравці з Кіровограда, Криму, Хмельницького, Борисполя, Києва, Черкас».

«У 1996 році ми вийшли у вищий дивізіон і в цьому році вперше поїхали на Чемпіонат Європи в далекий Уельс, звідки  привезли срібні медалі. Там були дуже здивовані, що існує така країна – Україна та що їй є чим вразити. І от з 1996 року до 2004 я працювала з молодіжними збірними».

Світлана Миколаївна тренує виключно дівчат, жіночу збірну. Вона захоплена своєю справою та неймовірно пишається своїми спортсменками. І хоч життя давало їй шанс  попрацювати в іншій країні, при інших умовах (2003–05 рр. – тренер італійського клубу вищої ліги «Катанья»), жінка все одно повернулася до рідного міста.

Про хокей на траві у Сумах. «У цьому році хокею на траві у Сумах 40 років. Розвиток хокею на траві був пов’язаний з тим, що заборонили жіночий футбол, адже тодішня влада вважала, що це не жіночий вид спорту. Усі спеціалісти з усіх областей були запрошені до Москви, де і запропонували назву “хокей на траві”. Один із наших керівників організації «Буревісник», Черняк Віктор Миколайович, поїхав на це зібрання та привіз нову назву. У 1978 році була створена команда у Сумах, яка пройшла швидкий шлях від нуля до вищої ліги. А у 1981 році ми потрапили до вищої ліги СРСР і грали в її еліті, у яку входило 12 найкращих команд.

Після розпаду Радянського Союзу ми вирішили розвивати дитячий спорт. Таким чином була створена школа «Динамо», у якій займалося дуже багато дітей. За рахунок того, що ми мали свою школу, хокей на траві не тільки зберігся, а й прославився на достатньо високому рівні».

Сумську збірну Світлана Миколаївна називає найкращою в Україні. «Ми беремо участь у Чемпіонатах України трьома командами, серед яких «Сумчанка», що завжди поза конкуренцією. Це і добре, і погано, адже нам немає рівних в Україні, тому дуже важко виступати на міжнародній арені».

Рецепт успіху від заслуженого тренера України для молодих спортсменів: “Найголовніше – любити обраний вид спорту, любити здоровий спосіб життя. Спорт правильний, якщо він розвиває ваші найкращі якості: це відчуття колективізму, відповідальності, але не егоїзм і не перемога будь-якою ціною. Я дуже пишаюся своїми дівчатами, адже вони завжди достойно виграють, але й не менш достойно програють. Я вважаю, що спорт існує не тільки для того, щоб ми були здоровими, але і для того, щоб ми навчилися жити у нашому суспільстві».

Джерело: http://livecity.info/

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: