Сумські опозиціонери вшанували жертв фашистських концтаборів та поспілкувалися з живими свідками тих подій

11.04.2018

У Сумах сьогодні відзначили Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів. Біля пам’ятного знаку жертвам «фабрик смерті» відбувся мітинг. Долучилися до заходу і місцеві опозиціонери. Голова фракції ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ в Сумській обласній раді Олександр Стрельченко поклав квіти до знаку і завітав у гості до в’язня концтабору «Дюсельдорф» Віктора Довгопола. Депутат вручив подарунки та поспілкувався із стареньким.

88-річний чоловік навіть сьогодні згадує про ті страшні часи з острахом і сльозами на очах. Віктор Володимирович потрапив до концтабору у червні 1942 року, коли йому було лише 12 років. Майже три роки – по квітень 1945 року він пережив разом із батьками страшні жахіття.

«Ми з батьками жили в Сумах. До нас додому прийшов німець із гвинтівкою і сказав: «Збирайтеся, їдете у Німеччину». Він відвів нас на залізничний вокзал, де з іншими жителями Сум нас погрузили у дерев’яні вагони і повезли через Білорусь у Німеччину. Там на нас очікували покупці. Таким чином ми потрапили на мильну фабрику, яка була оточена колючим дротом і де були тяжкі умови праці. Але, на щастя, нас не розділили з батьками. Ставлення фашистів до нас було нелюдське – вони ображали, били. Їли ми суху стручкову квасолю, гнилу капусту. Одного разу батько посперечався з німцем і його відправили на передову рити для німців окопи. На щастя, він залишився живим», – буцімто знову переживає ті дні, розповідає Віктор Довгопол.

Звільнили полонених англійські союзники і відправили у Східну Німеччину, де на той час уже були радянські війська, а згодом і додому.

«Концтабори – це страшна спадщина двадцятого століття, як і фашизм, які не можна забувати, – наголошує Олександр Стрельченко. – Ми повинні берегти мир. Молодь, що нашиває та малює свастику, одягає есесівських форму, відкидаючи руку у відомому жесті, повинна замислитися, до якої трагедії свого часу привела ідеологія, що стоїть за всією цією атрибутикою. На жаль, нас змушують забути свою історію. Але цього не зможуть зробити ті, хто пройшов крізь жахи фашистських катівень. Біографія таких людей, як Віктор Володимирович, – це справжні уроки мужності для молодого покоління».

Сотні тисяч наших співвітчизників у роки Великої Вітчизняної війни опинилися в концтаборах. Тільки в Україні їх було 367. У Сумах два – Гулаг і Шталаг, де містилося понад 5 тисяч полонених. Багато з них не пережили полону, тортур, голоду і знущань.

«Наша політична сила, незважаючи на нинішню ідеологію в країні, завжди шанувала, шанує і шануватиме ветеранів війни, в’язнів концтаборів, дітей війни. Саме ці люди завоювали мир для нашої країни, відбудовували міста і села у повоєнні роки, піднімали економіку. Ми в боргу перед ними. Тому уряд має докласти всіх зусиль, щоб цим людям, яких залишилося дуже мало, жилося комфортно», – резюмував депутат-опозиціонер.

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: