Під Сумами знайшли хазарську сковорідку і старовинні прикраси

21.05.2018

Відомий сумський краєзнавець і колекціонер Сергій Гуцан продовжує свою подвижницьку діяльність із поповнення колекції Сумського краєзнавчого музею. На своїй сторінці у Фейсбуці він написав:

«Прадавню хазарську пательню (7 ст. н.е.) відтепер можна побачити на власні очі в Першому музеї посуду. Її і ще чотири подібних сковороди знайшли на Сумщині. Через деякий час ці предмети з’явилися на українському антикварному аукціоні, де я їх і викупив».

Інші чотири сковорідки Сергій Гуцан передав до Сумського обласного краєзнавчого музею у рамках «Ночі музеїв» 19 травня.

«Цікаво порівнювати такі старовинні сковорідки з сучасними аналогами. Виявляється, незалежно від того, чи має сковорідка тефлонове покриття чи ні, – а з давніх часів супроводжує людей на землі. Абсолютно такі ж можна побачити в експозиції «Музею вікінгів» в Осло, де виставлені «родичі» нашої сковорідки. І зрозуміти, що сам принцип смаження на залізною круглою формою з довгою ручкою – і у хазар, і у вікінгів, і у нас з вами – не змінюється вже дві тисячі років. Завжди раді вам це продемонструвати в Першому музеї посуду на вул. Героїв Крут, 18/1 »!

Ну і, нарешті, головна новина – колекцію обласного краєзнавчого музею поповнив чудовий комплекс фібул і підвісок Пеньківської культури (6-7 ст.), знайдений поблизу Сум і урочисто відданий у «Ніч музеїв».

Пеньківська (антська) культура – імовірно слов’янська ранньосередньовічна археологічна культура VI – початку VIII століть, поширена на території Молдови та України від басейну річки Прут до Харківської області. Дослідники вважають, що пеньківці були вузьколиці і характеризувалися мезокранією. Генетично вони є спадкоємцями черняхівської культури з помітною іранською домішкою. Передбачається, що Пеньківці увійшли до складу південно-російського, українського, а також сербського і хорватського населення.

Джерело: http://www.shans.com.ua/

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: