Олександр Стрельченко: Відкривати ринок землі, коли люди доведені до зубожіння, — це злочин

11.09.2019

Питання зняття мораторію на продаж землі є наріжним каменем в українській політиці вже майже 15 років. Нині це питання досягло піку обговорення через те, що Верховна Рада України має прийняти закон про ринок земель і скасувати мораторій на продаж землі до 1 грудня 2019 року. Така вимога і Міжнародного Валютного Фонду.

Від того, яка модель земельного ринку в законодавстві буде закладена і чи буде створено справедливий баланс між інтересами суспільства і окремих агробізнесменів, залежить доля українського села. Найбільші побоювання українців пов’язані із ризиком, що унікальні чорноземи опиняться у руках іноземних латифундистів чи вітчизняних агрохолдингів, повністю знищивши дрібних фермерів як соціальний прошарок.

Жителька Старого села Лідія Савченко має 2 земельних паї – це майже 7 гектарів землі. Говорить, плата за їх оренду для неї серйозне фінансове підґрунтя. Її родині дають більше тонни зерна на пай і 7 тисяч гривень на рік. Тож, бідкається, якщо землю продати, цього не буде. «А для українців і для мене в тому числі це багатство», — каже жінка.

Такої ж думки і житель села Степанівка Сумського району Костянтин Пентак: «Продати землю – то одноразовий дохід. А в подальшому селянин буде позбавлений прибутків. Якщо запровадити ринок землі, її переведуть із пахотної, дозволять купувати іноземцям, і все – ми втратимо землю».

Дія мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення завершиться 1 січня 2020 року, якщо Верховна Рада знову його не подовжить. Одним із найбільш вагомих аргументів для цього деякі політики вважають відсутнє законодавче регулювання.

«Наше суспільство не готове до продажу землі: немає законодавчої бази, існує загроза, що великі агрохолдинги або іноземні компанії через знецінення національної валюти можуть просто скупити українську землю і залишити без роботи дрібних і середніх сільгоспвиробників. Тоді ми просто можемо втратити село, а разом з ним і Україну», — вважає депутат Сумської обласної ради, голова обласного осередку ПП ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ Олександр Стрельченко.

Політик наводить факти, що Україна сьогодні визнана найбіднішою країною Європи. Низькі зарплати і пенсії, захмарні тарифи на послуги ЖКГ, високі ціни на ліки і продукти харчування — всі ці фактори загнали людей в тотальну бідність. Останнє, що залишилося в українців — земля, і ту хочуть забрати!

Представниця Національної платформи «Жінки за мир» Тамара Іщенко вважає, що мораторій на продаж землі має бути продовжений, поки Україна твердо «стане на ноги». «Треба напрацювати законодавчі акти, зрозуміти, як працює ринок землі і наскільки це вигідно, в першу чергу, нашій державі. А поки що ми копіюємо Захід, хоча за рівнем життя не дотягуємо до жодної з країн Європи. Тож чи варто тоді поспішати?», — задається питанням політик.

Запровадження відкритого ринку землі – багаторічна вимога до України від міжнародних кредиторів, в тому числі МВФ. Але, нагадують представники ОПОЗИЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ — ЗА ЖИТТЯ, розпоряджатися українськими землями мають лише українці.

«На моє переконання, відкривати ринок землі в нинішніх умовах, коли українська економіка знаходиться «на дні» і люди доведені до зубожіння — це злочин. Більш того, відкриття ринку землі може статися тільки після загальнонаціонального референдуму. Ніяка влада не має права самостійно приймати такі рішення», — акцентує увагу Олександр Стрельченко.

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: