У Сумах фінансові махінації прикривають військовими?

11.10.2019

“Військове містечко” – так звикли сумчани називати будинки біля колишнього артилерійського училища в Сумах. Поміж житлових багатоповерхівок – старі та здебільшого занедбані підсобні приміщення. Не один десяток звернень сумчан є у міської влади щодо них: мовляв, аварійно-небезпечні, ще й слугують притулком для наркозалежних і безхатченків. Мешканцям пообіцяли їх прибрати, натомість – територію ушляхетнити.

І здавалося, що так і буде. Містечко передали передали «Квартирно-експлуатаційному відділу м.Суми». По суті, це так званий «військовий ЖЕК». Його представники зібрали місцевих мешканців наприкінці минулого року.

«Казали, що прийшли сюди, аби зробити наше “містечко” затишним і красивим. Обіцяли прибрати сміття і вирішити проблему з цими руїнами біля будинків. Прийшли на загальні збори, зібрали з нас підписи, аби звернутися до міської влади. Звичайно, багато хто із сусідів підписав, дуже ж всі втомилися від безладу, а тут – пропонують владнати. Може, і в нас буде нормальний ЖЕК”, – розповідає мешканець одного з будинків поблизу.

У січні у ЗМІ з’явилося більше інформації. Керівник Квартирно-експлуатаційного відділу (КЕВ) Олексій Клименко заявив: займатися будуть розміщенням, утриманням та експлуатацією житлового фонду та інших об’єктів по всій області. «Це надання компослуг, проведення поточних і капітальних ремонтів, забезпечення житлом тощо. Ми поселилися на фондах військового містечка №1, і на сьогодні найпроблемніше питання у нас – це потреба в додаткових площах для розміщення декількох наших підрозділів. Зокрема, нам потрібні гаражі для автомобільної та спецтехніки (інженерної та комунальної), склади для матеріалів та інвентарю і т. п. Ремонт цих приміщень буде проводитися за рахунок держкоштів”, – говорив Клименко.

За якийсь час керівник КЕВу почне говорити зовсім інше. На засіданні комісії міськради з питань майна та комунальної власності він скаже: приміщення потрібні для зберігання війської техніки. Мешканців навколишніх будинків ця інформація збурює. Але самій міськраді не заважає передати приміщення, які просить КЕВ.

Одразу після передачі приміщень з комунальної власності до державної Квартирно-експлуатаційний відділ м.Суми просить міську владу виділити і понад мільйон триста гривень для “покращення матеріально-технічної бази КЕВ”.

Тут починається найцікавіше.

“Підприємство-привид”?

КЕВ починає вести активну господарську діяльність: закуповує військову форму і обладнання, виступає замовником на тендерах. Але є проблема. «Замовником»  може бути лише юридична особа. “Квартирно-експлуатаційного відділу м. Суми” у реєстрі юросіб немає. КЕВ як юридична особа там просто відсутня. За словами юриста Сергія Мирославського, таке підприємство не може укладати господарські договори від свого імені і тим більше – бути учасником публічних закупівель.

«Діяльність юридичної особи, не зареєстрованої у ЄДР, є грубим порушенням норм чинного законодавства. Якщо при цьому використовуються бюджетні кошти, то в діях фізичних осіб, причетних до діяльності незареєстрованої юридичної особи, можуть бути ще й ознаки кримінального правопорушення», – каже юрист.

Договори, укладені з КЕВом, оплачуються з бюджетних коштів, тож їх рух легко відслідкувати через платежі у системі казначейства. Вони надходять регулярно на рахунки підприємства, відсутнього у реєстрі юросіб.

При цьому сам процес закупівель у підприємства досить цікавий: жодної гривні не зекономили на 79 власних закупівлях, які вивели у систему електронних торгів. Виходить дуже дивне тлумачення слова «торги».

Йдемо далі – друга конкурентна закупівля дров для військових частин у різних містах області. Її провели в липні, вартість – понад два мільйони гривень. І все б нічого, але по цій закупівлі аудитори провели перевірку. І виявили порушення.

Ще одна «фішка» КЕВу – «розбивання» лотів. Насправді, це класичний прийом для випадків, коли потрібно щось придбати у когось конкретного, не проводячи конкурс. Так сталося, наприклад, під час закупівлі пожежного приладдя. Було проведено 29 дуже дрібних закупівель на загальну суму у понад 200 тисяч гривень за один місяць. Всі замовлення дісталися 72-річній Надії Денисовій. Найвірогідніше донька цієї пенсіонерки – Вікторія Денисова, є засновницею ТОВ “Проспероус”. Компанія позиціонує себе як підприємство, що 16 років працює на ринку спецодягу. Телефоном нам підтверджують – саме вони співпрацювали із КЕВ. І, ймовірно, саме під них робилися ці закупівлі.

Схожа симпатія у КЕВу і до Олега Дідусева з Конотопу. Він виграв всі 18 тендерів КЕВу з 18, у яких брав участь.

Цікавою є ситуація і з ще двома ФОПами – Альоною та Віктором Пташниками. Вони мають не лише спільне прізвище і однаковий номер телефону, але й ідентичні суми замовлень від КЕВу – по 288 тисяч гривень. При цьому послугу вони будуть надавати одну й ту ж – ремонт одного з приміщень у Глухові.

https://clarity-project.info/tenderer/3273321153

https://clarity-project.info/tenderer/3273321153

https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2019-07-16-000650-b

https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2019-06-18-002369-c

Хто ж стоїть за цим “не існуючим” у реєстрі Мінюсту КЕВом і як на його рахунки приходять бюджетні кошти? Спробували додзвонитися до керівництва КЕВу. Марно. Номер, вказаний у документах, чомусь має код Шосткинського району. І жодного разу на дзвінок ніхто не відповів.

Юридична адреса КЕВу – це адреса військової частини, розташованої у Сумах. На жодному з КПП журналістів не пустили за паркан, хоча і підтвердили – так, КЕВ розміщується саме тут. Аби потрапити безпосередньо до відділу, потрібно, аби вони запросили. Журналісти лишили свої контакти для зв’язку, на який так ніхто і не вийшов.

Тож усі ця ситуація із освоєнням бюджетних коштів “неіснуючим” підприємством, їх активна робота на торгах, де використовується низка класичних схем, здається досить дивною. А навколокорупційні діяння дуже зручно ховати за парканом військової частини і прикривати їх “патріотичними” забаганками.

sts.sumy.ua

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: