До міжнародного дня музеїв: музей кролевецького ткацтва

14.05.2020

Візитною карткою Сумщини є кролевецький тканий рушник – унікальний за своїм виглядом та історією шедевр декоративно-ужиткового мистецтва. Кролевецькі ткані рушники, занесені в 2013 році до Національного списку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Серед українських тканих рушників кролевецькі виділяються своєю незвичайною колористикою, власною ритмікою узорів, багатством орнаментів, самобутністю форм, поєднанням червоно-білих кольорів, чим стали знаменитими на увесь світ.

Початком нового етапу популяризації кролевецького ткацтва можна вважати 2011 рік, коли було створено комунальний заклад «Музей кролевецького ткацтва». Музей розташований в садибі Огієвських – історичній пам’ятці місцевого значення, яка пов’язана із перебуванням Т.Г.Шевченка на кролевецькій землі.

Фонди музею налічують понад 2800 музейних предметів: виробів тканих ручними техніками перебору, виготовлених на механічних верстатах, вишитих вручну, старовинний народний одяг та ужиткові речі, фотоматеріали, малюнки, книги та документи.

Музей кролевецького ткацтва – це духовна і матеріальна скарбниця давніх традицій Кролевеччини. Вона зібрала у своїх стінах історію кролевецького тканого рушника від давнини до сьогодення. Музей є науково-дослідним і культурно-освітнім закладом, діяльність якого направлена на збереження історії кролевецького тканого рушника, відродження та сприяння розвитку кролевецького переборного ткацтва.

Колекція кролевецьких рушників тканих ручним перебором складає на даний час понад 450 предметів. Вона охоплює три століття – ХІХ, ХХ та ХХІ . «Найстаршому» експонату 178 років, це рушник 1839 року виготовлення. А «наймолодші» сьогодні дарують музею особисто майстрині переборного ткацтва Кролевця.

Музей – це не тільки виставкові зали. Це поєднання минувшини та сучасності, історії та практики. Це місце, яке об’єднує майстрів – носіїв елемента нематеріальної культурної спадщини України «Кролевецьке переборне ткацтво (кролевецький тканий рушник)».

В музеї проводяться науково-практичні конференції, зустрічі у форматі «круглого столу», семінари, на яких головною темою проходить вивчення історії, збереження та розвиток ручного кролевецького переборного ткацтва.

Музей є місцем проведення багатьох культурно-мистецьких проєктів, та наймасштабнішого обласного свята – Міжнародного літературно-мистецького фестивалю «Кролевецькі рушники».

Музей щорічно приймає близько двох тисяч відвідувачів із зарубіжжя та різних куточків України – Сумщини, Київщини, Полтавщини, Дніпропетровщини, Харківщини, Львова, Івано-Франківська тощо. Для відвідувачів музею проводяться майстер-класи з виготовлення тканого переборного рушника.

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:
26.04.2024 За ніч і ранок на Сумщині зафіксовано 41 вибух
26.04.2024 Міністру, якого підозрюють у земельних схемах на пів мільярда на Сумщині, обрали запобіжний захід
26.04.2024 Скільки на Сумщині відновлено квартир і будівель за програмою “єВідновлення”
26.04.2024 Фортепіанний дует із Шостки відзначився на конкурсі “Global Art”
26.04.2024 Конотопські спортсмени стали переможцями чемпіонату України з футболу
26.04.2024 Роменські бійці відзначилися на чемпіонаті України

Коментарі: