02.06.2020
Анна Старчик — киянка, яка нині мешкає у Шостці, виховує двох дітей і реалізує себе у творчості. Після роботи дизайнером у столиці вона знайшла свій власний стиль у живописі кавою і стала однією з найвпізнаваніших майстринь нашого міста. Її портрети прикрашають домівки багатьох шосткинців і є бажаним подарунком до дня народження. ШосткаNews.City дізналась в Анна Старчик, як виникла ідея малювати картини з ароматом кави.
Київський період — дизайн аксесуарів і покази Swarovski
Анна — киянка, навчалась у школі мистецтв, закінчила факультет моделювання одягу в технічному ліцеї. Саме там в неї прокинулася цікавість до дизайну і шиття. Окремо ще пройшла курси закрійника . Поступила до вишу на модельєра-конструктора. Ще до захисту дипломної роботи у 2003 році знайшла своє перше місце роботи — дизайнера в ательє. Там вона створювала спецодяг, переважно для ресторанів.
У 2006 році Аня влаштувалась до дизайнера Ірини Каравай, постійної учасниці Українських тижнів моди, яка працювала під брендом Nota Bene & Karavay. Мати Олена Миколаївна в цій фірмі працювала вишивальницею і це для працевлаштування зіграло на користь, адже у фірмі цінують родинні зв’язки. Анна поринула у світ прикрас, фурнітури, де було безліч матеріалів, з яких можна було створити будь-який шедевр, маючи безмежну фантазію. Всі ідеї, стиль та напрямок задавалися дизайнером, але загалом там панувала атмосфера свободи творчості. Ірина Каравай могла запропонувати ескіз або тему, а все інше залишала своїй помічниці — майстрині з аксесуарів. Анна створила першу колекцію прикрас з використанням шовку, стилізувавши їх під українські етнічні мотиви. Ця колекція аксесуарів вже пішла на подіум. Одна з найкрасивіших колекцій була присвячена творчості Марії Приймаченко.
Дуже цікавим був досвід роботи з компанією прикрас та біжутерії Swarovski, які запрошували дизайнерів для створення образів з власної продукції. Анна створювала цікаві аксесуари у вигляді гілок, птахів, головний убір, ремінець, обруч.
Архів Анни Старчик
Цей показ влаштовували тоді у Москві. Ще один проєкт, який влаштовував цей бренд серед дизайнерів аксесуарів, був на тему «Африки». Анна створювала пояс та перстень за цією тематикою з черепашками.
Її робота була визнана переможцем і потрапила у спеціальний каталог, а їй за цю роботу подарували велику кількість камінців Swarovski, які майстриня використовувала для створення прикрас своїм друзям, багато з них і зараз нагадують про той конкурс.
У 2010 році була робота в магазині домашнього текстилю від фірми Nota Bene Home, куди її запросили вже як дизайнера. Тут вона сама все малювала і створювала.
Нове місто, нове захоплення
У 2013 році Анна пішла у декретну відпустку, переїхала з родиною до Шостки, звідки родом її чоловік і народила первістка Всеволода. У 2017 році на світ з’явилась донька Влада. Тоді вона була переконана, що виховувати дітей зручніше у невеличкому місті, де все поруч — садок, крамниця, поліклініка.
Чи так співпав декрет зі зміною смаків, чи це своєрідний пошук себе, який у творчих особистостей ніколи не припиняється, але Анна зізнається, що хоч і любила кожну свою роботу та з часом всі вони їй трохи набридали і хотілось чогось нового. До того ж догляд за дитиною вносить свої корективи і сісти за швейну машинку на 3-4 години вже не виходило. В цей час прийшло розуміння, що після одруження і народження дітей жінка не буде працювати на когось, а буде шукати щось своє, вкладати кошти у розвиток себе і своєї справи.
Аня розуміла, що хоче спробувати щось нове. Спочатку шукала себе у вітражному живописі, потім пробувала робити аксесуари зі шкіри, створювала родинні дерева. Так сталось, що один зі знайомих потребував допомоги й були організовані благодійні розпродажі, куди Аня віддала майже усі свої роботи, їх викупили оптом. Коли у 2015 році у Шостці з’явились перші кав’ярні на колесах, Ані на думку спала ідея створювати малюнки із кави та продавати разом з запашним напоєм. А отримані кошти віддавати на благодійність. Тоді Аня думала, що це буде разова акція.
Аня намалювала з десяток простих малюнків кавою. На її здивування вони дуже швидко розійшлися і люди почали самі цікавитись, чи можна замовити щось для себе, чи робить художниця портрети.
Перші малюнки з кави
Тоді вона і вирішила, якщо є запит, то потрібно спробувати. Анна зізнається: «Я розуміла, що я не художник, не портретист, і не можу написати з натури. Тому писала виключно з фотографії».
Писати кавові портрети виходить виключно після того, як дітей вкладає спати й тоді жінка сідає за роботу. До 2-3 годин ночі майстриня працює. Говорить, що вже встигла звикнути до такого режиму.
За останні роки художниця намалювати понад 650 портретів. Таку кількість вона нарахувала, коли у минулому році готувалась до своєї першої персональної виставки, що проходила в арт-центрі. Є в автора клієнти, які спершу замовляли собі портрет, потім своїх дітей і родичів, вчителів, вихователів. Спочатку жінка навіть давала рекламу, але з часом почало працювати так зване «сарафанне радіо». Замовлення на портрети були не лише з Шостки, портрети пересилала у Харків, Запоріжжя, Закарпаття, Тернопіль, Миколаїв. Замовники присилали фото, а отримували вже готовий кавовий портрет.
Портрет музиканта Андрія Кузьми оселився у його матері.
Під час підготовки до виставки в Анни виникла ідея створити серію робіт — портрети відомих людей, які дуже цікаво були оформлені, наче на кіноплівці.
Портрет Ліни Костенко
Ще чотири портрети вона присвятила зіркам, яких вже немає. Вона намалювала Кузьму (Андрія Кузьменко), Богдана Ступку, Марину Поплавську (акторку Дізель Шоу) та Валерія Лобановського. До цих портретів дівчина теж вигадала оформлення у вигляді кавової чашки, яка розлилась, як символ втрати. Портрет Кузьми Аня закінчувала напередодні річниці його гибелі й виклала на своїй сторінці у Фейсбук як картину, що буде представлена на виставці. Її знайома Ольга Довбиш виявилась фанаткою музиканта і відразу домовилась, що після виставки викупить вподобаний портрет. Коли жінка опинилась у Львові, то відвезла портрет на могилу лідера групи «Скрябін». З часом переглядаючи інтерв’ю матері Андрія, Ольга Довбиш, випадково побачила цей портрет у кімнаті, де проходили зйомки.
Створення портету під час відкриття персональної виставки
Окрім написання портретів на замовлення, Анна Старчик почала давати майстер-класи. Перші такі уроки відбулися з відкриттям арт-центру, який всім митцям надав майданчик для самореалізації. Охочих спробувати незвичну техніку виявилось чимало, особливо зацікавились діти. На різноманітних масових заходах можна було побачити столик, де дітлахи старанно виводили малюнки із кави під керівництвом художниці. Такі майстер-класи почали організовувати в учнівських колективах і запрошувати автора кавової техніки на заняття.
На майстер-класі
Архів Анни Старчик
У планах художниці – підготовка до сімейної виставки. Ідея належить брату Михайлу Заворотньому, члену Національної спілки художників України. Брат займається графікою. Виявилось, що мистецькі гени передалися у спадок від діда по лінії матері, який вже життя малював. Мати стала професійною вишивальницею, сама створює ескізи й виконує задумане за своєю технологією. Молодший брат Павло фотохудожник, працює під псевдонімом Павло Паштєтов. Виставка усієї родини запланована у Києві на жовтень 2020 року.
Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua
Інші новини:
22.11.2024 “Шахеди” атакували житловий мікрорайон Сум
22.11.2024 У Сумах відомо про ще одну загиблу людину внаслідок атаки “Шахедів”
22.11.2024 Атака “Шахедів” на Суми: дві людини загинули, 10 поранених
22.11.2024 У Сумах розпочинає роботу штаб з ліквідації наслідків ворожих ударів
22.11.2024 У Сумах через влучання “Шахеда” перекрили рух проспектом Свободи