Які фонтани працюють у Сумах?

19.06.2020

Головна літня прикраса міста та улюблене місце відпочинку містян в літню спеку – фонтани. Світломузичні, у вигляді пам’ятних знаків і унікальних скульптурних композицій. В обласному центрі за весь час налічувалося понад 20 фонтанів, але зараз працює тільки п’ять, та лише у вихідні або святкові дні,  пише sts.sumy.ua.

Фонтан «Садко» був побудований у 1985 році з ініціативи першого секретаря міськкому КПУ Михайла Лушпи. Трохи пізніше верхній каскад прикрасила бронзова скульптура билинного героя з гуслями в оточенні русалок, виготовлена ще у 1975 році київським скульптором Євгеном Куликовим.

У 2010 році фонтан «Садко» був повністю реконструйований, мармурові плити замінили на гранітні. У нічний час доби штучна водойма підсвічується.

Щорічно КП «Міськводоканал» СМР виконує підготовчі роботи до запуску: виконує очищення фонтану та благоустрій території, встановлюють електричне та насосне обладнання. Проте, дійти до фонтану дещо важко через аварійні сходи, через які жителі та гості міста ледь не падають.

Фонтан «Сумка» біля однойменного кафе на вул. Воскресенській побудували у 2008 році. Це подарунок місту до Дня Європи від Сумського міського земляцтва в Києві. Монумент був виконаний у вигляді сумки з грошима, яка звисає над колодязем, а з неї ніби витікає річка. Авторами ідеї цього пам’ятного знаку є журналіст, уродженець Сумщини Микола  Гриценко та директор видавничого регіонального центру «Собор» Григорій Тимченко.

Кожен елемент фонтану-пам’ятника сумці має своє значення. Наприклад, арка символізує небесний звід, а сумка, знайдена в колодязі, – хороше життя та добробут. Праворуч на арці є зображення Воскресенської церкви, а зліва – Спасо-Преображенського собору. Пам’ятний знак добре доповнює карта Сумської області, на якій він був встановлений.

Фонтан «Купальниця» розташований біля входу в міський парк ім. Кожедуба. Ідея встановити фонтан виникла у молодої скульпторки, яка приїхала в місто у 70-х роках. До того ж «Купальниця» була не одна. На вході на міський пляж стоїть скульптура жінки – це теж одна з сумських «Купальниць». Була ідея встановити кілька скульптур. Одну готували для міського пляжу, щоб встановити її в невеликій заплаві річки Псла, ще одна була встановлена прямо на водній гладі одного з озер біля стадіону.

Сьогодні на цьому місці залишилося занедбане болотце, а вхід у парк з того боку перекриває будівництво будинку прокуратури. Наразі тривають роботи з відновлення роботи фонтану. Для цього потрібно поставити насос і зробити гідроізоляцію, налаштувати освітлення і подати напругу.

У серпні 2018 року в дитячому парку «Казка» запустили новий контактний фонтан, на який витратили 4 мільйони гривень. При його проектуванні був використаний досвід кращих практиків-будівельників водних споруд. Раніше на цьому місці працював фонтан із чашею – один струмінь по центру та трохи слабкіші по краях.

Зараз жителі та гості міста можуть насолодитися оновленим фонтаном, який ввечері світиться яскравими кольорами, а струмені води б’ють у повітря у супроводі мелодій.

Фонтан «Рідкий цукор» знаходиться в центрі міста Суми на Покровській площі. Це перший в обласному центрі площинний фонтан, струмені якого б’ють з отворів на рівні тротуару та утворюють куб, що повторює форму пам’ятника Сумському цукру. Фонтан був відкритий 1 вересня 2012 року та досі радує жителів міста, а особливо маленьких дітей та підлітків, які намагаються перестрибнути через нього.

Фото: Open Ukraine

Фонтан «Європейський», який раніше носив назву “фонтан Дружби народів”, розташований біля готелю «Суми». Він був побудований в 1976 році та був окрасою території, прилеглої до ресторанного комплексу готелю. Пізніше фонтан кинули напризволяще, відповідно він став руйнуватися. У 2008 році відремонтували, прикрасивши півкільцями з назвами міст-побратимів Сум.

Кардинальних же змін фонтан зазнав у 2013 році: після капітального тримісячного ремонту він змінив свою назву на «Європейський» та став одним з основних символів прагнення вступу до ЄС. Тоді представники місцевої влади зазначили, що на досягнутому зупинятися не збираються: у майбутньому на майданчику фонтану планували розмістити автентичні куточки міст-партнерів Сум.

Але, на жаль, плани так і не здійснилися. Зараз містян і гостей міста радує красива зона відпочинку, особливо у вечірній час, коли добре видно синьо-жовте підсвічування.

Ще до появи відомого фонтану «Садко» головним у місті вважався світломузичний фонтан у сквері «Дружба». Раніше на місці скверу було звичайне болото. Щоб прикрасити новий сквер на березі річки Сумка, Михайло Лушпа вирішив побудувати в ньому світломузичний фонтан. У ті роки це було щось нове та незвичне, і єдиний такий фонтан в СРСР був у Вірменії. Фонтан побудували за півтора місяці і приурочили до 58-ї річниці Жовтневої революції. Він був обладнаний динаміками, через які програвалася музика, а підсвічування різнокольоровими прожекторами світило їй в такт. Але, що найцікавіше, струмені води реагували на ритм так, що фонтан “танцював” в такт музиці.

У 80-тих роках це було одне з найулюбленіших місць відпочинку городян. Але що зараз? Поодинокі труби та облуплена бетонна чаша. А крізь покриття пробиваються стебла бур’яну. Зараз фонтан більше нагадує зону відпочинку для птахів…

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: