27.08.2020
У фондах історико-культурного заповідника зберігаються рушники-божники ХIX – XX ст., виконані в основному на домотканому полотні та міткалі, прикрашені плетивом та мереживом. Більша частина рушників вишита хрестиком червоними та чорними нитками, зустрічаються також рушники, вишиті різнокольоровими нитками гладдю та тамбурним швом.
Основним і найвідомішим мотивом вишивки божників було: Дерево Життя, Світове Дерево, Дерево Роду тощо. Зазвичай, сюжет вишивки символізує безсмертя, нескінченість та розмаїття життя. Умовно Дерево можна поділити на три частини: коріння, стовбур і крону, які співвідносяться з трьома світами — долинним, земним та горішнім.
На більшості божників Дерево Життя зображується квітучим. Квіти є символами людського сьогодення, бруньки – майбутніх поколінь, а плоди – людських дій та вчинків. Дерево завжди має яскраво виражену центральну верхню квітку, яка уособлює Вогонь Життя, що постійно палає і не згасне вовік. Він оберігається двома Янголами (у християнській традиції), або пташками (в народній інтерпретації). Дерево Роду із зібрання заповідника, вишиті проростаючими з «вазона», або горщика, який семантично означає першопредка.
Багато згаданих експонатів знайшли гідне місце у експозиціях Путивльського краєзнавчого музею та Музею горюнської культури.
Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua
Інші новини:
22.11.2024 “Шахеди” атакували житловий мікрорайон Сум
22.11.2024 У Сумах відомо про ще одну загиблу людину внаслідок атаки “Шахедів”
22.11.2024 Атака “Шахедів” на Суми: дві людини загинули, 10 поранених
22.11.2024 У Сумах розпочинає роботу штаб з ліквідації наслідків ворожих ударів
22.11.2024 У Сумах через влучання “Шахеда” перекрили рух проспектом Свободи