Унікальні реліквії, які розкривають сторінки історії Гамаліївського монастиря

15.01.2021

У фондах Шосткинського краєзнавчого музею зберігається унікальний, і дуже важкий артефакт – уламок дзвону з дзвіниці Свято-Харлампієвського Гамаліївського монастиря. Як розповідає головна зберігачка фондів Тамара Крупеня, у 1920 році представники радянської влади скинули його з верхівки споруди, в результаті чого 320-пудовий дзвін розколовся на кілька частин. «Саме в цей період монастир був закритий, а дзвін – зруйнований одним з перших», — говорить вона.

І це невипадково. Адже якщо звуки церковного дзвону не лунають, це означало, що храм не працює.

Пані Тамара дослідила, що виготовлений дзвін був зі сплаву різних металів і оздоблений по краю орнаментом у стилі українського бароко. Варто зазначити, що найбільш яскраво й самобутньо цей стиль проявився в XVII — на початку XVIII ст. саме у культовому зодчестві. «Відлитий у металі рослинний орнамент дає можливість припускати, що це – один з перших дзвонів Гамаліївського монастиря», — підкреслює головна зберігачка фондів музею.

Також у фондах краєзнавчого музею зберігаються 28 фрагментів порцелянових іконостасів Міклашевських з села Волокітіно, що в Путивльскому районі. Донька власника мануфактури Андрія Міклашевського, Марія, була матір’ю останнього гетьмана України Павла Скоропадського. Науковці припускають, що вона могла отримати готові деталі порцелянових іконостасів зі складів і комор батьківської садиби.

Отож ймовірно, що збережені фрагменти — з порцелянових іконостасів, які прикрашали домові храми родини Скоропадських. Як зазначає Тамара Крупеня, усі ці експонати були досліджені і ідентифіковані спеціалісткою з Києва ще у 2009 році.

В результаті досліджень з’ясували, що іконостас був виготовлений з білої глини – каоліну, і оздоблений кобальтом та позолотою. «Чаклували» над цими витворами мистецтва кріпаки власника Волокитинської порцелянової мануфактури Андрія Міклашевського. Також допомогли науковцям дослідити ці артефакти – книги із зображенням виробів Волокитинської мануфактури, які зберігаються в музеях та приватних колекціях всього світу.

Також тут виготовляли посуд та різноманітні фігурки. Велика колекція була присвячена українському національному костюму.

До речі, окрім фрагментів іконостасу, у фондах музею зберігся і посуд Волокитинської порцелянової мануфактури Міклашевського.

Джерелом для досліджень історії Свято-Харлампієвського Гамаліївського монастиря послужили фотокопії, зроблені з історико-статистичного опису Чернігівської єпархії, датованого 1873 роком. «Цей опис зробив Філарет (Гумілевський). Ми користувалися саме тією його частиною, яка оповідає про історію заснування і розвитку Гамаліївського монастиря. Також нами був зібраний пакет фотографій з даної тематики», — розповідає пані Крупеня.

Наразі працівники краєзнавчого музею накопичують увесь матеріал, який стосується історії Гамаліївського монастиря та його покровителів. Потім розроблятимуть тематико-експозиційний план майбутньої експозиції і тільки тоді приступатимуть до її відкриття.

shostkanews.city

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:
26.04.2024 За ніч і ранок на Сумщині зафіксовано 41 вибух
26.04.2024 Міністру, якого підозрюють у земельних схемах на пів мільярда на Сумщині, обрали запобіжний захід
26.04.2024 Скільки на Сумщині відновлено квартир і будівель за програмою “єВідновлення”
26.04.2024 Фортепіанний дует із Шостки відзначився на конкурсі “Global Art”
26.04.2024 Конотопські спортсмени стали переможцями чемпіонату України з футболу
26.04.2024 Роменські бійці відзначилися на чемпіонаті України

Коментарі: