З 1 січня забір матеріалів для ПЛР-дослідження робить первинна ланка: чи вистачає коштів на Сумщині

23.01.2021

З 1 січня забір матеріалів на всі тести на коронавірусну інфекцію робитиме первинна ланка. І має це робити за гроші, які отримують заклади від Національної служби здоров’я. Раніше цей пакет фінансували окремо. Однак не всюди грошей для цього достатньо, повідомляє “Суспільне”.

У Білопільському центрі первинної медичної допомоги брати мазки для ПЛР дослідження почали з 11 січня. Тут аналізи здають у робочі дні з пів на дев’яту до десятої ранку. І в окремому кабінеті беруть мазки. Тут, у Білопіллі, це робить медсестра Олеся Ніколаєнко.

“Все, що необхідне для обстеження: кабінет є, медична сестра є, квачі для забору є, пробірки є, автомобіль є, який регулярно відвозить це все в сумську лабораторію. Поки що забезпечені всім. Наші лікарі сімейні, медсестри і я в зокрема, і лаборанти мають абсолютно все: масочки, рукавички, шапочки, одноразові халати, захисні екрани завжди є в наявності. І людей не так багато, як було раніше, в середньому 10-15 людей щодня”, – розповідає в.о. старшої медсестри Білопільського центру первинної меддопомоги Олеся Ніколаєнко.

Взяття та транспонування аналізів до обласного лабораторного центру – все коштом закладу, розповів головний лікар Костянтин Рожин. За день на це витрачають близько 2 тис. грн.

“Держава перестала сплачувати за так званий 29 пакет, це так звані мобільні бригади, які брали мазки ПЛР. Раніше цей договір був укладений з нашою білопільською. У квітні 2020 року ми прораховували собівартість взяття цих тестів ПЛР і транспортування. По моїм підрахункам на місяць собівартість складала десь 120-130 тис. грн. Зараз цього фінансування немає”, – розповідає головний лікар Білопільського центру первинної медичної допомоги Костянтин Рожин.

За додатковими грошима звернулися до Білопільської міськради. За словами міського голови Юрія Зарка, на медицину у цьому році вони запланували 5 млн грн – це 3% всього міського бюджету, і їх не вистачає. Каже, що тепер вони мають самостійно закуповувати дуже багато медикаментів, які раніше надавала держава.

“Ми зараз змушені шукати ці кошти для придбання цих медикаментів, звичайно таким чином будемо розв’язувати питання щодо надання допомоги центру первинної медичної допомоги. Зараз це дуже не просто для міського бюджету, тому що бюджет дуже складний. Разом з тим зараз при формуванні нового району Білопільський район понад 8 млн надав вільного залишку у Сумський район. Ми будемо звертатися до новоутвореного Сумського району, щоб нам повернули хоч би частину цих коштів”, – розповідає білопільський міський голова Юрій Зарко.

Білопільська райлікарня, яка торік мала договір з НСЗУ на оплату праці мобільних бригад, тепер стала міською. Директор закладу Юрій Мартиненко будь-що коментувати відмовився. У Національній службі здоров’я розповіли – так і має бути, все, щоб швидше подолати коронавірус.

“Є розпорядження №157, згідно з яким тестування пацієнта на COVID-19 тепер є частиною послуги на первинному рівні медичної допомоги та при амбулаторній допомозі. В кожному окремому випадку це треба подивитися, прорахувати економіку та у зв’язку з тим, що це зараз є така вимога до первинної ланки, намагатися виконувати”, – каже директорка північного міжрегіонального департаменту НСЗУ Вікторія Мілютіна.

Білопільський Центр первинної меддопомоги обслуговує до 26 тис. людей. Серед них як мешканці Білопілля, так і усіх сіл, які увійшли до тергромади. Колишня райлікарня, яку зараз позбавили фінансування, за роботу мобільних бригад торік отримала майже пів мільйона гривень.

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: