08.04.2021
В Охтирці планують реставрувати пам’ятник архітектури місцевого значення – колишню Чоловічу гімназію. Нині це школа, де навчається півтисячі дітей. Об’єкт – один із 18, які ремонтуватимуть цьогоріч зокрема коштом Держфонду регіонального розвитку, передає suspilne.media.
Школа, де наприкінці 19 століття була чоловіча гімназія, розташована у центрі міста. У центральній будівлі, якій майже 150 років, зараз ніхто не вчиться. Коли вона почала руйнуватися, корпус закрили на ремонт, а дітей та вчителів переселили, розповіла директорка Наталія Шейко.
“З дня створення цього навчального закладу з 1874 року до 2008 року у цьому закладі жодного разу не проводився капітальний ремонт. Тут проводилися тільки поточні косметичні ремонти. Єдине, що змінили свого часу – це теплі груби, які були по класах. Вони опалювалися через котельню, яка була у підвалі. Ці труби замінили на центральне опалення. Нині значна частина приміщень у яких розміщені класи, не відповідає санітарним нормам, вони менші за кількістю квадратних метрів на одну дитину. Щоразу, першого вересня ми відчуваємо труднощі в тому, як розміщувати класи, щоб дотриматися вимог і зробити комфортні умови”, – говорить Наталія Шейко.
У корпусі, який хочуть реставрувати, – 12 навчальних класів, кабінети для вчителів та актова зала, де у дорадянські часи була домова Миколаївська церква.
За словами директорки, у цю будівлю вони мріють повернутися.
“Тут були дуже красиві, дуже якісні, дуже такі матеріально забезпечені кабінети хімії, фізики, історії, математики. У кожному класі була якась особливість. Наприклад, у кабінеті математики подіум для вчителя, щоб його було видно і велика, велика дошка, таких уже немає. Кабінет фізики дуже був забезпечений навчальним обладнанням. Ось отут у нас був найперший в місті кабінет інформатики, ми перші отримали комп’ютери та облаштували кабінет інформатики”, – розповідає пані Наталя.
Зараз у школі навчається 580 дітей з Охтирки та ще п’яти сіл, які увійшли до громади. Для першачків є окремий корпус, решта дітей вчаться у гуртожитку та одноповерховому будиночку, який переобладнали під навчальні класи. Під час карантину для початкової школи уроки проводять у звичному режимі, для середньої та старшої – онлайн.
“Кабінет інформатики зайнятий, комп’ютерна техніка бажано, щоб була краща, довелося купити новий сучасніший телефон і працювати саме в такому режимі. Звісно хочеться більш комфортних умов, адже коли звичайне навчання офлайн, мені доводиться взагалі в іншому приміщенні проводити. Це звичайний кабінет простий, класна кімната, це не кабінет української мови. Хочеться, щоб сьогодні діти могли скористатися і посібниками різними й наочністю певною, ну немає можливості його зараз носити з кабінету у кабінет, це велика незручність”, – говорить заступниця директорки школи Олена Романюк.
Загальна вартість проєкт – близько 42 млн грн. З них 36 млн – гроші Державного фонду регіонального розвитку, решта – охтирської громади. Реставрувати будівлю планують за два роки.
“Якщо це пам’ятка архітектури, внутрішнє перепланування можливе, а перебудова заборонена, тим паче, що тут капітальні стіни їх потрібно тільки підсилити. Дах тут перебудовувався, але перебудовувався наскільки безвідповідально, що якусь частину цього всього доведеться переробляти. Також нині є вимоги до вікон, які замінили, а вони подвійні, хоча повинні бути потрійні, будуть певні вимоги до опалення”, – розповідає Охтирський міський голова Павло Кузьменко.
Територія навчального містечка складає понад 2,5 га. На ній розташовані близько 10 споруд, зокрема зруйнований корпус гімназії. Коли її відремонтують, тут зможуть вчитися 300 дітей. Зараз, сказав міський голова, оголошуватимуть тендер на коригування проєктної документації. За карткою проєкту, у червні планують почати самі будівельні роботи.
Усього в 2021 році Сумщина має отримати 165 млн грн з державного бюджету на реконструкцію, ремонт і будівництво об’єктів.
Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua
Інші новини:
22.11.2024 “Шахеди” атакували житловий мікрорайон Сум
22.11.2024 У Сумах відомо про ще одну загиблу людину внаслідок атаки “Шахедів”
22.11.2024 Атака “Шахедів” на Суми: дві людини загинули, 10 поранених
22.11.2024 У Сумах розпочинає роботу штаб з ліквідації наслідків ворожих ударів
22.11.2024 У Сумах через влучання “Шахеда” перекрили рух проспектом Свободи