Сумські ортопеди вперше в області провели операцію із застосуванням 3D-моделювання

21.04.2021

Використання сучасних 3D технологій у медицині – це вже не фантастика, а реалії сьогодення. Ортопеди-травматологи КНП «Центральна міська клінічна лікарня» вперше в області при плануванні та виконанні складного оперативного втручання на стегні застосували методику 3D-моделювання з виготовленням пластикового прототипу кістки пацієнта.

«Молодий чоловік більше року тому впав із висоти та сильно пошкодився – важка черепно-мозкова травма не давала можливості серйозно зайнятися переломом стегна, – розповідає завідувач ортопедично-травматологічним відділенням №2 Юрій Барабан. – На той час його не прооперували, кістка зрослася неправильно – із залишковою деформацією, що не дозволяло молодій людині повноцінно рухатися. За хірургічною допомогою він звернувся до нашої лікарні. Ми вирішили підійти до проблеми по-новому – застосувати асистуюче 3D принт-моделювання. Знайшли фірму, яка цим займається, – за даними КТ-обстеження була створена 3D-модель стегнової кістки пацієнта.

Це дозволило наочно оцінити ступінь деформації. На створеному персоніфікованому макеті була визначена площина остеотомії – з індивідуальним підбором, як за розміром, так і по розташуванню необхідних фіксаторів. Були розраховані правильні кути резекції кістки для її вирівнювання. Вже під час операції за допомогою рентгеноскопічного апарату з ЕОП (електронно-оптичний перетворювач) додатково були розраховані місця введення металоконструкцій, зафіксований одноразовий пластиковий направлювач і проведена коригуюча резекція стегнової кістки.

Втручання було виконано спеціалістами ортопедично-травматологічних відділень №2 та №1. В результаті проведеної вальгізуючої деротаційної остеотомії вдалося повністю виправити важку деформацію стегна і все зафіксувати підібраними заздалегідь спеціальними металоконструкціями. Незначне укорочення нижньої кінцівки (до 2 см) буде виправлено вже на іншому етапі, коли стегнова кістка зростеться.

До слова, в Європі такий підхід є стандартом індивідуального хірургічного лікування (в тому числі і при ендопротезуванні). Створення на передопераційному етапі 3D-моделі ушкодженої кістки дозволяє розробити для пацієнта персональну операцію з високоточного виправлення деформації, визначити необхідні розміри і положення фіксаторів, скоротити час виконання оперативного втручання та зробити його менш інвазивним. Тепер такі надсучасні операції виконують фахівці, які працюють у КНП «Центральна міська клінічна лікарня».

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: