Останки німецьких та радянських солдатів, знайдені на Сумщині, чекають на перепоховання

07.05.2021

Кістки та особисті речі учасників Другої світової війни в середині квітня виявили на Охтирщині представники пошукового загону “Повернення”. Їх планували перепоховати до Дня пам’яті та примирення, який відзначають 8-го травня. Поки цього не зробили.

Знахідки, про які йдеться, Олексій виявив поруч з останками солдатів в середині квітня на полі поблизу села Боромля. Кістки й особисті речі лежали у двох місцях на відстані 200 метрів одне від одного. Виявили їх з допомогою металошукача.

“Читаємо про це місце, опитуємо людей, які тут проживали, і вони нам розповідали, що тут відбувалися події Другої світової війни під час визволення нашої області. Так ми й знайшли. Почали обстежувати цю висоту, цей квадрат, і натрапили на наших і німецьких вояків. Наші вояки наступали з Гребениківки та рухалися в бік станції “Боромля”. Тут відбулася битва, де вони загинули, після чого їх обеззброїли та залишили на полі. У хлопців були зв’язані ноги, руки, їх стягували мотузками та проволокою в окопах”, – розповідає керівник пошукового загону “Повернення” Олексій Масюченко.

Останки пошуковці виявили на різній глибині – від кількох сантиметрів до півтора метра.

Поруч із німецькими солдатами лежали жетони з назвою військової частини та особистим номером.

Радянських солдатів пошуковці забирають із собою та потім перепоховають. Знайдені у квітні кістки та амуніція нині тимчасово зберігаються в путивльському краєзнавчому музеї. З перепохованням, розповідає Олексій, часто бувають складнощі.

“Німецьких перепоховають двічі на рік: восени та навесні. А наших треба перепоховувати, але то дозволу немає, то рішення якогось немає, то взагалі не знайдеш, до кого звернутися. Буває, 2-3 роки лежать рештки в сільраді, в музеї на збереженні. Це дуже складно зробити”, – говорить Олексій Масюченко

Останки німецьких солдатів пошуковці передають організаціям, що співпрацюють з Народною Спілкою Німеччини з догляду за військовими похованнями – “Фольксбундом”. Їх по Україні 3, найближча – у Харкові. Саме там, на території кладовища, зараз зберігаються останки із Сумщини.

“Їх описали, визначили вік, зріст кожного бійця, записали дані двох медальйонів, що були з ними. Восени ми проведемо їх перепоховання на 17-му цвинтарі міському, де на частині території облаштовано німецьке кладовище. Вже знайшли та поховали на харківському цвинтарі 48 тис. німецьких солдатів”, – говорить директор спеціалізованого ПП “Військові Меморіали “Схід” Віктор Старченко.

Олексій Масюченко, водолаз за професією, займається пошуковими роботами впродовж 14 років. За цей час він підняв із землі останки 150 людей. Торік таких було 35, з початку цього року – 10. 33 солдатів із загальної кількості досі залишаються не перепохованими.

“Я вважаю, що ми будемо цим займатися до того часу, поки не буде похований останній вояк”, – каже Олексій.

На полях поблизу Боромлі, на думку Олексія, ще залишаються останки колишніх солдатів обох противників. Восени, після завершення польових робіт, пошуковці планують продовжити тут роботи.

Як пізніше повідомив Суспільному Олексій Масюченко, перепоховання відклали. Зараз чоловік намагається отримати для цього дозвіл у громадах. Пошуковець очікує, що місце і час для цього знайдуть до 22-го червня.

suspilne.media

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: