08.05.2021
У липні 1937 р. новим директором музею було призначено О.І. Маршалу-Чаловську. Саме Олександра Іванівна на початку німецької навали у 1941 р. переконала начальника відділу фондового майна Київського військового округу (штаб знаходився в Сумах) в необхідності, в скрутний для країни час, подбати про збереження мистецьких цінностей для майбутніх поколінь і евакуювати основну частину зібрання – спочатку до м. Горького, потім до м. Новосибірську, де вона зберігалася в оперному театрі разом з творами Третьяковської галереї та іншими музейними колекціями під наглядом реставраторів і мистецтвознавців.
Під час окупації міста у будівлю музею потрапила бомба, яка знищила частину залишених творів мистецтва, насамперед, художні меблі, бібліотеку та інші речі.
За документальним свідченням 1944 р. війною нанесено збитків музею на суму шість з половиною мільйонів крб.
Іде війна, увага приділена фронту, а музейники домагаються відродження експозицій. І вже в листопаді 1944 р. виходить постанова Раднаркому України «Про поновлення роботи Державного художнього музею в м. Сумах», де виконком Сумської обласної Ради зобов’язують надати музею приміщення.
Завдяки великому ентузіазму співробітників музею, у лютому 1946 р. в приміщенні обласної філармонії, після повернення експонатів з евакуації, заклад відкрив двері для відвідувачів.
Тоді, за підсумками піврічної роботи тільки сумський та одеський, серед музеїв республіканського підпорядкування, за Наказом Комітету в справах мистецтв, отримали подяки.
Надія Юрченко
Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua
Інші новини:
05.04.2025 У Сумах патрульні допомогли пораненому собаці, якого збив автомобіль
05.04.2025 Спогади про загиблу військовослужбовицю Катерину Ющенко
05.04.2025 На Чернігівщині росіяни скинули вибухівку на вантажівку: постраждав мешканець Сумщини
05.04.2025 Загиблий воїн зі Свеси удостоєний звання Героя України
05.04.2025 Сили ППО збили над Сумщиною 7 “Шахедів”