Федорів Ріг: початок нової туристично-мистецької локації в Лебедині

10.05.2021

10 травня 1879 року (за старим стилем) в Лебедині народився відомий живописець, педагог та один із засновників Української Академії мистецтв – Федір Григорович Кричевський (1879-1947), 22 травня 2021 року (за новим стилем), в Лебедині відбудеться відкриття пам’ятного знаку присвяченого Федору Кричевському.

До цієї події лебединці йшли дуже довго… в Художньому музеї й досі зберігається лист, підготовлений ще на початку 1979 року, в якому музейники виступили з пропозицією до 100-річчя Федора Кричевського встановити хоча б пам’ятну дошку на будинку художника. Чи варто говорити, що сьогодні, кожне місто, де жив, працював чи перебував проїздом Федір Кричевський – пишаються цим. І в Києві, і в Ірпіні, і на Полтавщині вже давно встановлені меморіальні дошки, є пам’ятні знаки. Лише в Лебедині, де видатний митець народився, – немає нічого… тільки в архіві художнього музею зберігається лист, в якому йдеться про те, що не погано було б встановити хоча б пам’ятну дошку. І як не сумно, лежить цей лист вже 42 роки.

Та цього разу знак все таки буде встановлений. Завдяки громадській ініціативі вдалося зробити те, чого не вдавалося 42 роки, – зробити хоча б щось… Благодійний проєкт «Знак Федору Кричевському» підтримали 25 мешканців Лебедина, Сум, Харкова, Києва. Зокрема, Андрій Гєльмінтінов, Костянтин Аленінський, Оксана Древаль, Олександр Бакликов, Олександр Андреєв, Юрій Вердибоженко, Наталія Логвиненко, Дмитро Маковецький, Олексій Волошин, Володимир Биков, Людмила Рубаненко, Леонід Рубаненко, Радислава Капніст, Валентина Знаменщикова, Софія Воронова, Володимир Медвідь, Світлана Циханська, Людмила Морозова, Ірина Тульчинська, Оксана Підсуха, Сергій Демченко, Ярина Багатиренко, Валерій Лихіцький, Микола Баштовий та Валерій Камчатний; яких організатори мають честь запросити 22 травня 2021 року на відкриття «Знаку Федору Кричевському», що виготовлений лебединським майстром Сергієм Букатою (засновник сімейного підприємства «Бук»). Точний час та програма заходу буде опублікована найближчими днями.

Та що цікаво, «Знак Федору Кричевському», як зауважує сумський художник Костянтин Аленінський, оформить та концептуально доповнить нову туристично-мистецьку локацію «ФЕДОРІВ РІГ», що включає в себе 5 складових: Свято-Миколаївську церкву (побудова на початку ХХ століття поруч і замість старої козацької церкви), будинок Михайла Петренка, будинок Кричевських, де у 1879 році народився Федір Кричевський, будинок друкарні Содовникова, та власне – пам’ятний знак Федору Кричевському й територію рекреації.

Комплекс цікавих для туриста місць, об’єднаних спільним контекстом, спільною історією та однією епохою. Поодинці ці місця не можуть конкурувати з провідними туристичними магнітами міста, але у комплексі локація «Федорів Ріг» увійде у Топ-5 туристичних локацій Лебедина і стане додатково цікавою туристам, гостям міста, громадським і культурним діячам, дослідникам і художникам. Також локація покликана виконувати культурно-просвітницьку і мистецьку функцію, бути майданчиком для пленерів, різних видів творчості та культурних подій, для проведення мистецьких заходів художнього музею і школи мистецтв, спільних проєктів з обласними організаціями.

ФЕДОРІВ РІГ: Федорів – від імені Федора Кричевського, Ріг – перетин вулиць, який склався ще у ХІХ столітті.

Лебединський художній музей

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: