31.05.2021
До кінця 2021 року на Сумщині мають переглянути мережу закладів профтехосвіти, аби їхня можливість готувати кадри відповідала потребам роботодавців. Частину училищ закриють. Які та де, в обласному департаменті освіти поки не кажуть: працює комісія. Однак наразі відомо: точно не збережуть в тому вигляді, що нині є – єдине училище Краснопілля.
Краснопільському професійно-технічному училищу — 36 років. Раніше тут здобували професію трактористи, будівельники, плодоовочівники, кухарі та продавці.
“В училищі — дві групи. І обидві навчаються за спеціальністю муляр-штукатур, лицювальник-плиточник. На сьогодні у нас працює 18 людей. В основному викладачі – це сумісники, із педпрацівників тих, що працювали раніше, залишилася я одна”, — говорить соціальний педагог Краснопільського училища Софія Алексенко.
На території закладу є навчальний корпус, лабораторія, їдальня, гуртожиток і 91 гектар угідь.
Олексій Міщенко до училища прийшов працювати водієм. Змінив не одну посаду: завгосп, інструктор, нині – механік.
“Шість груп випустили. У нас ще МАЗ був. Його Білопілля забрало. Теж було дві групи водіїв. Трактористів, трирічників, було дві групи. Ті, які рік навчалися, водіїв категорії С — на вантажну й трактористи. Техніка на ходу. Отам комбайн — так він, вже віджив своє й ДТшка 75 — він такий, що вже куди його. Де ви бачили, щоб на ньому дітей вчити, там же двигун двигуном заводиться”, — говорить він.
Зараз тут вчиться 28 дітей. З яких половина – це третьокурсники. Вони проходять практику в охтирському профтехучилищі. За планом обласної освіти з наступного навчального року туди мають перевести і решту учнів.
В охтирському училищі є 7 спеціальностей.
“Це і сільське господарство, й автотранспорт, громадське харчування, сфера послуг, електромонтажні роботи. Це і газоелектрозварники, і будівельники. Ми намагаємося моніторити ринок праці й дивитися, що надалі необхідно для нашого господарства. Так як ми готуємо електриків, це дуже перспективний такий напрямок, це електромонтери з устаткування сонячних батарей, альтернативні види енергії, це дорожні робітники”, — каже заступниця директора хтирського училища Ольга Ніжник.
Анна Савченко вчиться на другому курсі, мріє стати кондитером.
“Я вмію готувати супи, каші, яєчні, запіканки і багато чого іншого. Ще змалечку почала готувати, і мені це сподобалося. До того ж багато хто розповідав, що тут хороші викладачі”, — каже учениця Охтирського училища Анна Савченко.
Усього тут навчається понад 400 учнів. Заклад має дві філії: у Тростянці та у Великій Писарівці.
У Краснопіллі, говорить голова громади Юрій Яремчук, максимум, що зможуть — зберегти одну групу: “Звичайно є багато питань сьогодні щодо демографії, щодо актуальності тих професій, які готуються в закладі. Для нас важливо, щоб він продовжив функціонування. Сьогодні ми ініціюємо перед департаментом освіти і науки державної адміністрації питання відновлення роботи однієї з груп. Якої саме, звичайно, це маємо визначити з колективом і департаментом, де найбільше є база навчальна під цю професію”.
Остаточне рішення прийматиме спеціальна комісія, розповіла директорка обласного освітнього департаменту Вікторія Гробова.
“Щоб була сучасною матеріальна база і готували спеціалістів, робітничі кадри за тими професіями, які потрібні та необхідні на ринку праці у регіоні. На сьогодні у нас — 29 закладів, 27 із них – заклади, які готують на ринок праці за різними професіями – це і кухарі, і перукарі, і механізатори, які ремонтують техніку, це у нас і офіціанти, і закрійники – це різний спектр професій. Тут залежно від того, яка потреба на ринку, ми формуємо якраз наше регіональне замовлення, скільки треба підготувати кадрів”, — сказала вона.
З початку року на обліку обласного центру зайнятості було понад 11 тисяч вакансій. З них понад 6 тисяч – робітничі. Найбільший попит на трактористів, фрезерувальників та водіїв.
“На сьогодні у базі даних обласної служби зайнятості більше ніж 1,5 тисячі вакансій різного профілю. 30% — це кваліфіковані робітники з інструментом, 30% — це трактористи, машиністи, водії, токарі, 9% — це фахівці, ті ж самі техніки, сестра медична, електрик, механік. 58 вакансій ,це 9 %, це — професіонали. Будемо казати, що найбільший попит на кваліфікованих робітників”, — говорить начальниця відділу обласного центру зайнятості Алла Придатко.
За інформацією центру зайнятості, середній розмір зарплати у робітників на підприємствах області — понад 7 тисяч гривень. Максимально, що пропонують роботодавці, – 20 тисяч – наприклад, оператору верстатів із програмним керуванням, трактористам — до 16 тисяч, якщо є довід. Артем Уланов другий рік опановує цю професію.
“Потім третій, а потім працювати буду за спеціальністю. У мене дід був агрономом, і я вирішив, його наслідувати”, — каже учень Охтирського училища Артем Уланов.
Кількість закладів профтехосвіти у Сумській області
Нині на території області 29 закладів професійно-технічної освіти. У Конотопському районі – 6, Охтирському – 1, Роменському – 5, Сумському – 12, Шосткинському – 5.
За інформацією Сумського обласного центру зайнятості, за січень-травень 2021 року на Сумщині було 11, 2 тисяч вакансій
Структура вакансій
30,6% (3335 вакансій) – це робітники з обслуговування, експлуатації, контролювання за роботою технологічного устаткування (тракторист, машиніст крану, водій, токар фрезерувальник, апаратник).
13,5% (1473 вакансії) – найпростіші професії – (прибиральник, підсобний робітник, сторож, двірник).
12,9% (1404 вакансій) – кваліфіковані робітники з інструментом (слюсар-ремонтник, електромонтер, електрогазозварник, столяр, швачка, пекар, налагоджувальник, маляр, муляр).
10,7% (1172 вакансії) – представники торгівлі та послуг (кухар, бармен, офіціант, манікюрник, продавець, перукар).
10,1% (1097 вакансій) – професіонали (інженер, лікар, економіст, спеціаліст державної служби).
8,1% (885 вакансій) – фахівці (технік, сестра медична, електрик, механік, бухгалтер).
6,9% (751 вакансія) – вищі державні службовці, керівники, менеджери.
4,3% (466 вакансій) – кваліфіковані робітники сільського та лісового господарства, риборозведення та рибальства (лісоруб, озеленювач, свинар, тваринник, дояр).
3% (329 вакансій) – технічні службовці (касир, діловод, секретар, оператор ПК, адміністратор, листоноша).
suspilne.media
Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua
Інші новини:
22.11.2024 “Шахеди” атакували житловий мікрорайон Сум
22.11.2024 У Сумах відомо про ще одну загиблу людину внаслідок атаки “Шахедів”
22.11.2024 Атака “Шахедів” на Суми: дві людини загинули, 10 поранених
22.11.2024 У Сумах розпочинає роботу штаб з ліквідації наслідків ворожих ударів
22.11.2024 У Сумах через влучання “Шахеда” перекрили рух проспектом Свободи