Правила успішної адаптації: Конотопська вихователька розповіла, як підготувати дитину до садочка

06.06.2021

Уже пролунали останні дзвоники в садочках. Дошкільні заклади готуються зустрічати новачків. Редакція Конотоп.Сіті поспілкувалася з вихователем і розкриває секрети успішної підготовки дітей до садочка.

Звернулися за консультацією до вихователя з понад 20-річним стажем Конотопського дошкільного навчального закладу № 14 «Калинка» — Наталії Володимирівни Біркун, щоб вона з власного досвіду розповіла про підготовку та адаптацію дітей до нового етапу життя.

«Я працюю вихователем в садочку понад двадцять років. Дотримуючись певних порад, можна допомогти, як дитині, так і батькам легше адаптуватися до нового середовища», — говорить Наталія Володимирівна.

Прийом у дошкільний заклад розпочинається з двох років у ясельну групу. Однак, у будь-якому віці — це різка зміна звичного способу життя, початок нового періоду. Далеко не всі діти легко сприймають цю зміну.

Вже майже рік у Конотопі та в інших містах України більшість послуг перейшла в онлайн. Запис у ДНЗ — не виключення.

Сервіс електронної черги в дитячі садки Конотопа функціонує вже не перший рік. На сайті є детальна схема оформлення заявки, а також інструкція з реєстрації для батьків.

Підготовчий етап. Перше оглядове знайомство з садочком

Вихователька каже, під час прогулянки батьків з дитиною необхідно показати садочок, в який вона ходитиме, розповісти про нього. Можна розглянути обладнання на майданчику, будівлю, цікаві споруди, а також поспостерігати за іграми дітей, які вже ходять до цього садочка.

«Намагайтеся з’ясувати, що дитина очікує від садочка, а чого боїться. Цим самим заспокойте маля та розвійте його страхи», — каже Наталія Володимирівна.

Під час ігор на дитячих майданчиках, в парках, ігрових центрах необхідно, щоб дитина гралася з іншими дітьми. Під час таких ігор першими розповісти малюку правила поведінки (не ображати товаришів, ділитися іграшками, гратися по черзі, класти іграшки на місця). Це допоможе дитині спілкуватися в майбутньому з однолітками в групі.

Пані Наталя каже, що завжди потрібно підтримувати гарний настрій та емоції під час бесід про дитячий садок, нагадувати дитині, що вона також скоро піде до садочка.

Наталія Біркун з вихованцями Автор: Архів виховательки

Однак, віддати дитину в садочок мають бути готові насамперед батьки. Вихователька каже, їм також потрібно навчитися розлучатися з дитиною, вгамовувати тривогу та докори сумління через рішення віддати її вихователям, бо потрібно вийти на роботу. Бо якщо мама впевнена, що з її малям у садку все буде гаразд, — так і буде. Потрібно пам’ятати, що дитячий сад — це перший крок у суспільство, і виробляти цю впевненість.

«Завжди дитині потрібно говорити тільки правду. Підтримувати її в різних ситуаціях, адже це найголовніше правило в стосунках довіри між батьками та дитиною», — наголошує пані Наталія.

Правила перших відвідин

Вихователька каже, перед тим, як віддати дитину в садочок, має бути попередня робота вдома. Насамперед батькам потрібно розповісти малюку про дитячий садок: хто туди ходить, хто там працює, що роблять дітки протягом дня.

— Яким є режим дня у садочку? Чи потрібно заздалегідь організовувати такий же режим дитині вдома?

— У садочку діти роблять ранкову зарядку, снідають, мають ігрові заняття, обід, сон і відпочинок після сну. Потрібно не менше місяця, щоб підлаштуватися під режим дня садочка, обов’язково включаючи обідній сон. Перед тим, як віддавати дитину в садочок, батькам варто потурбуватися про те, щоб дитина вміла користуватися столовими приборами, горщиком, намагалася одягатися з допомогою дорослого. Також буде доцільно розпрощатися з пляшечкою, соскою та підгузками.

Щоб процес адаптації не затягувався, необхідно виділити на нього достатньо часу. А це щонайменше місяць, протягом якого варто дотримуватися певних настанов:

Починати відвідини дитячого садка протягом двох тижнів на 1–1,5 години. Якщо два тижні дитина успішно проходила в дитячий садок, наступні два тижні можна залишати її на 2–3 години, підключивши або сніданок, або обід.

Перший раз відвести дитину в дитячий садок бажано в четвер. Два дні — четвер, п’ятниця — це якраз та необхідна кількість часу для усвідомлення дитиною куди її привели.

Сон. Спочатку водити дитину в дитячий сад на півдня (до денного сну), потрібно не менше, ніж два тижні. Якщо все гаразд, дитина не хворіє та охоче ходить в дитячий садок, можна до кінця другої-третьої неділі спробувати залишити його на денний сон.

Коли дитина перший раз залишається на сон, то прийти за дитиною до дитячого садка потрібно до того, як він прокинеться. Зробити це необхідно для того, щоб прокинувшись, одягнувшись, малюк відразу зміг побачити рідну людину, оскільки у цьому віці діти плутають денний і нічний сон. Про ці моменти батьки з вихователем домовляються в процесі відвідування садка, коли є розуміння, що дитина готова до денного сну.

Приходити за дитиною відразу після сну потрібно протягом 1–2 тижнів.

Головною педагогічною умовою успішної адаптації дитини до дитячого садочка є єдність вимог до малюка в сім’ї та дитсадку.

— Чого у жодному разі не можна робити на етапі адаптації?

— Обіцяти, а не виконувати обіцянки. Будьте чесні з дитиною. Не тікайте. Чітко скажіть: «Я йду на роботу, але я прийду за тобою після того, як ти поїси й поспиш».

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: