04.08.2021
Влітку більшість мешканців намагається провести свій відпочинок поблизу води: на річках, озерах, ставках та інших водоймах. Але як це — бути рятувальником? Що доводиться бачити водолазам щодня на роботі? Які причини, що цю професію у місті обирають не так багато людей? Очільник комунального закладу Конотопської міської рятувально-водолазної служби Віктор Синько розповів у деталях про роботу рятувальника на воді.
Віктор Миколайович до роботи в рятувально-водолазній службі був військовослужбовцем у Збройних силах України. Після закінчення Київської морської школи, де здобув кваліфікацію рятувальника, уже 15 років працює рятівником.
До зони відповідальності нашої служби за сучасним розподілом до території Сумської області припадає: Конотопський, Кролевецький, Буринський, Путівльський райони та територіальні громади на території колишнього Конотопського району: Попівська, Дубов’язівська, Бочечківська.
«У літній період, особливо, коли відчиняються дитячі оздоровчі табори, ми виставляємо рятувальні пости. У цьому році такий пост працює на хуторі Таранське на затоці річки Сейм.
Автор: Арсеній Хоменко
Літо у нас розпочинається з виїзду в дитячі табори на обстеження підводної частини, де ми перевіряємо дно, щоб діти не травмувалися під час купання. Проводимо профілактичні бесіди для відпочивальників. У випадках надзвичайних ситуацій, коли стаються якісь пригоди на воді, їдемо шукаємо, рятуємо. Або піднімаємо», — розповідає Віктор Синько.
Як часто доводиться рятувати людей
Як каже Віктор Миколайович, рятувальні операції відбуваються кожного сезону. Адже відпочивальники, попавши на берег річки, відразу починають вживати спиртні напої, а потім у нетверезому стані лізти у воду.
Найпоширенішою причиною нещасних випадків на воді є недотримання правил безпечної поведінки. Першою умовою є вміння плавати, адже людина, яка добре плаває, у воді почуває себе спокійно, упевнено, у випадку необхідності може успішно надати допомогу товаришу, який потрапив у біду.
«Це моя робота». Історії щасливого порятунку і людської байдужості
Рятувальник каже, інколи в роботі доходить і до курйозів.
«Одного разу нашу рятувальну команду та поліцію викликали на річку Сейм. Чоловік пішов купатися і не повернувся до місця відпочинку, де на нього чекали дружина з донькою. Пошукова операція була дуже виснажливою і тривала цілий день, а під вечір чоловік повернувся живим і неушкодженим. Як виявилося, він хотів провчити дружину і просто пішов у кущі на інший берег, де спокійно відпочивав цілий день», — ділиться спогадами Віктор Миколайович.
Однак, такі витівки можуть коштувати життя людям, які дійсно потребують допомоги, застерігає він.
У поліції повідомляють, згідно Кодексу України про адміністративні порушення, статті 183, «завідомо неправдивий виклик аварійно-рятувального формування, поліції, екстреної медичної допомоги загрожує штрафом від 50 до 200 неоподатковуваних податком мінімумів доходів (від 850-3400 гривень)».
Очільник місцевої рятувально-водолазної служби Віктор Синько. Автор: Наталія Яблонська
Віктор Миколайович згадує випадок, де чоловік на річці пірнув з місточка, і нахромився на металевий стержень оком. Звісно, це летальний випадок, адже пірнати в незнайомому місці, яке попередньо не обстежене — суворо заборонено.
Загалом про трагічні випадки рятувальник говорить неохоче. Найбільше в таких історіях його засмучує людська байдужість.
«Була ситуація, що відпочивальники стояли на березі і спостерігали, як тонула людина, і ніхто навіть не зреагував, щоб спасти чи якось допомогти. Потім, коли ми діставали труп, натовп просто стояв на краю річки, хтось і далі продовжував купатися. Якісь люди жорстокі стали», — пригадує рятівник.
Яке спорядження у водолазів-рятувальників
«Що стосується спорядження, то воно сучасне і в справному стані. Костюми зберігаються у спеціально відведеному місці, балони зі стисненим повітрям у нас знаходяться в гаражах, а спорядження використовуємо залежно від обставин», — говорить Віктор Миколайович.
Чи багато охочих на професію водолаза в Конотопі?
Віктор Миколайович каже, що охочих не так і багато, адже заробітна плата — 6 000 гривень. Чоловіки обирають роботу в Києві, де таку ж зарплатню можна отримати за один-два тижні.
«Бути водолазом важко морально. Якось під час обстеження дна річки один рятівник зачепив труп, і той повернувся до нього обличчям, а така картина перед очима довго ще стоїть, і для того, щоб оговтатися, потрібно чимало часу».
Як часто звертаються до рятувальників за допомогою в порівнянні з 2020-м роком?
Цьогоріч набагато менше відпочивальників на водоймах, ніж минулого року, звісно, людей на річці на вихідних більше, ніж серед тижня, каже рятувальник.
За перші півроку 2021-го до рятувальники області зафіксували на Сумщині 80 звернень.
За статистикою управління Державної служби надзвичайних ситуацій Сумської області з початку року на водних об’єктах області загинули 13 осіб, ще 8 осіб були врятовані серед них 2 дітей. На території Конотопа та району зафіксовано три летальних випадки.
Основні правила безпеки на воді
У разі надзвичайної події негайно потрібно телефонувати за номером виклику екстрених служб: 101 (з мобільного дзвінок безкоштовний)
Потрібно пам’ятати, що на пляжах та інших місцях масового відпочинку заборонено:
купатися в необладнаних, незнайомих місцях
розпивати спиртні напої, купатися в стані алкогольного сп’яніння
забруднювати і засмічувати водні об’єкти
залишати сміття на березі
підпливати до моторних, вітрильних суден, веслових човнів та інших плавзасобів
стрибати у воду з катерів, човнів, а також споруд, не пристосованих для цих цілей
грати з м’ячем і в спортивні ігри в невідведених для цього місцях, пірнати у воду із захопленням, де вже купаються люди
плавати на засобах, не призначених для цього
подавати крики помилкової тривоги, жартуючи
Правила поведінки на воді для дітей
«Багато батьків нехтують правилами поведінки біля войдомів, і забувають проінформувати дітей про те, як треба поводитись у воді. А це призводить інколи й до летальних випадків.
Батькам необхідно пам’ятати, що діти у воді повинні перебувати під постійним наглядом дорослих, купатися дозволяється при температурі води не нижче +18 градусів і температурі повітря + 20–22 градуси, у воді слід перебувати 10–15 хвилин, перед запливом необхідно попередньо обтирати тіло водою», — каже головний водолаз.
Обговорювати правила безпеки на воді з дитиною необхідно заздалегідь — за один-два дні до відвідин водойми, а не під час купання.
Діти мають знати, що не можна:
стрибати у воду з вишок і інших будь-яких підвищень;
спонтанно пірнати і хапати когось за руки і ноги, бо це може призвести до нещасного випадку і нанесення численних травм жартівнику;
купатися на плавзасобах в разі їх пошкодження, наявності шторму і хвиль, при сильному вітрі і дощі;
купатися в спекотні дні без головних уборів, це може привести до сонячного удару.
Що повинні знати батьки про купання дитини у водоймах
Не тільки дитина повинна знати правила безпечної поведінки на воді для дітей. Кожен дорослий також мусить бути ознайомлений з ними і не допускати до водойм своїх чад у разі:
підвищеної температури у дитини;
коли на шкірі дитини є алергічний висип, гнійничкові освіти, відкриті рани (в даному випадку купання може спровокувати проникнення інфекції в організм);
дитина щільно поїла (після їжі має пройти мінімум півгодини).
Крім того, пам’ятка поведінки на воді для дітей також включає безпечний час перебування у водоймах. Якщо вода тепла, то можна купатися близько 30 хвилин, не більше, якщо прохолодна — 5–7 хвилин. Це допоможе уникнути переохолодження тіла та можливих наслідків.
***
Начальник рятувально-водолазної служби Віктор Синько все ж сподівається, що сумна статистика з роками не зростатиме, і бажає всім відпочивальникам бути живими і здоровими:
«Дотримуватися правил поведінки на воді, загоряти, купатися, щоб сонце і вода приносили користь здоров’ю, і погода була прекрасна до кінця літа».
konotop.city
Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua
Інші новини:
22.11.2024 “Шахеди” атакували житловий мікрорайон Сум
22.11.2024 У Сумах відомо про ще одну загиблу людину внаслідок атаки “Шахедів”
22.11.2024 Атака “Шахедів” на Суми: дві людини загинули, 10 поранених
22.11.2024 У Сумах розпочинає роботу штаб з ліквідації наслідків ворожих ударів
22.11.2024 У Сумах через влучання “Шахеда” перекрили рух проспектом Свободи