Кордон через обійстя: Що буде із земельними ділянками вздовж держкордону на Сумщині?

27.08.2021

Мешканка села Рижівка Сумського району, через обійстя якої проходить російсько-український кордон, переживає, що може залишитися на вулиці. 18 серпня запрацювало рішення Ради національної безпеки і оборони України про викуп земельних ділянок у 50-метровій зоні вздовж державного кордону, передає suspilne.media.

Державний кордон у селі Рижівка, що на Білопільщині, проходить по селу. Вулиця звідси вела до російського села Тьоткіно. До початку російсько-української війни тут працював місцевий пішохідний пункт пропуску. Сім років тому його закрили. Кордон пролягає через обійстя Галини Гудиліної. Якщо доведеться полишати рідну хату, жінка сподівається на дітей, які тепер живуть в Росії, на тимчасово окупованій території, та в Україні.

“І куди евакуюватися? Тьоткіно, так там живе донька, онуки там. Одна донька і онуки і зять – у Криму, в Сімферополі. А син – у Києві”, – розповідає пані Галина.

Місцеві про Рішення РНБО чули, але як усе буде відбуватися на ділі – не уявляють. За цим документом, на Кабмін та місцеві органи самоврядування поклали зобов’язання викупити земельні ділянки та нерухомість на них, які розташовані за 30-50 метрів від державного кордону, передати цю землю прикордонній службі.

Рижівський сільський староста Олександр Чех говорить, що до Білопільської ОТГ Сумський прикордонний загін направляв листа і призначав зустріч на 30 липня, але вона, за його словами, не відбулася. Також листи були направлені кожному власнику землі з пропозицією нотаріальної згоди на обмін, говорить староста.

“До власників земельних паїв нашого старостату звернувся Сумський прикордонний загін Прикордонної служби України з листами. Про вилучення земельної ділянки орієнтовною площею десь у кожного пайовика від 1,5 га до 2 га. Але проблема в тому, що на території ОТГ відсутні такі землі приблизно по родючості і по всьому, які будуть вилучатися”, – каже він.

Обмін земель має відбутися протягом 6 місяців, зробити це мають до лютого, сказав Білопільський міський голова Юрій Зарко.

“225 ділянок підлягають частково вилученню, з яких 125 чи 122 ділянки – повністю вилученню. Ми зараз говоримо, це площа там 50-60 га. Викупити ми не можемо звичайно, в міській раді таких коштів немає.Скоріше за все, – договір обмінний, тобто, ми визначимо десь масиви, особливо зараз враховуючи, що нам держава передає певні земельні ділянки в комунальну власність. На превеликий жаль, великих масивів немає, є невеличкі масиви там 3,4,5 га, ми можемо набрати певну кількість землі для того, щоб поміняти потім з людьми на рівноцінну площу”, – розповів Зарко.

Ситуацію з садибою Галини Гудиліної, коли кордон проходить через садибу, Юрій Зарко, називає унікальною. З його слів, держава виділила гроші поки тільки на виготовлення документів для поділу існуючих або проєктів нових земельних ділянок.

Питання передачі землі прикордонній службі речник Сумського прикордонного загону Роман Ткач прокоментував так:

“Це з точки зору національної безпеки і оборони дуже важливо. Прикордонним загоном проводиться робота, щодо документального оформлення прав у постійне користування земельними ділянками. Земельні ділянки лінії державного кордону надаються державній прикордонній службі для облаштування і утримання інженерно-технічних та фортифікаційних споруд”.

Він також розповів, що прикордонний загін вже оформив землю на кордоні, протяжністю 38 км і загальною площею 147 гектарів. Це ті землі, які не використовувалися. Загальна протяжність державного кордону в межах Сумської області становить понад 560 км.

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: