Сумська ОДА ініціює ліквідацію обласної медичної бібліотеки

28.10.2021

Сумську обласну медичну бібліотеку збираються ліквідувати. В управлінні майном кажуть: утримувати цей комунальний заклад не мають коштів. Голосуватимуть за ліквідацію депутати 29 жовтня. Що буде з фондом бібліотеки та людьми, які там працюють?

Заслужений лікар України, академік Ігор Дужий розповідає, що вперше прийшов в обласну медичну бібліотеку у 1954 році, першокурсником медучилища. Потім працював фельдшером, навчався у медінституті, захистив кандидатську, докторську дисертації — і весь цей час користувався бібліотечними фондами.

“Якби не вони, я не став би доктором наук, академіком. У нашій бібліотеці — хороший підбір фахівців. Не треба і ходити, передзвониш їм, скажеш: “Мені треба оце знайти”. Вам передзвонюють — уже знайшли. Замовляють, зв’яжуться з якоюсь іншою бібліотекою, присилають примірник – і, будь ласка, працюйте. Інтернет – це зовсім не те. Це — сухе, мертве. Бібліотека дихає, вона енергетично тебе наповнює знаннями, духовно наповнює. Оця робота — там цитованих 1320 джерел, і це все тільки на цій базі”, — розповідає він.

Що є у бібліотеці та кого вона обслуговує

Обласна медична бібліотека працює у Сумах з 1945 року. Нею користуються медики з усієї області, в основному це — лікарі та медичні сестри. У бібліотеки є свій сайт і сервіс обслуговування читачів.

“Ми — єдина бібліотека, яка обслуговує медичних працівників. До пандемії обслуговували на робочих місцях. Головні лікарі, головні медичні сестри надавали нам транспорт. Ми приїжджали, обслуговували працівників лікарень на місцях, також видавали на райони, на районні лікарні літературу. Обслуговуємо всю область”, — розповіла директорка Сумської обласної наукової медичної бібліотеки Ольга Пономаренко.

За її словами, до пандемії обслуговували 5 тисяч читачів. “У зв’язку з тим, що ми не виїжджаємо в лікувальні заклади, в нас — 2,5 тисячі”, — зазначила вона.

Зараз тут зберігається 130 тисяч примірників медичної літератури. Це — атласи, довідники, практичні рекомендації, посібники, наукові періодичні видання. Дореволюційні, радянські та сучасні. Серед них — “Лекції фармакології” — рідкісне раритетне видання 1885 року.

Усього у фонді бібліотеки — близько 700 раритетів 19 століття. Є книга про коронавірус 1977 року видання.

У запасниках зберігають підшивки спеціалізованих періодичних видань, починаючи з 1960 року. Також – дореволюційні медичні журнали. Їх оригінали зберігаються в обласному архіві, а для читачів бібліотеки вони доступні у вигляді ксерокопій.

“Лікарі звертаються більше до старої літератури – 60-70 роки 20 сторіччя. У нас — цінна література, і науковці наші, які приходять в читальний зал бібліотеки, кажуть: “Нащо нам їхати в Київ, якщо все є поряд”, — говорить завідувачка відділу обслуговування та книгозбереження Сніжана Овчаренко.

“Науковці, які захищають дисертації, переважно беруть матеріал з нашої бібліотеки. Не потрібно їхати до Києва. Вони дуже вдячні нам за це. Через те, що у нас зараз пандемія, карантин ввели, ми виходимо з ситуації тим, що фотографуємо статті, надсилаємо або на вайбер, або в месенджер, або на електронну пошту. Скануємо і теж надсилаємо. Ми працюємо онлайн або в телефонному режимі”, — каже завідувачка відділу науково-бібліографічної та інформаційної роботи Олена Безверха.

Також є архіви відомих сумських лікарів, наприклад, першої головної лікарки обласної лікарні Єгорової, колишнього головного лікаря санепідстанції Єфімова. Це — листи, документи та інші особисті речі, які передали бібліотеці рідні. Наразі бібліотека збирає матеріали про сумського історика медицини Івана Чорноброва.

Що буде з працівниками та фондом

13 вересня на сайті Сумської обласної ради з’явився проєкт рішення про ліквідацію наукової медичної бібліотеки.

“Доходи обласного бюджету — дуже малі і сьогодні діджиталізація суспільства така, що можна знайти будь-яку літературу в Інтернет-виданнях, і в мережі Інтернетівській”, — говорить заступниця начальника управління майном обласної ради Інна Козачок.

За її словами, бібліотечні фонди списувати і знищувати не будуть. “У Сумській області працює два наших заклади: це наукова та дитяча бібліотеки. Окрім того, планується передати окремий бібліотечний фонд, який безпосередньо стосується медицини, до Сумського державного університету”, — зазначила вона.

“Якщо це буде процедура ліквідації, то згідно з кодексом законів про працю будуть вивільнені працівники. Можливо, будуть розширятися штати у наших наукових бібліотеках. Рішення буде прийматися головою ліквідаційної комісії, яка буде призначена, і люди, я думаю, будуть всі забезпечені, як мінімум, допомогою з безробіття”, — сказала Козачок.

Проєкт ліквідації медичної бібліотеки депутати мають розглянути на сесії 29 жовтня. Якщо рішення приймуть, бібліотеку ліквідують протягом шести місяців.

За словами Інни Козачок, ініціатива ліквідувати наукову медичну бібліотеку належить обласній державній адміністрації, передає suspilne.media.

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:
06.05.2024 У зв’язку зі станом енергосистеми Сум на лінії виїхали лише тролейбуси з автономним ходом
06.05.2024 12 шахедів знищили цієї ночі на Сумщині, – Повітряні Сили
06.05.2024 Внаслідок нічної атаки росіян без електроенергії залишились населені пункти Сумського, Роменського та Охтирського районів
06.05.2024 За ніч і ранок на Сумщині зафіксували 24 вибухи
06.05.2024 Вночі ворог завдав удару по енергооб’єктам Сумщини
06.05.2024 Одна цивільна особа отримала поранення унаслідок удару шахедами по Сумам — ОК «Північ»

Коментарі: