19.01.2022
Із нового року в деяких кав’ярнях, ресторанах і магазинах на Сумщині з’явилися оголошення: «Термінал не працює». Підприємцям, які відмовляють клієнтам у розрахунках через термінал, загрожують штрафи.
У Держпродспоживслужбі та в Державній податковій службі України повідомили про системні скарги громадян на незабезпечення продавцями товарів можливості провести розрахунки за допомогою платіжних карток та банківських терміналів.
Зламалися чи сховали?
Із 1 січня всі фізособи-підприємці на єдиному податку повинні були придбати касові апарати (реєстратор розрахункових операцій, РРО) або їх програмні аналоги (ПРРО). Використовувати термінал для безконтактної оплати без цього РРО не можна — інакше податкова випише штраф. Про це йдеться в законі № 1914. Ці норми мали набрати чинності ще рік тому, з 1 січня 2021 року, але їх відстрочили через коронавірус.
До початку цього року частина кав’ярень і невеликих магазинів не встигла придбати РРО, і для уникнення штрафів їх власники просто прибрали можливість оплати терміналом.
Держпродспоживслужба мотивує це посиланнями на декілька документів. Перший — це Закон України «Про захист прав споживачів». За статтею 17, встановлення будь-яких переваг, застосування прямих або непрямих обмежень прав споживачів не допускається. Відсутність, наприклад, терміналу, встановлює перевагу людини з готівкою над людиною, у якої її немає, але є карта. Крім того, постанова Кабміну від 15 червня 2006 № 833 зобов’язує приймати продавця електронні платіжні засоби.
Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» встановлює: електронний платіжний засіб може існувати в будь-якій формі, на будь-якому носії, що дає змогу зберігати інформацію, необхідну для ініціювання електронного переказу. Тобто продавцю не обов’язково ставити термінал. Це може бути просто додаток на телефоні чи роздрукований QR-код, який ви скануєте і запускаєте процедуру переказу коштів.
Але навіть ті підприємці, хто виявився готовий до використання РРО і терміналів, зіткнулися з технічними проблемами. Система не витримала навантаження і деякі програми на початку січня дали збій, продавці не могли користуватися терміналом та вели бухгалтерію письмово.
Який розмір штрафів?
Штрафи за відмову у безготівковому розрахунку:
штраф у розмірі 8500 грн застосовують до суб’єктів господарювання;
штраф 34-85 грн накладається на осіб, які здійснюють розрахункові операції, та від 85-170 грн – на посадових осіб.
Слід зазначити, що ці правила обов’язкові не для всіх. Виняток один — якщо підприємець працює в населеному пункті, де живе менше 25 тисяч осіб.
konotop.city
Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua
Інші новини:
22.11.2024 “Шахеди” атакували житловий мікрорайон Сум
22.11.2024 У Сумах відомо про ще одну загиблу людину внаслідок атаки “Шахедів”
22.11.2024 Атака “Шахедів” на Суми: дві людини загинули, 10 поранених
22.11.2024 У Сумах розпочинає роботу штаб з ліквідації наслідків ворожих ударів
22.11.2024 У Сумах через влучання “Шахеда” перекрили рух проспектом Свободи