Вимога уряду підвищити оплату праці медикам може призвести до скорочень у Глухові?

01.02.2022

Уже із січня нового року українські лікарі мають отримувати мінімум по 20 тис. грн, медсестри – по 13,5. Таку обіцянку президент подарував медичній галузі ще до професійного свята в червні. А нещодавно слова підкріпились урядовою постановою. Здавалося б, чудова новина, адже ніхто не стане заперечувати, що ті, хто стоїть на варті нашого здоров’я та життя, мають отримувати достойну оплату праці. Але, як виявилось, урядові задумки не зовсім співпадають з реальністю і можливостями на місцях.

Річ у тому, що лікарі й медсестри в Україні здебільшого вже не є бюджетниками, бо заклади стали комунальними некомерційними підприємствами. Тож підняти їм зарплати централізовано неможливо, тому уряд просто випустив постанову, яка зобов’язує керівників лікарень платити підвищені заробітні плати. Щоправда, урядовців не цікавить те, що грошей на здійснення таких вимог у медзакладах не вистачить, а додавати з держбюджету ніхто не планує.

Штовхають до скорочень!

Ми намагались розібратись, наскільки реально підвищити плату медсестерам та лікарям у Глухівському ЦПМСД та міській лікарні, поговорили з керівниками. Висновок один: в основному це можливо лише при скороченні персоналу.

Так, наприклад, у ЦПМСД працює 26 лікарів і 93 медсестри (враховуючи ФАПи і ФП). Для зарплатного фонду тут на рік не вистачає більше 700 тис. грн. До цього часу місячний фонд оплати праці всього штату складав близько 2 млн грн.

– Ми підраховували наші можливості і зрозуміли, що виконати постанову уряду нереально, якщо не оптимізувати кількості працівників або ввести неповний робочий день. Ми ретельно розглядаємо всі варіанти, вирішуємо дане питання з керівництвом громади, щоб все це якомога безболісно позначилось на працівниках. Аби виконати нові вимоги з оплати праці, на цей рік нам не вистачає 740 тис. грн, – повідомила директорка закладу Лариса ФЕДОРЯКО.

У міській лікарні ситуація також напружена. На підвищену оплату праці тут додатково потрібно близько 2 млн грн. Але робити якісь висновки і сказати точно, скільки не вистачає – на сьогодні не можуть, бо ще чекають надходжень на підвищені послуги від НСЗУ.

– До тепер жодна лікарня ще не отримала авансового платежу від Національної служби здоров’я. Ми подались на контрактування, але договору з озвученою сумою контракту ще нема. Тобто ми не можемо поки навіть розраховувати на конкретну суму надходжень. За деякими пакетами тарифи цього року підвищились, за нашими підрахунками фінансування може збільшитись на 30%. Але це лише наше припущення. Робити висновки зможемо, коли отримаємо договори на руки, – коментує директорка Глухівської міської лікарні Валентина БАРАХОВИЧ.

За штатним розписом у лікарні нараховується 525 посад. Фонд заробітної плати за грудень склав 5,3 млн. грн. Середня зарплата лікаря – 17, медичної сестри – 7-8 тис. грн. За словами директорки, місячне надходження від НСЗУ складало близько 6 млн грн, що включало лише зарплатний фонд та деякі медикаменти. На внутрішні потреби йшли позабюджетні кошти, наприклад, допомога від певних підприємств. Комунальні послуги повністю сплачує міський бюджет. У грудні ця сума по лікарні склала близько мільйона. Також місцевий бюджет взяв на себе багато витрат – придбання житла, закупівля необхідного обладнання тощо.

Якщо нових надходжень не вистачатиме на оплату праці, то тут також не відкидають скорочення посад. Щоправда, В. Барахович наголошує, якщо це трапиться, то торкнеться не медичного персоналу.

– Нас націлюють на те, що має бути проведена оптимізація, але вона точно відбудеться не за рахунок зниження якості надання медичних послуг. Скорочувати ані медсестер, ані лікарів ми не можемо так само, як і нема можливості зменшити години їхньої роботи, бо тоді не перекриватимуться зміни. Тому оптимізація може відбутись за рахунок скорочення адміністративного та технічного персоналу, – додала директорка.

Відірвані реалії

Позиція МОЗ: всім закладам охорони здоров’я вистачить грошей на зарплати, тому що на Програму медичних гарантій на 2022 рік закладено на 33 млрд грн більше ніж торік (на 1/5 частину). Програма медичних гарантій – це документ, у якому прописано, скільки грошей і за які послуги отримують лікарні від НСЗУ.

Заклади, які мають велику кількість пакетів, дійсно отримають більше, і це, вочевидь, дозволить їм, за бажання та вміння, підняти зарплати персоналу. Проте для багатьох лікарень у малих містечках, які законтрактовані з НСЗУ на невелику кількість послуг/пакетів, грошей не стане, щоб виконати постанову уряду і обіцянку президента.

Під загрозою закриття

Існує моделювання МОЗу, яке міністерство зараз представляє на онлайн-зустрічах з регіонами. Відповідно до нього, на первинці 667 закладів спроможні платити зарплати по 20 тисяч, а ще 238, як це називає МОЗ, «потребують додаткової уваги». Тобто неспроможні. На вторинці спроможними вважають1141 лікарня, 267 «потребують уваги».

Тобто є ризик, що 505 закладів по країні не зможуть з 1 січня підняти зарплати до нового мінімального рівня. Але насправді їх значно більше. Моделювання МОЗ враховує підтримку від місцевої влади на рівні 40%. Реально ж лікарні не мають такої підтримки в жодному регіоні.

Неделя

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: