В одній із громад Сумщини планують власне виробництво екопродукції

07.02.2022

Лікарська сировина, гарбузові цукати, трав’яні чаї, фруктові чіпси, заморожені ягоди та багато іншої корисної продукції і смаколиків планують виробляти на території Глухівської громади. Проєкт виграв обласний етап конкурсу від Державного фонду регіонального розвитку. На це мають намір виділити 1 млн 166 тис. грн. З міського бюджету додадуть ще 200 тис. грн.

Експеримент із вирощування лікарських рослин для подальшої реалізації в Глухівській громаді розпочали ще минулого року. Тоді всім охочим пропонували насіння для вирощування квітів мальви лісової. Люди вирощували її на своїх земельних ділянках, а зібрані квіти здавали на вагу за гроші. І зрозуміли, що це має сенс і непоганий прибуток. А в громаді тим часом підготували відповідний проєкт, який направили на розгляд конкурсній комісії ДФРР.

На останній сесії міськради депутати прийняли рішення закласти на цей проєкт 200 тис. грн з міського бюджету, оскільки за умовами конкурсу співфінансування з громади має скласти не менше 10%.

Проєкт планують реалізовувати на базі спеціально створеного комунального підприємства «Мальва». Голова Глухівської громади Надія ВАЙЛО повідомила, що воно буде розташовуватися у Перемозі – у колишній конторі, де зараз старостат. Там зроблять ремонт, а на наступний рік планують розширення, щоб можна було розпочати пакетування чаїв, зробити дегустаційну залу, у якій потенційним клієнтам можна буде спробувати продукцію.

«Лікарські рослини – тема на ринку дуже затребувана. На Закарпатті є відомі трав’яні чаї. А хіба у нас менше трав, хіба вони гірші будуть? Тому перспектива є. Ви самі знаєте, що в сезон селяни з усієї округи шукають бузину, рвуть її і здають за гроші. А чому це не можна робити у нас? Здавати для переробки у своїй громаді. Бузина, кропива – це те, що у нас росте. От візьмемо ту ж мальву лісову. Це квітка, яку збирають двічі на день – зранку і ввечері. Це вигідно! Хто спробував – хоче цим займатися ще. А якщо це буде централізовано, і люди матимуть ринок збуту… А якщо ще забезпечити машину, щоб збирати сировину у громадян! Тоді в кожному селі ми зробимо пункти прийому. Ну а центр збору і сушка будуть у Перемозі», – говорить Надія Вайло.

Курує новий проєкт Олена ЩЕБЕТЬКО – начальник відділу енергоменеджменту та підтримки підприємництва Глухівської міської ради. Довірили справу саме цьому фахівцю невипадково. Адже саме Олена Миколаївна, коли була сільським головою Шевченкового, створила там молочний кооператив, який згуртував селян для спільної торгівлі молоком.

Щодо нового проєкту, то пані Олена пояснила, що за кошти співфінансування з місцевого бюджету буде приведено до ладу приміщення у Перемозі, яке виділено для роботи підприємства. А за кошти ДФРР буде придбано необхідне обладнання. Це автомобіль для збору трав, машини для мийки коренів трав та плодів, сушильні установки та шафи, прилад для холодного віджиму олії та шинкування трав, овочерізки, слайсери… На підприємстві планується виготовлення чаїв, сушок з овочів та фруктів. А ще – виробництво цукатів з гарбуза, яблучних, грушевих, гарбузових екочіпсів та багато іншого. Трохи пізніше будуть заморожувати ягоди. Поставлять олійницю для того, щоб з насіння лікарських рослин видавити олію. Адже вона дорожча, ніж сама сировина. Одним словом, нові технології дадуть можливість самозайнятості населення та збільшать надходження до гаманців громадян. Ну і працевлаштування, звісно, це теж дуже важливо в селі, де так важко знайти роботу.

«Ми виношували наш проєкт уже давно. Багато аналізували, цікавилися, порівнювали. Минулого року трохи попрацювали на практиці – заготовляли квіти мальви лісової і деякі інші лікарські рослини. Люди побачили вигоду і зацікавилися. Нам зараз телефонують навіть з інших громад. От з Ямпільщини, наприклад. Питають: чи можна до вас приєднатися? Будь ласка! Ми зацікавлені у великих гуртових партіях. Бо чим вони більші, тим можна дорожче продати товар», – говорить Олена Миколаївна.

Вона також підкреслила, що з ринками збуту у підприємства проблем не буде. Оскільки ніша з вирощування та збору лікарських рослин не заповнена як на ринках України, так і за кордоном. Усі зацікавлені в екологічно чистій продукції, яка росте саме в наших краях. Тож вона однозначно матиме величезний попит.

Неделя

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: