На Сумщині через війну збільшується кількість хворих на інсульт

03.11.2022

У Сумській обласній клінічній лікарні з 2020 року було відкрито спеціалізоване неврологічне відділення для iнсультних хворих як окремий підрозділ. Як повідомила під час брифінгу його завідувачка Світлана Кизим, таке спеціалізоване «інсультне» відділення, де працює мультидисциплінарна бригада лікарів та медичних сестер для надання якісної та професійної допомоги хворим на інсульт,− єдине в області.

«Служба екстреної (швидкої) медичної допомоги доставляє хворих з підозрою на інсульт спочатку до відділення екстреної невідкладної медичної допомоги обласної лікарні, де після огляду невропатолога хворому з підозрою на iнсульт терміново проводиться комп’ютерна томографія головного мозку та КТ-ангіографія судин головного мозку для вирішення питання подальшоï тактики лікування хворого, − розповіла Світлана Володимирівна. − У лікарні, у вiддiленнi ендоваскулярноï хірургії, працюють судинні нейрохірурги, які проводять оперативне лікування хворих з інсультом. Оперативні втручання проводяться в перші години від початку захворювання, тому дуже важливе питання − це не втратити час, коли можливе відновлення мозкового кровообігу».

За її словами, після лікування в інсультному вiддiленнi хворі переводяться на подальше лікування в реабiлiтацiйне вiддiлення обласної лікарні, де їм допомагають відновити втрачені функції (паралічі, розлади мовлення , порушення ковтання тощо).

На жаль, сьогодні, за рахунок повномасштабної війни, наша країна має збільшення випадків хворих на інсульт. Це стосується і Сумської області.  За 9 місяців 2022 року на Сумщині виявлено 2 759 випадків, у порівнянні з минулим 2021 роком  – 2 593 випадки.

Як повідомила Світлана Кизим, за 9 місяців 2022 року в Сумській обласній клінічній лікарні проліковано 400 хворих з інсультом, в порівнянні з 2021 роком, коли за 9 мiсяців було проліковано 260 хворих. Наразі у відділенні лікується 21 пацієнт.

«На жаль, через воєнні дії в Україні багато людей похилого віку залишилися самотніми, тому що їх діти, часто рятуючи власних малих дітей, були вимушені покинути рідні домівки. Часто літні люди практично припиняють слідкувати за своїм здоров’ям, приймати необхідні ліки, не звертаються до сімейного лікаря. Також ми з вами пам’ятаємо, що в області у перші місяці війни не працювали аптеки, магазини, не вистачало пального, були постійні обстріли, через які хворі не мали змоги приїхати до лікарні якнайшвидше. Сьогодні обстріли прикордоння Сумщини продовжуються і жителі цих територій не завжди можуть дістатися в лікарню, відчувши перші симптоми інсульту. Таким чином збільшується кількість хворих з гострим порушенням мозкового кровообігу, які запізно звертаються за медичною допомогою і втрачається дорогоцінний час терапевтичних можливостей».

Світлана Кизим підкреслила, що навіть в умовах війни інсультне вiддiлення Сумської обласної лікарні не зупиняло свою роботу навіть на годину. Лікарі Постійно приймали хворих з порушенням мозкового кровообігу, надавали медичну допомогу в повному обсязі.

До речі, на Сумщині 9 лікарень наразі мають укладені договори з НСЗУ за пакетом лікування гострого мозкового інсульту. Програма медичних гарантій, завдяки якій пацієнти можуть отримувати безоплатне лікування, продовжує працювати і під час війни. Пацієнти, як і раніше, можуть отримувати безоплатно медичну допомогу, за яку медичним закладам сплачує держава. Українці, які – через бойові дії – змушені були переїхати в інші регіони країни, можуть отримати необхідну їм медичну допомогу за місцем фактичного перебування, місце реєстрації не має значення.

Нагадуємо, серед безоплатних послуг, які гарантовані пацієнту з інсультом чи підозрою на нього:

– первинний огляд,

– термінова комп’ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія,

– лабораторні та інструментальні дослідження.

Також до безоплатного пакета входять:

– тромболітична терапія включно з необхідними ліками,

– ендоваскулярне лікування (малоінвазивна хірургія судин головного мозку),

– нейрохірургічна допомога,

– ліки з Нацпереліку,

– медичні вироби, які централізовано купують «Медзакупівлі України» тощо.

Крім того, держава, завдяки діючій Програмі медичних гарантій, забезпечує пацієнтів «Доступними ліками», які можна отримати в аптеці безкоштовно або з невеликою доплатою. Пацієнти, які потребують амбулаторного лікування серцево-судинних захворювань, можуть отримати рецепт на «Доступні ліки» у лікаря, який надає первинну медичну допомогу, незалежно від наявності декларації з ним.

Національна служба здоров’я України оплачує і вторинну профілактику інсульту, харчування в стаціонарі та медичну реабілітацію.

Повномасштабна війна, що триває, на жаль, обмежує доступ пацієнтів з окупованих територій чи зони бойових дій до певних медичних послуг і збільшує навантаження на медичну систему, які зіштовхнулась з новими викликами.

Проте подбати про збереження власного здоров’я, відмовившись від шкідливих звичок, забезпечуючи необхідну фізичну активність та бути уважними до себе – під силу кожному.

Адже краще запобігти виникненню будь-якої хвороби, аніж потім її лікувати. І найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту − це профілактика. Лікарі ще раз нагадують жителям Сумщини:

дотримуйтеся здорового харчування: щодня їжте овочі і фрукти, обмежуйте споживання солі. Вживайте їжу з низьким вмістом трансжирів.

будьте фізично активними. Навіть помірні фізичні навантаження дозволять контролювати вагу і підтримувати здоров’я.

відмовтеся від куріння та вживання алкоголю.

контролюйте артеріальний тиск.

за рекомендаціями свого лікаря перевіряйте рівень холестерину та цукру в крові.

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: