Настільні ігри, театр тіней та спілкування: як сумчани розважають дітей під час відключень електрики

07.12.2022

Грають у настільні ігри, демонструють театр тіней, спілкуються із членами родини – так сумські сім’ї використовують час, коли в їхніх оселях вимикають електроенергію.

Коли немає світла, діти потребують більше уваги

Сумчанка Катерина Ворона працює дистанційно. Тому її донька Майя, якій 4,5 роки, весь час із нею. Вимкнення освітлення для родини спочатку було несподіванкою.

“Ми не були до цього готові. Раніше ми могли і мультики подивитися, і книжки почитати, вона могла і сама чимось зайнятися”, – говорить Катерина.

Нині родина запаслася ліхтариками, свічками тощо. Коли світло вимикають вдень, Майя любить малювати та складати пазли. У вечірній час, за словами Катерини, донька потребує більше уваги.

“Вона хоче з однієї кімнати піти в іншу. Якщо тут у нас світло є, бо ми облаштували акумулятор, то в іншій кімнаті – повна темрява, а їй терміново треба там щось взяти: “Світи мені! Веди мене туди!.. І так постійно”, – розповідає Катерина.

Коли батьки Майї мають час, то разом із донечкою, під світло ліхтарика, грають у різні ігри: “Коли почали вимикати світло, то ми купили більше різних настільних ігор, у які можна грати всім разом”.

Настільні ігри та спілкування

Те, що через відключення електроенергії батьки більше часу проводять із власними дітьми, помітила і вчителька початкових класів однієї з сумських шкіл Катерина Козлова.

“Діти й самі дають нам такі своєрідні підказки на те, чим вони хочуть займатися, коли немає світла. Це можуть бути різні ігри, які допоможуть вам краще пізнати свою дитину. Такі як, наприклад, “Продовж речення…”, “Правда чи брехня”. Ігри, які допомагають нам краще зрозуміти особистість нашої дитини. Дуже подобається дітям театр тіней, коли вони беруть свої іграшки, вмикають ліхтарики, й уявляють себе героями якоїсь історії”, – розповідає вона.

Її четвертокласники тому підтвердження. Марія Пилипенко говорить, що грає з батьками в “Монополію” : “У неї довго можна грати. Поки дограєш до кінця, то й світло вже вмикають. Якщо вимкнуть світло вдень, то знаходжу кімнатку, де є світло, і малюю або читаю”.

У шахи з батьками грає Тимофій Верьовко. Хлопчик говорить, що також любить вдень ходити на прогулянку, коли в квартирі вимкнена електроенергія.

Головне, за словами Катерини Козлової, щоб діти, лишаючись вдома самі, мали інструкції від батьків, як діяти в разі вимкнення електрики.

“Дитина має знати чіткий алгоритм дій, що їй потрібно робити, де лежить ліхтарик, чим можна себе зайняти навіть у той момент, коли батьків ще немає вдома, і дитина має сама вигадати, чим зайнятися”, – говорить вчителька.

Страх темряви – як помітити та як подолати

Владислава Горденко працює психологом майже двадцять років. Жінка каже, що страх темряви, який може виникнути у дитини, головне – вчасно помітити.

“Діти починають хвилюватися зі зникненням світла, боятися, триматися за маму, не можуть залишатися в кімнаті наодинці. Страх темряви може виникнути у ранньому віці, а може виникнути і в дорослому”, – говорить вона.

Запобігти виникненню цього страху в дітей, за її словами, можна. “Не лякайте дитину монстрами, не висміюйте страхи дитини, не купуйте іграшки, які мають такий страшний вигляд. Також, будь ласка, стежте за тим, щоб всі іграшки стояли на своїх місцях, бо в темний час доби разом з уявою дитини вони можуть ожити і цим налякати дитину”, – говорить психологиня.

Подолати страх темряви у дітей, за її словами, допоможуть кілька технік..

“Ігри тілесні, словесні, а також ігри з ліхтариками. Якщо вдома є домашній улюбленець – це найкраща терапія з подолання страхів будь-якого різновиду і страху темряви також. Якщо ви любите слухати музику, то подбайте про те, щоб вона була спокійною, не грайте з дітьми в активні ігри перед сном». Використовуйте дихальну гімнастику для того, щоб заспокоїти себе та дитину”, – розповідає Владислава Горденко.

Що робити в укритті

У такі й інші ігри можна гратися не лише в години вимкнення світла, а й під час повітряної тривоги, перебуваючи в укритті.

Любов Левченко керує гуртком “Казковий світ” в одному з закладів позашкілля Сум. Жінка запевняє, що можна і творити, і розвивати акторські здібності під час тривог в укритті.

“Поки є світло, виготовити ось такі цікаві іграшки. Один із таких видів – це тантамареска, дуже цікава. А от коли вже пішли до сховища, то не забути їх взяти із собою. Тоді й діткам буде цікаво, і батькам теж буде легше з ними справлятися. Можна і казочку пригадати і обіграти за допомогою цих іграшок, і можна віршика вивчити, і можна забавити меншого братика чи сестричку”, – говорить пані Любов.

Поробки власноруч

Якщо дитина чи батьки мають тривогу, то малювання заспокоює. Цю справу можна робити і під свічку, і під ліхтарик, і на папері, одязі, фарбами, олівцями, фломастерами тощо, розповідає керівниця мистецького гуртка Світлана Транкова.

“Починаючи з трьох років, можна спокійно починати пальчиками малювати. Просто малюйте, незважаючи, чи ви на футболці малюєте, чи ще на чомусь, бо саме малювання – це і є арттерапія, вона заспокоює не тільки дитину, а й маму поряд”, – говорить вона.

Заспокоює і ліплення. Але до цієї справи, за словами керівниці гуртка Віти Авраменко, потрібно підготуватися.

“Головне, що потрібно мати із собою – це власне вже зроблене солоне тісто. Рецепт його доволі простий, тому, підготувавши заздалегідь солоне тісто, просушивши його в духовці, якщо є така можливість. То далі вже можна працювати з дитиною”, – говорить вона.

Робити подарунки для друзів власноруч у години без світла полюбляє вихованка гуртка Неля Кузнецова. Вона створює патріотичні магніти для своїх друзів.

“Коли вимикають електроенергію, я полюбляю або почитати книгу з ліхтариком, або щось зробити своїми руками, якісь поробки, особливо патріотичні. Потім із друзями ми ними обмінюємося, ділимося цікавим досвідом”, – розповідає вона.

suspilne.media

Читайте нас також в ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: