24.01.2023
Понад 446 тисяч рецептів на “Доступні ліки” отримали пацієнти із Сумщини у 2022 році. Чи є зміни цьогоріч у програмі та які препарати можна отримати безоплатно — розповіла начальниця відділу лікувально-профілактичної допомоги та фармацевтичного забезпечення населення управління охорони здоров’я Сумської обласної державної адміністрації Галина Хомета.
– Скільки мешканців Сумщини скористалися програмою “Доступні ліки” у 2022 році і на яку суму було відшкодовано вартість?
– Програма діє з 2017 року і вона полягає у відшкодуванні аптекам вартості медичних препаратів, які можна отримати або безкоштовно, або з доплатою. З кожним роком ця програма розширюється. Наразі програмою “Доступні ліки” на Сумщині користуються 123 412 пацієнтів. Минулого року мешканці області отримали 446,5 тисяч рецептів. Ця цифра є меншою, порівняно з 2021 роком, але некритично — приблизно на 100 тисяч. Ми розуміємо, що це люди, які виїхали за межі області, внаслідок військових дій.
– Як працювала програма на початку повномасштабного вторгнення?
– Хоча кількість виписаних і отоварених рецептів знизилася, але програма не припиняла дію ні на території України, ні на території області. Фінансування здійснюється за кошти державного бюджету, механізм відпрацьований і затверджений постановою Кабінету Міністрів. Звичайно, були і залишаються труднощі на тих територіях, які окуповані. Це пов’язано з тим, що аптека не має змоги отримати всі лікарські засоби, а відшкодування здійснюється за електронними звітами. На території нашої області, коли був період окупації певних територій, були труднощі з доставкою лікарських засобів. Велика вдячність волонтерським організаціям, волонтерам, які доставляли лікарські засоби, які ми могли через лікувальні заклади передавати тим мешканцям, які їх потребували. Це і перев’язувальні матеріали, і лікарські засоби для невідкладної допомоги, для лікування хронічних захворювань, для зниження артеріального тиску та інших патологій, протибольові. Тобто максимально ми змогли забезпечити мешканців області, принаймні, невідкладною допомогою. Тепер програма діє в повному обсязі і уже за 2022 рік аптечним закладам області відшкодовано препаратів на майже 9 млн 202 тис. гривень. У 2021 році — на 8 млн 641 тис. Така різниця у сумі відшкодування залежить від вартості лікарських засобів, але кількість виписаних рецептів говорить за себе. Ці цифри стосуються саме території Сумської області. Мешканці, які виїхали на території інших областей, також могли користуватися цією програмою, абсолютно немає значення, де цей рецепт виписаний і де він отоварений.
– Чи не зменшилася зараз кількість ліків, вартість яких компенсує держава?
– Кількість ліків не зменшилася, тому що МОЗ проводить моніторинг і переглядає, щонайменше, два рази на рік перелік ліків і вводить ті препарати, які входять в інтервал ціни мінімальної і максимальної, яка вираховується із середнього у європейських країнах. Тому ця програма також обмежує, певною мірою, і зростання цін на лікарські засоби — препарати, які значно перевищують орієнтовну ціну, не допускаються до участі в програмі.
– Скільки препаратів можна отримати за програмою “Доступні ліки”?
– Зараз в програмі є 462 найменування лікарських засобів. Коли програма розпочала діяти, там були препарати з однією діючою речовиною, зараз є комбіновані препарати, це переважно препарати для лікування хронічних обструктивних захворювань, бронхіальних астм. Крім того, в програму увійшли 72 найменування інсулінів. З них більша частина отримується безоплатно. А якщо ціна вища, за середню, то якусь частинку пацієнт доплачує, але із 72 найменувань – 47 безоплатно.
– Чи збільшиться кількість препаратів за програмою у 2023 році?
– Так, шляхом долучення певних категорій пацієнтів, які зможуть скористатися програмою. Минулого року долучилися пацієнти з цукровим діабетом, саме інсуліни, тому що таблетовані препарати були від самого початку програми. Цього року планується також забезпечення через програму реімбурсації, смужками для визначення рівня цукру і пацієнтів, які отримують підтримуючу знеболюючу терапію сильнодіючими препаратами, також ці препарати увійдуть до програми. Крім того, в постанові Кабміну зазначено, що програма “Доступні ліки” буде діяти також і для пацієнтів, які очікують або перенесли трансплантацію органів. Це пацієнти, які потребують і зараз постійного прийому певних препаратів для того, щоб пересаджені органи не відторгалися.
– З якого часу ці нововведення почнуть діяти?
– У програмі медичних гарантій йдеться, що для лікування людей після трансплантації, реімбурсація здійснюватиметься з лютого 2023 року, але необхідно зважити на те, що перелік цих лікарських засобів має бути затверджений наказом МОЗ. Знеболювальні засоби та тест-смужки увійдуть до програми із серпня.
suspilne.media
Читайте нас також в ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ
Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua
Інші новини:
22.11.2024 “Шахеди” атакували житловий мікрорайон Сум
22.11.2024 У Сумах відомо про ще одну загиблу людину внаслідок атаки “Шахедів”
22.11.2024 Атака “Шахедів” на Суми: дві людини загинули, 10 поранених
22.11.2024 У Сумах розпочинає роботу штаб з ліквідації наслідків ворожих ударів
22.11.2024 У Сумах через влучання “Шахеда” перекрили рух проспектом Свободи