12.03.2023
Розвиваючі іграшки – саме так представлені в продажу магнітні головоломки та конструктори, які сьогодні шалено популярні серед дітей. Адже з них можна робити будь-що – від кільця до надскладної поробки.
Прихильниками таких магнітних конструкторів є навіть дорослі, які, не задумуючись про потенційну небезпеку, дарують їх дітям. Навіть дошкільнятам. Проте малеча, яка тягне все до рота, може сплутати їх, наприклад, із цукерками і… проковтнути. Хоча, на жаль, таке трапляється й зі старшими дітьми. Це стосується не тільки магнітів, а й дрібних іграшок (чи деталей) та батарейок. Тоді на допомогу приходять медики.
Нещодавно до Сумської обласної дитячої лікарні з Білопільщини в гострому стані була госпіталізована півторарічна дівчинка – з підозрою на кишкову непрохідність. У крихітки вдома було неодноразове блювання та затримка випорожнень протягом п’яти діб. Мала була неспокійна та почувалася зле. На рентгенівському знімку у шлунково-кишковому тракті дитини медики виявили сторонні тіла. Як уже з’ясувалося потім – п’ять великих магнітів циліндричної форми (розміром з мізинець) та батарейка-таблетка. У сім’ї є ще старша дитина, тож, напевне, мала добралася до її іграшок, коли лишилася без нагляду. До речі, батьки навіть не підозрювали, що насправді було причиною недуги донечки. Магніти, які між собою з’єдналися, вкупі з батарейкою призвели до серйозної проблеми – перфорації шлунку та кишківника.
– Дрібні іграшки, не говорячи вже про магніти та батарейки, не мають потрапляти в поле зору маленьких дітей, – нагадує директор Сумської обласної дитячої лікарні Ігор Змисля. – Тим паче такі предмети не можуть бути іграшками! Магніти, які проковтнула дівчинка, були звуженої циліндричної форми зі шліфованою слизькою поверхнею. Тож дістати їх ендоскопічно (доступ через рот) було неможливо. Зазвичай, коли в шлунок потрапляє стороннє тіло, спеціалісти намагаються видалити його за допомогою гастроендоскопу, щоб упередити великі оперативні втручання. Проте зачепитися за такий магніт, який ще й скріпився з рештою, було марною справою.
Ситуація ускладнювалася й тим, що дівчинка також проковтнула батарейку, яка вкрай небезпечна при потраплянні в людський організм. Адже батарейка – хімічно активна, у ній є запаяний електроліт. У шлунку (де 10%-ний розчин соляної кислоти), відбувається хімічна реакція. Батарейка руйнується, її вміст виходить у просвіт кишківника й починає всмоктуватися. Коли батарейка доторкається до слизової оболонки стравоходу, шлунку чи 12-палої кишки, відбувається замикання її контактів – з подальшим опіком тканин за рахунок розрядів електричного струму. Це в свою чергу викликає глибоке пошкодження тканин та може призвести до перфорації (отворів), як це було у дівчинки.
Тож довелося робити оперативне втручання. На даний час маленька пацієнтка одужує. ЇЇ життю нічого не загрожує. Проте були й важкі випадки, і навіть летальний, коли дитину врятувати не вдалося…
За словами Ігоря Змислі, сторонні тіла потрапляють дітям у шлунково-кишковий тракт, дихальні шляхи, вухо, ніс. Популярна зараз іграшка – магнітний конструктор, який складається в ланцюжок із кульок, – не тільки небезпечна, а й непередбачувана. Адже кульки, які дитина проковтнула, можуть з’єднатися у будь-якій ділянці ШКТ. Як зазначають медики, у цьому й біда. Одна магнітна кулька може самостійно залишити організм природнім способом. Хоча й таких пацієнтів госпіталізують, щоб вони знаходилися під спостереженням. «Добре, коли сторонні тіла рентген-контрастні – їх видно на знімку, – продовжує керівник лікарні. – Тоді як різні пластикові трубочки, фрагменти пасти кулькових ручок почасти не помітні, а проблема – є! Тож батьки мають бути дуже уважними та пильними до своїх дітей. Якщо й трапилася така прикрість зі стороннім предметом – вони нам можуть розповісти, коли це відбулося у них на очах. Для проведення діагностики в лікарні є все необхідне обладнання. Якщо, припустімо, дитина проковтнула сторонній предмет, який погано візуалізується при рентген-дослідженні (чи взагалі його не видно), то вміст шлунку та 12-палої кишки вивчається за допомогою гастроскопу. Такі процедури у дітей виконуються виключно під загальним знеболюванням, щоб уникнути дискомфортних відчуттів».
Закон парних випадків: хлопчик проковтнув деталі магнітного конструктору
Так трапилося, що через день до лікарні привезли ще одного пацієнта зі сторонніми предметами в кишківнику. Як виявилося, 8-річний хлопчик проковтнув деталі магнітного конструктору.
«Причиною виникнення перфорації стало з’єднання двох магнітів у різних відділах кишківника, – пояснює директор медзакладу. – Кульки по черзі пройшли в кишківник – один магніт лишався у верхній ділянці, а другий – у нижній. В один момент вони сполучилися, затиснувши між собою кишківник. За рахунок цього утворився пролежень, а в подальшому – отвір. Хлопчик був прооперований в ургентному порядку. Його стан задовільний».
Як убезпечити дітей від небезпечних іграшок
Лікарі наполягають на тому, що не можна давати маленьким дітям іграшки, що здатні потрапити до дихальних шляхів та інших органів. Особливо уважно треба підходити до їх підбору в родинах, де є діти різного віку. Недобросовісні продавці досі не вважають за потрібне вказувати серед характеристик товару рекомендований вік. У подібних конструкторів з маленькими деталями та в пазлів є обмеження – від чотирьох років, але й воно недоречне. Бо в цьому віці не кожна дитина усвідомлює, що ковтати іграшки або їх частини не можна. В таких випадках винними залишаються не виробники та продавці, а батьки. «Варто періодично пояснювати та нагадувати дітям про правила безпечних забавок, – наголошує Ігор Змисля. – Переконайтеся, що ваша дитина знає правила безпечної гри з магнітним конструктором. Не залишайте дитину без нагляду під час ігор із дрібними деталями. За можливості обирайте альтернативний безпечніший варіант подарунку дитині. Прислухайтеся до цих порад – і ваша дитина буде здорова та щаслива!»
Ірина Чирченко
shans.com.ua
Читайте нас також в ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ
Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua
Інші новини:
22.11.2024 “Шахеди” атакували житловий мікрорайон Сум
22.11.2024 У Сумах відомо про ще одну загиблу людину внаслідок атаки “Шахедів”
22.11.2024 Атака “Шахедів” на Суми: дві людини загинули, 10 поранених
22.11.2024 У Сумах розпочинає роботу штаб з ліквідації наслідків ворожих ударів
22.11.2024 У Сумах через влучання “Шахеда” перекрили рух проспектом Свободи