У селі Полошки на Глухівщині зберігають традицію випікання весільних короваїв

27.04.2023

Кажуть, весільний коровай – символ щастя й достатку. З прадавніх часів цей пишний святковий хліб символізує майбутню долю молодого подружжя, тому до його випікання завжди підходять з великою відповідальністю, бо й досі вірять: яким вдасться коровай, таким буде життя в молодят. Він символізує освячення новоствореної родини громадою.

В наш стрімкий урбанізований час цей красивий обряд майже втрачений. Та як би з плином часу не змінювалась шлюбна обрядовість, традиція випікання короваю у с.Полошки на Глухівщині зберігається досі, повідомляє відділ нематеріальної культурної спадщини Сумського центру культури.

Полошківська технологія випікання короваю передбачає певну рецептуру й дії.

Зранку коровай вчиняють: у тепле молоко кладуть 150-200 грамів дріжджів, борошно й сіль та відставляють все це у тепле місце.

Коли приходять запрошені жінки, мати подає борошно, цукор, сіль та воду. З цих складників коровайниці замішують еластичне («кріпеньке») тісто та виліплюють прикраси: шишки та квіти. Після цього хрещена мати починає вимішувати коровай. До опари додають 5-7 збитих з цукром яєць, вливають 1 літр вершків, кладуть ваніль та розмішують. Після цього всипають борошно та вимішують, поки тісто не почне відставати від рук.

Його ставлять у тепле місце, і поки воно підходить – розтоплюють піч та готують форми для випікання.

Із приготованого тіста загалом випікають кілька хлібів: великий коровай для ділення між родичами й гостями, середній – для зустрічі нареченого й нареченої, та «перепунці» – пару округлих хлібів невеликого розміру. Коровайниця змащує руки та форми маслом та розподіляє тісто. Тісту у формах знову дають підійти, а коли підійде – змащують верхи яйцем та починають прикрашати.

Дві великі шишки садять посередині, а решту прикрас (шишечки, а у наш час це і стилізовані квіти та ягоди, що почала виліплювати для своїх короваїв Ганна Таптун ще у 80-х роках ХХ століття) розподіляють по всій площі короваю.

Читайте нас також в ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: