На Сумщині під час археологічних розкопок виявили знахідки роменської культури та скіфського часу

02.08.2023

У 2023 році, попри всі труднощі, продовжила свою діяльність Путивльська археологічна експедиція, створена сумісними зусиллями Інституту Археології НАН та Державного історико-культурного заповідника у м. Путивлі.

У роботі експедиції під керівництвом кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника відділу археології раннього залізного віку Інституту Археології Національної Академії Наук України Д.В.Каравайка, взяли участь волонтери з Києва, Харкова, Сум та Шостки, співробітники ДІКЗ у м. Путивлі. Археологічну практику на базі експедиції пройшли кілька груп студентів Сумського Державного педагогічного університету ім. А. С. Макаренка керівниками яких були к.і.н. Є.М. Осадчий та к.і.н. Д.В. Ступак.

Цьогорічний археологічний сезон проводили на городищі Східний Воргол та поселенні за валом. Досліджувальна площа склала понад 150 кв.м. Городище розташоване за 1,8 км на схід від північної околиці с. Воргол. Займає мис трапецієподібної форми правого берега р. Клевень, який утворився двома довгими ярами. Висота над рівнем заплави 42 м.

Городище досліджувалося Д.Я. Самоквасовим, П.В. Голубовським, Д.Т. Березовцем, І.І.Ляпушкіним, О.В. Сухобоковим та Путивльським розвідковим археологічним загоном у 2012 році. Загальна площа городища – 1 га. Майданчик рівний, засаджений багаторічними деревами. Культурний шар пошкоджений глибокою оранкою при висадженні дерев.

Під час розкопок виявлені споруди та господарські ями роменської археологічної культури, а також поодинокі об’єкти скіфського часу. Знахідки найдавнішого періоду представлені металевими та глиняними фрагментами знарядь праці, фрагментами посуду ІV ст.. до н. е.

Більш різноманітними виявилися знахідки, що належали літописним сіверянам. Звичайно, можна було б сподіватися на більше, але багаторічний і систематичний грабунок городища…

Цікавими знахідками стали наконечники стріл сарматського часу та чорнолощений посуд, які свідчать про те, що життя на городищі не припиняло своє існування, а воно також було заселене і в більш пізній період.

Дослідження поселення дозволяє припускати наявність на ньому оборонного рову, що значно змінює наші уявлення щодо фортифікації цієї яскравої пам’ятки.

Робота експедиції протягом місяця пройшла досить успішно та результативно. А фонди Державного історико-культурного заповідника у м. Путивлі вкотре поповнилися яскравими та унікальними експонатами.

Інформація Дмитра Каравайка та Олени Качури

Читайте нас також в ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: