14.10.2023
З лютого цього року понад 13 тисяч українців, які повернулися з окупованих територій через Сумщину, звернулись до пункту допомоги. За словами волонтерки Катерини Арісой, нині щодня зустрічають близько півтори сотні людей.
“Довго на автобусі, навіть вночі їхали”, – так, шестирічний Денис розповідає про шлях, який йому з батьками довелось здолати з окупованої Херсонщини. Мама хлопчика Катерина уточнила: при виїзді на одному з російських блокпостів їх тримали 12 годин.
“Чоловіка тримали в закритій кімнаті 6 годин. Тільки він виходив і казав: ви їдьте, а він залишається тут. Я кажу: я без нього нікуди не поїду. Ну нічого, у підсумку прочекали ми його до 6 чи 7 ранку і випустили, і все-таки ми поїхали далі”, – розповіла жінка.
Аби виїхати з окупованих територій, розповіла переселенка, довелося здолати дві тисячі кілометрів. На російському прикордонному пункті пропуску не затримували, але ставили провокативні питання: “Чи підтримували ви СВО?А чому ви їдете, а навіщо ви їдете? А що вас не влаштовує? Все ж у вас добре”.
На колісному кріслі здолала два кілометри між російським та українським пунктами пропуску пані Валентина. Жінка виїхала з окупованої Херсонщини. “Терпіли, але що ж летить прямо на нас. Топило, а тепер уже й побите (плаче, – прим. ред.) Їдемо до сестри. Отакі люди, що з нами переходили несли на руках, тягнули, хворому дуже важко йти”, – розповіла Валентина.
“Ми чекали, що Україна прийде, хоч ми жили понад рік під бомбами, під обстрілами, за 200 метрів від передової – ми з гарячої зони. Наше село розбите повністю, ніде нам жити, і ми вирішили їхати”, – розповіла переселенка Олена.
Загалом через пункт допомоги проходить в середньому 150 людей щодня, розказала волонтерка Катерина Арісой. За словами волонтерки, кілька днів тому люди, які перетинали кордон розповідали, що перевірка з боку Росії тривала не один день.
“Люди, яких ми зустрічали, розповідали усі одне й те саме: що чекають по два – три дні, дуже велика черга. І не могли вони потрапити навіть не те що наступного дня, а декілька днів підряд. Люди не могли пройти кордон, але на сьогодні ситуація стабільна, ми як працювали, так і працюємо в штатному режимі. Надаємо допомогу людям, яких зустрічаємо”, – розповіла волонтерка.
У пункті допомоги люди з окупованих територій, можуть відпочити та поїсти. Вже у Сумах, куди привозять волонтери, українці можуть безоплатно переночувати та оформити допомогу від міжнародних фондів, розповіла Катерина Арісой. А усіх бажаючих відвозять на безоплатний потяг до Києва. Пункт пропуску діє в один бік – з Росії в Україну.
“Наші служби пропускають всіх людей, які можуть підтвердити українське громадянство, тобто людина може навіть не мати документів або мати якісь ксерокопії документів, тому що всі розуміють, що їх легко втратити. З українського боку робиться все, аби повернути якомога більше людей і спростити їм цей процес повернення”, – розповіла волонтерка Катерина Арісой.
За потреби, говорить Катерина, українці можуть отримати підтримку волонтерів і після від’їзду з пункту допомоги. Загалом із лютого цього року до них звернулись понад 13 тисяч людей.
suspilne.media
Читайте нас також в ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ
Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua
Інші новини:
22.11.2024 “Шахеди” атакували житловий мікрорайон Сум
22.11.2024 У Сумах відомо про ще одну загиблу людину внаслідок атаки “Шахедів”
22.11.2024 Атака “Шахедів” на Суми: дві людини загинули, 10 поранених
22.11.2024 У Сумах розпочинає роботу штаб з ліквідації наслідків ворожих ударів
22.11.2024 У Сумах через влучання “Шахеда” перекрили рух проспектом Свободи