12.11.2023
Про Гришинський навчально-виховний комплекс Роменської міськради (школа І-ІІ ступенів та дитсадок), де навчається більше 70 дітей, ВШ неодноразово розповідав у новинах. Саме тут влітку Роменський будівельний батальйон «Добробат» займався ремонтом даху одноповерхового шкільного приміщення.
Добробатівці, починаючи з 9 червня, звітували про кожен зроблений крок з відновлення покриття школи із понад 100-річною історією. Команда добровольців демонтувала старе шиферне покриття, змонтувала гідробар’єр й обрешітку, підготувавши площу 900 кв. м даху для подальшого облаштування профнастилом. Наприкінці липня перший етап з відновлення покрівлі був завершений. Як виявилося, до накриття даху справа не дійшла…
Про це повідомили стурбовані батьки школярів Гришинського НВК, які нещодавно звернулися з проханням допомогти врятувати їх навчальний заклад, який залило. Причина – дах не витримав рясного жовтневого дощу. Тож вода, що просочилася в середину приміщення, наробила лиха. На намоклій стелі повідпадала штукатурка, на стінах – відстали шпалери. «Справа в тому, що новий каркас добробатівці накрили спеціальною плівкою, на яку мали зверху покласти металочерепицю, – розповідають батьки. – Та цього не зробили. Школа по суті лишилися «розкритою». Проте комісія, у складі якої заступник міського голови, завідувачка відділу освіти та інші, підписала акт готовності НВК до 2023-2024 року. Як так? Адже тепер маємо – діти навчаються у нас очно, а школу залило! Ми турбували з цього приводу міську раду, дзвонили в область на «гарячу лінію». А нам у відповідь: «Ми працюємо!». Представники батьків навіть зв’язувалися з посольством Бельгії (саме ця країна виділяла кошти для НВК), та все марно. Єдине, що там попрохали – зафіксувати всі пошкодження. Якби були матеріали, ми своїми силами накрили б дах!
Оскільки школа сильно «намокла» (в одному місці є навіть наскрізна діра назовні), одну частину учнів перевели до двоповерхової будівлі садочка, а іншу лишили в школі, де навчальні кабінети не постраждали. Дуже сподіваємося, що тепер приведуть до ладу не тільки дах, а й те, що сталося зі школою в результаті «потопу».
Дах, що 5 років тому постраждав від грози, а нині – від зливи
За словами директора Гришинського НВК Олега Картавого, покрівля школи була пошкоджена у 2018 році під час грози. З того часу керівник неодноразово звертався до освітянського керівництва (тоді ще Роменського району), аби її полагодили. У 2019 році із таким самим проханням до очільника Сумської ОДА зверталися й батьки. Та марно. «Школа була введена в експлуатацію в 1914 році, була накрита металом, пізніше – шифером, – розповідає директор НВК. – У 2020 році про необхідність проведення ремонту даху я повідомляв Роменську міськраду. Тоді з бюджету нам виділили небагато коштів – і ми його «підлатали». Але це не був капремонт, тому я знову писав листи про необхідність його проведення. І ось уже весною цього року з відділу освіти мене повідомили, що дах відремонтують. До школи приїздили люди, робили заміри, аби прорахувати, скільки необхідно матеріалу для перекриття. Потім я познайомився з роменським добробатівцем Вадимом Лавриком, який разом із хлопцями й виконував роботи на покрівлі школи».
Волонтери-будівельники хотіли розпочати роботи на об’єкті вже в травні, та директор попрохав відтермінувати до закінчення навчального року – задля безпеки дітей. Тож стартували в червні. «Кожен етап, починаючи із завозу матеріалу, на прохання відділу освіти, ми фотографували й їм відправляли, – продовжує Олег Миколайович. – Ніяких документів стосовно проведення робіт на покрівлі (розрахунки, проєкт, кошторис тощо) у мене не було. Та ми були дуже раді, що за стільки років роботи хоча би почалися! Причому, капітальні. Заїхали фури (з написом «добробат»), хлопці вправно працювали. Ми їх тут у себе харчували – ніхто не скаржився. Окрім демонтажу старого накриття, вони змонтували обрешітку з гідробар”єром, що мала забезпечити надійний захист будівлі від опадів. Ще на території школи був установлений потужний генератор (після запуску він переданий на баланс відділу освіти) – також за рахунок бельгійців. Навіть очікували, що після закінчення робіт на відкриття приїде посол Бельгії…».
Та не склалося – повністю перекрити дах до 1 вересня не вдалося. Як зазначає директор НВК, через затримку з фінансуванням. «Нам говорили, що перший транш із Бельгії отримали, а на другий очікують, – згадує Олег Картавий. – Чого вже так сталося – невідомо. У нас навіть речі добробатівців лишилися. Комісія акт готовності НВК до нового навчального року підписала, обіцяючи, що дах у школі буде зроблений. Добре, що вересень та частина жовтня була теплою і майже без дощів, тож наш дах протримався. Та у другій половині жовтня стався потоп! Приїжджаю зранку – калюжі на підлозі, зі стелі капає. Згодом ще й у стелі з”явилася дірка… Затоплене приміщення перекрите, діти продовжують навчатися очно у двох будівлях НВК. Добробатівці, з якими вдалося вийти на зв”язок, пообіцяли все виправити…».
Як повідомив роменський міський голова Олег Стогній, саме місцевий осередок «Добробату» запропонував свою допомогу у вирішенні проблем навчальних закладів громади. Тож визначилися, що це буде Гришинський НВК, де дах у незадовільному стані. «На жаль, роботи зупинилися – ніхто не думав, що так станеться, – зазначив міський голова. – В тому числі, й самі добробатівці. Бо фінансування зі сторони бельгійців тимчасово було призупинено, що призвело до таких, м’яко кажучи, незручностей. Я періодично телефонував столичним керівникам ГО «Добробат» (а особливо – коли ситуація з НВК загострилася) – вони приносять вибачення стосовно проблем, що утворилися з протіканням даху, який не накритий. Матеріали будуть закуплені і перекриття даху буде відновлено. Все – під контролем!».
Добробатівці знову на об’єкті
Минулого тижня команда волонтерів Роменського будівельного батальйону все ж розпочала другий етап відновлення покрівлі Гришинського НВК. Про це повідомив його очільник Вадим Лаврик.
Необхідні матеріали, в тому числі профнастил, доставлені на об’єкт. Упродовж першого дня було встановлено риштування, надалі – продовжиться монтаж профнастилу та інші роботи. «Цей проєкт обов’язково буде завершений, – повідомив Вадим Лаврик. – Кошти надійшли, матеріали закуплені та завезені. Команда сформована, хлопці працюють».
Він також нам розповів, як усе починалося та чому сталися «збої» в завершенні робіт.
– Від ГО «Добробат» була поставлена задача: по Сумській області знайти об’єкти неприватного сектору (дитсадок, лікарня, школа тощо), які підлягають відбудові, – повідомив В. Лаврик. – Минулого року ми тісно співпрацювали з Тростянцем – тож першочергово звернулися саме туди. Але міський голова відповів: варто допомогти тим, кому це вкрай потрібно. Дах школи Гришинського НВК був у критичному стані. Тож для фінансування я надав цей об’єкт. Серед учасників була не тільки Сумщина, а й Чернігів, Харків, Запоріжжя. Я особисто декілька разів приїздив у школу, ми заміряли дах, визначалися з об’ємом робіт. Зазначу, що першочерговою умовою грантодавців з Бельгії було встановлення в школі генератора. Тож за наданий перший транш ми не тільки виконали роботи на даху, а й встановили і підключили генератор. Другий транш мав зайти на початку серпня. І не тільки для Сумщини.
Але цього не відбулося, бо в Європі всі на півтора місяці йдуть на канікули. Ось такий вимушений «простій». Все зупинилося! І тільки нещодавно гроші надійшли на рахунок ГО «Добробат». Роменський добробат, як і будь-який інший, навіть самостійно не закуповує матеріали. Все доставляється з Києва. Місцева влада до цього не має ніякого відношення. Мова не йде про кошти місцевого чи державного бюджетів. Це – кошти бельгійського уряду.
Як зазначив Вадим Лаврик, окрім улаштування даху, будуть ліквідовані всі пошкодження, які спричинені приміщенню навчального закладу.
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ
Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua
Інші новини:
22.11.2024 “Шахеди” атакували житловий мікрорайон Сум
22.11.2024 У Сумах відомо про ще одну загиблу людину внаслідок атаки “Шахедів”
22.11.2024 Атака “Шахедів” на Суми: дві людини загинули, 10 поранених
22.11.2024 У Сумах розпочинає роботу штаб з ліквідації наслідків ворожих ударів
22.11.2024 У Сумах через влучання “Шахеда” перекрили рух проспектом Свободи