24.11.2023
У Сумах люди помітили на озері кількох лебедів. Сімейна пара вирішила потурбуватися про долю птахів, які вчасно не полетіли на південь.
Подружжя Бур’янів має дачу на Веретенівці у Сумах. Кілька днів тому на одному з озер Євген та Юлія побачили кількох лебедів. Деякий час спостерігали за ними: птахи плавали в напівзамерзлій водоймі й не відлітали.
“Вони плавали-плавали й було зрозуміло, що вони вже нікуди не відлетять. Немає сіток, завдяки яким можна цих лебедів впіймати, тому що птах сам по собі великий, тому треба велика сітка, якою його можна взяти. В ідеалі, якщо є люди, які цим можуть зайнятися або організації по захисту птахів, тварин, які ловили вже лебедів”, – розповів сумчанин Євген Бур’ян.
Птахів на водоймі було більше, розповіла дружина Євгена Юлія. Нині з восьми лебедів залишилося два: “Тут чути відлуння вибухів. Можливо, це їх лякає. Або через здоров’я. Щось, можливо, сталося”.
Орнітологиня Тетяна Атемасова розповіла: лебедині сім’ї з настанням холодів повільно мігрують південніше. “Доволі часто на Слобожанщині можна побачити такі родини лебедів, що сидять собі на водоймі. І люди навіть починають їх там десь підгодовувати. То не є (це, звісно, шляхетно), але не є добре для птахів. Поки ви їх підгодовуєте, вони будуть сидіти на водоймі і будуть на вас сподіватися. А якщо вночі водойма несподівано замерзне, то буде біда”, – розповіла науковиця.
Лебеді не бояться холоду як такого, розказав завідувач відділу Сумського еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Григорій Кужель. Проблеми, вважає, можуть настати, якщо лід вкриє водойму повністю. “Коли замерзає вода, лебедям нічим живитися, такі птахи знесилені і легко стають здобиччю для бездомних тварин”, – розповів Григорій Кужель.
Лебедів до Центру привозять кожного року, сказав Григорій Кужель. Тих, що не травмовані, потім випускають на водойму. Птахи, що не зможуть вижити у дикій природі, залишаються у Центрі. Наразі у вольєрі знаходяться троє таких лебедів. Одного з них привезли у листопаді 2023-го: “Декілька тижнів назад нам зателефонували, що на Баранівці впав біля приватного будинку лебідь і не зміг відлетіти. Люди принесли і так він в нас і знаходиться”.
Здорових птахів, які вільно рухаються водоймою чіпати не треба, переконує орнітологиня Тетяна Атемасова. “Отже, якщо ви бачите таке скупчення лебедів, таку родину, краще, щоби вони посиділи-посиділи — і вони далі полетять самі. Коли водойма почне замерзати і їм нічого буде їсти, то вони полетять далі самі. Виключення в даній ситуації може бути тільки тоді, коли у родині є якийсь підранок або такий лебідь, який не може летіти”, – розповіла орнітологиня.
У центрі еколого-натуралістичної творчості, за словами Григорія Кужеля, готові прийняти ще кількох – місце для птахів є.
suspilne.media
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ
Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua
Інші новини:
22.11.2024 “Шахеди” атакували житловий мікрорайон Сум
22.11.2024 У Сумах відомо про ще одну загиблу людину внаслідок атаки “Шахедів”
22.11.2024 Атака “Шахедів” на Суми: дві людини загинули, 10 поранених
22.11.2024 У Сумах розпочинає роботу штаб з ліквідації наслідків ворожих ударів
22.11.2024 У Сумах через влучання “Шахеда” перекрили рух проспектом Свободи