Волонтерка із Сум купує дрони та розповідає про війну закордоном

14.01.2024

Наталя Ярошенко — сумська волонтерка, аспірантка-еколог, засновниця проєкту про вплив війни на довкілля України. Займатися волонтерством почала у 18 під час Революції гідності. Повномасштабну війну зустріла в Німеччині, де займається науковими дослідженнями. Про свій десятирічний досвід волонтерства і про зміну запитів під час повномасштабного вторгнення розповіла Суспільному.

Фото: Наталя Ярошенко

Наталка Ярошенко волонтерить із 2014 року. Розповідає — все почалося з Революції гідності. Тоді зав’язала знайомства з військовими, поповнювала бібліотеки на лінії зіткнення.

“Більшість культурних заходів, на яких я волонтерила, стосувалися мілітарного. Під час цих подій ми збирали то на тепловізори, то на машини, то на дрони, це ще перші дрони, які були за часів ООС”, — говорить Наталя. “Волонтерство тоді якось втримало моє ментальне здоров’я і допомогло створити ту спільноту, в якій я і зараз знаходжуся”.

Повномасштабна війна в Україні почалася, коли Наталка була в Німеччині.

Звідти у перші місяці вторгнення і до травня 2022 вона відправляла гуманітарну допомогу в Суми.

23 кг ліків та засобів гігієни. Березень, 2022. Кассель, Німеччина. Фото: Наталя Ярошенко/facebook

“З початку повномасштабної у мене були контакти, вже напрацьовані логістичні маршрути. Це допомогло мені формувати активні відправлення. Перші дні повномасштабної — це було більше про логістичні шляхи. Я пам’ятаю, що ми з батьками вже не говорили про те, що робити, що не робити. Перше було питання: чи планують виїжджати? Сказали — ні. І тоді ми почали думати, що можемо робити та чим допомагати”.

На сьогодні Наталка формує всі запити винятково під мілітарні потреби.

“Запити в нас діляться на 3 категорії. Перше — це техніка — дрони розвідувальні, дрони-бомбери, дрони-камікадзе. На другому місці медичне — кровоспинні, турнікети, оклюзійні наліпки, ліки для стабілізації контузії. На зимовий період додалися кардіо ліки, ліки противірусні. На третьому місці особистий захист — сухі душі, захист від намокання ніг, який протидіє окопній хворобі, шоломи, рукавиці тощо. Сюди ще додаються лопати, іноді човни, засоби гігієни”.

Фото: Наталя Ярошенко/facebook

Близько 700 тисяч гривень та до 4 тисяч євро зібрали за останній рік, говорить Наталка. За її словами, все витратили на закупівлю медичних засобів для військових. З останнього, каже, докупили та відправили турнікети.

“Ми збирали кошти на ліки для стабілізації контузій, і точно знаю, що це критично допомогло на напрямку Серебрянські ліси, де на той момент служив не один військовий з Сум”, — пояснює Наталія Ярошенко. — Зазвичай ця допомога йде на Херсонський напрямок, Запоріжжя, Донеччину. Я співпрацюю з громадською організацією “Волонтери Черкащини. Група Койоти”. Там є волонтер Юрій Кулик, який направляє допомогу на Донеччину та Херсонщину. Все інше — то ми користуємося поштою”.

Фото: Наталя Ярошенко/facebook

За цей рік, говорить, завдяки зборам, вона з командою придбала 6 різних дронів. Майже всі, за словами Наталки, переобладнані на дрони бомбери. На один із них назбирала коштом подарунків на свій день народження.

“Мавік” на ім’я “Кузя”. Фото: Наталя Ярошенко/facebook

“Це був дрон Мавік Т3. Потужна машина. Купляла його в Німеччині. Як мені відомо, він продовжує зараз працювати як розвідувальний дрон. Я б залюбки збирала на відновлення ветеранок і ветеранів цієї війни, але про це говорити ще надто рано”.

З партією тактичних рукавичок для військових. Фото: Наталя Ярошенко/facebook

За словами Наталі Ярошенко, через зміни в законодавстві про ввезення гуманітарної допомоги, вирішила шукати українських виробників: “Цьогоріч ми максимально в зборах перевели все на українські відповідники. Турнікети ми закуповуємо в Україні. Це дешевше, швидше. І так ми підтримуємо українське виробництво. Кровоспинні, засоби для особистого захисту — це ми знаходимо в Україні”.

Фото: Наталя Ярошенко/facebook

“За два роки повномасштабної звісно змінився вектор. Якщо раніше ми працювали на локальних культурно-мистецьких заходах, подіях, то зараз це все виходить на інші масштаби. Вони передбачають вихід на міжнародну арену”, — продовжує розповідь Наталка.

Вона є учасницею конференцій та спікером молодіжних заходів в країнах Європи, зокрема, Франції, Фінляндії, Австрії, Угорщині, Румунії, Нідерландах, Іспанії, Бельгії.

Страсбург. Червень, 2023. Фото: Наталя Ярошенко/facebook

Говорить, що волонтерство на міжнародних конференціях — частина її життя.

“Їм потрібно пояснювати здавалося б банальні речі — що саме зброя може захистити від терористичних нападів. Для однієї категорії ми можемо говорити, щоб надали зброю, а для іншої — роззбройте Росію. У Німеччині, наприклад, досить потужним меседжем є говорити про зміни клімату. Говорити, яким чином війна Росії проти України (саме так потрібно говорити, а не “війна в Україні” чи “українська війна”) зводить нанівець зелені звички європейців доки триває повномасштабне вторгнення”.

Маючи педагогічну та екологічну освіту, Наталка паралельно працює з дітьми та молоддю у власному волонтерському проєкті.

В Кварелі, Грузія. Фото: Наталя Ярошенко/facebook

“Ми працюємо разом над екологічним уроком для шкіл, аби діти долучилися до розуміння війни, щоб не залишати їх з цим сам на сам. Діти — це наше майбутнє, і з ними треба говорити про війну в тих аспектах, в яких вони можуть це зрозуміти”.

У найближчих планах, ділиться Наталка, швидше закривати збори та продовжувати шукати якісні засоби тактичної медицини для української армії.

Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: