У Сумах вдруге пересадили нирку

22.02.2024

Зі стаціонару Сумської міської лікарні виписали другого пацієнта після виконаної трансплантації нирки. Чоловік розповідає: після відмови нирок півтора року був на гемодіалізі. Потім сумчанин звернувся за обстеженням і постановкою в чергу до міської лікарні та дочекався операції.

“Гемодіаліз відбирав 12 годин на тиждень, це незручно, ти не можеш нікуди виїхати, постійно прив’язаний. Дали першу групу, яка зобов’язує переміщатися з іншою людиною. Став у ЦМЛ в грудні 2023 року, отримав дзвінок 25 числа. На хвилювання не було часу, через 40 хв був в лікарні, мене прооперували. Витратив на операцію 1,50 грн: маска і бахіли”, — говорить пацієнт Святослав Тихонов.

Олена Кобцова до лікарні прийшла на планове обстеження. Жінка була першою пацієнткою, якій пересадили донорську нирку в стінах центральної міської лікарні і вперше – на Сумщині. Через хронічну хворобу нирок сумчанка 10 років перебувала на діалізі. Ця процедура підтримує життєві функції, але не лікує. Донор з’явився через рік очікування. Згоду на трансплантацію дали рідні сумчанки, якій було діагностовано смерть мозку внаслідок інсульту. Прооперували Олену в листопаді минулого року.

“До гемодіалізу був тиск високий, 200-220, після трансплантації від тиску ліки не вживаю, тиск 130. Покращився апетит, виписувалася – була вага 38 кг, зараз 45. 7 кг набрала ваги. В принципі нове життя. Всім пацієнтам на гемодіалізі раджу ставати на очікування донорської нирки”, — говорить Олена Кобцова.

В Україні законодавчо регламентовані два типи донорства: родинне і посмертне, — говорить лікар-уролог Олена Пилипець.

“Живими донорами можуть бути генетично сумісні особи: батько, мати, тітка, дядько, син, донька, бабуся, дідусь і племінник чи племінниця. Хочу закликати акцентувати на родинне донорство. Вважають, що посмертне донорство – більш травматичне, але це хибна думка. Є переваги і недоліки як для посмертної, так і для родинної трансплантації”, — говорить лікарка.

Нині почався третій рік, коли на базі Центральної міської лікарні почали працювати з донорськими органами, — розповідає директорка закладу.

“Ми почали працювати наприкінці 2022 року, працювали у 2023. На нашому рахунку 6 сердець, 4 печінки та десь 24 нирки. Дві трансплантації проведені вже саме в нашому закладі нашими лікарями. Раніше у нас був просто забір органів. Поки не можемо взятись, наприклад, за серце, але я думаю, що колись і це буде”, — зазначає Валентина Домінас.

Щоб отримати донорський орган, мешканці Сумщини, які проходять гемодіаліз, можуть ставати в лист очікування.

Їм нададуть консультацію, проведуть необхідні обстеження і складуть план лікування, — говорить завідувач урологічного відділення.

“Ми разом їздимо дивитися в інші області України. Потрібна допомога інформаційна. Якщо цей заклад почав надавати таку допомогу, то інші медзаклади співпрацюють з центром трансплантації. Так відбувається в інших областях. У нашій великі проблеми, не хочуть так сильно співпрацювати”, — повідомив Олександр Пилипець, завідувач урологічного відділення.

Олені та Святославу більше не потрібен гемодіаліз. Після виконаної операції їм слід приймати ліки, дотримуватися режиму харчування і регулярно приходити на обстеження.

suspilne.media

Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: