У Сумській області 13,5 тисяч дітей отримати статус “дитина війни”: як оформити та чи передбачені виплати

02.03.2024

Як оформити статус дитина війни, які виплати передбачено та хто має право на отримання відповідного статусу. Про це в ефірі Українського радіо Суми розповів начальник обласної служби у справах дітей Юрій Каліновський.

— Скільки на сьогодні в області подано заявок на отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту і скільки вже дітей отримали статус?

— За інформацією громад, на сьогодні 13 580 дітей отримали статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту і ще 2855 заяв знаходиться поданими, вже на розгляді. Розгляд продовжується протягом місяця, такі норми порядку надання статусу. Протягом місяця відбувається засідання комісії, розглядається питання, розглядаються подані документи і надається статус .

— Якими документами регулюється надання статусу та які документи необхідні, для його отримання?

— Процедуру надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій або збройних конфліктів, регулює постанова Кабінету Міністрів України від квітня 2017 року №268 зі змінами 19-го року 21-го року, 23-го року. Ця постанова і цей порядок затверджений цією постановою визначає декілька соціальних груп дітей, які мають право отримати статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій або збройного конфлікту.

Статус надається дітям: по-перше, які отримали поранення контузію, каліцтво. Друга група діток, що мають право на цей статус — це ті, які зазнали фізичного сексуального насильства. Третя група дітей — це діти, які були викрадені або незаконно вивезені за межі України, тобто депортовані діти. На щастя, за моєю інформацією, від інформації громад нашої області, таких дітей в нас немає, ні викрадених, ні депортованих саме мешканців Сумської області. Четверта група дітей, що були залучені до участі в діях воєнізованих чи збройних формувань. Таких дітей у нас також немає. Але постанова передбачає надання статусу і таким дітям. Далі, п’ята категорія діток, які мають право на статус — це ті, що незаконно утримувалися в тому числі і в полоні. Вони також мають право на цей статус. За моєю інформацією, і таких дітей у нас, на щастя, немає.

Шоста категорія дітей, яка визначена цією процедурою — це діти, що зазнали психологічного насильства. Головне — постанова про психологічне насильство не потребує доведення документально. Що нам каже наш Уряд — центральний орган виконавчої влади: що кожна дитина, яка проживає на території, де відбувалися, відбуваються, можуть відбуватися воєнні дії, зазнає психологічного насильства і це не потребує доведення. Я хочу сказати, що кожна дитина, яка сьогодні проживає на території Сумської області, зазнає в тій чи інший мірі психологічного насильство, і це дає підстави на звернення за отриманням статусу.

— Діти якого віку можуть отримати цей статус?

— За сімейним кодексом, від нуля до 18 років — це дитина. А постанова дає право отримати цей статус ще і тим особам, які були дітьми до початку воєнної агресії, а зараз вже не діти і мають 18 і більше років , але за ними залишається право на цей статус. Якщо на 24 лютого 22-го року вони були дітьми, а отже навіть сьогодні маючи 18 років і повну цивільну дієздатність, ці особи мають право на цей статус. Зрозуміло, що діти, які народилися після 24.02.22 року і будуть ще народжуватися до оголошення припинення воєнного стану, також мають право на цей статус. Діти усіх 17-ти громад Сумської області мають право на цей статус. Діти, які виїхали після 24 лютого за кордон з батьками, також мають право отримати цей статус. Діти внутрішньо переміщені, які виїжджали за межі області, які виїжджали за межі України, мають першочергове право на цей статус, бо це якраз і є частиною складовою психологічного насилля дитини. Адже діти були змушені залишити місце свого звичного проживання, а отже зазнали психологічного насильство.

— Як батькам, що наразі перебувають з дітьми за кордоном, подати заявку на отримання статусу?

— Батьки чи законні представники, які перебувають за кордоном, звертаються до служби у справах дітей за місцем свого походження, звідки вони виїжджали. А діти і сім’ї з дітьми, які виїхали за межі Сумської області, але не залишили Україну і проживають в інших областях України, звертаються до служби у справах дітей за місцем тимчасового перебування. Ну наприклад дитина з Есманської, чи Краснопільської, чи Миропільської громади наразі проживає в Полтавській області, як внутрішньо переміщена, то і звертається до служби охорони дітей Полтавської області за місцем свого внутрішнього переміщення і саме ця служба буде готувати документи для надання дитині статусу. Якщо дитина знаходиться, наприклад, зараз у Польщі чи Німеччині, то потрібно звідти написати листа до нашої служби наприклад до Сум чи до Ромен, тобто до служби за місцем походження. Батьки надсилають пакет документів, цей пакет документів приймається, записується в журналі звернень, перевіряється обставини, підстави і готується проект рішення, який буде надісланий батькам.

— Чому батьки, які проживають тут, не можуть також надіслати цей пакет документів і теж не ходити і не стояти в чергах?

— Бо такого не прописано в постанові. Батьки за місцем проживання звертаються до служби у справах дітей, а за кордоном служби у справах дітей немає.

— Подають заяву виключно самі батьки чи може подати хтось інший?

— І батьки, і інші законні представники, опікуни, піклувальники, прийомні батьки і родичі дитини бабусі, діди, тітка, дядько, повнолітній брат, син, сестра можуть подати заяву на отримання цього статусу. Більш того, дитина після досягнення 14 років сама може її подати.

— Батьки повинні написати довіреність, що саме ця людина буде подавати документи?

— Ні. За телефонним дзвінком до мами до батька, можливо дитина сама підтвердить, що так, це мій старший брат, це моя старша сестра, я це підтверджую. Ніяких додаткових доручень довіреностей від батьків не потрібно.

— Чи діти з усіх громад нашої області можуть отримати цей статус, не враховуючи віддаленість від кордону?

— Я раніше згадав шість категорій дітей соціальних, якщо дітки п’яти попередніх категорій — це ті що поранені, каліцтво, зрозуміло, що не дивлячись ні на прикордоння, ні на віддаленість – вони мають обов’язкове право на цей статус. А от з приводу психологічного насильства, то наш центральний уряд, наше керівництва націлене на те, що все рівно, будь-яка дитина, яка проживає на території Сумської області, має право на статус через шосту підставу, а саме психологічне насилля.

suspilne.media

Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: