30.04.2024
Із Олексієм Клюєвим, очільником сумського «Добробату», ми познайомилися минулого року, коли були в Тростянці. Тоді команда добровольців працювала на об’єкті, розбираючи завали понівечених орками будинків мирних.
Цього разу ми зустрілися з приводу дворіччя створення волонтерського будівельного руху на Сумщині. Саме з квітня 2022-го, після того як ЗСУ остаточно вибили ворога та звільнили область, добровольчий будівельний батальйон «Добробат» допомагає постраждалим у відновленні житла та об’єктів соціальної інфраструктури. Волонтери-добровольці прямують туди, де необхідні їхні руки.
– 28 квітня ми здійснили свій перший виїзд, – згадує Олексій. – Все починалося з Тростянця – найбільш постраждалого міста. Дуже багато було роботи в лікарні, яку ворог розстріляв упритул. Там не було жодного вцілілого вікна, пошкоджені стіни, майже знищений внутрішній простір. До того ж залишилося мало працівників, які могли б фізично ліквідовувати ці жахливі наслідки. За рахунок великої кількості волонтерів та їх завзятості вдалося доволі швидко розібрати нестійкі перегородки, вивезти тонни будівельного сміття. Протягом 2022 року та й частину 2023-го також ця громада стала основною відновлювальною локацією – Привокзальна площа, згоріла п’ятиповерхівка на Благовіщенській, приватний сектор. Влада допомагала транспортом, необхідною технікою, харчування. Окрім міста, було багато виїздів до сільських населених пунктів. Приміром, у Білці допомогли відновити дах на вцілілій господарській будівлі (будинок ворог знищив), аби військовик, який повернеться додому, у подальшому міг використати це приміщення під житло. До речі, скоро в цьому селі будемо робити прибудову до іншого пошкодженого будинку.
Потім була Охтирка. Максимально організовано вдалося демонтувати конструкції знищеного вибуховою хвилею приміщення міської ради. Коли ми працювали на цьому об’єкті – вдалося врятувати архів документів, що опинився під завалами. Пізніше додалися Суми, Лебедин, прикордонні громади… За ці два роки дуже багато людей пройшло через «Добробат», я намагався підрахувати – вийшло понад 150 людей, зроблено вже більше 300 виїздів. У когось був один виїзд, а хтось затримався на два роки й досі з нами в команді. Ці волонтери є кістяком нашого осередку. Загалом проєкт «Добробату» функціонує в семи регіонах, які постраждали від російської агресії. Були виїзди й до Одеси… На жаль, географія руху розширюється.
Не тільки прибирання, а й будівництво
За два роки, за словами сумського очільника добробатівців, який, до речі, має вищу будівельну освіту та працює на підприємстві, багато чого змінилося. З організацією перших виїздів допомагала Сумська ОВА – транспортом, паливом, робочою силою. Тож на об’єкти відправлялося багато людей, які були зосереджені на первинній відбудові пошкоджених будівель. Це так зване швидке відновлення: розбір завалів, зруйнованого даху, ремонт побитих вікон, підмурування пошкоджених стін тощо.
«Добробат» наразі змінився, – продовжує Олексій. – Раніше на розборі завалів – так званому генеральному прибиранні – не потрібні були кваліфіковані працівники. Тепер, окрім цього, ми більше займаємося влаштуванням дахів, ремонтом на висоті, новим будівництвом. Наприклад, у Самотоївці на Краснопільщині зараз відновлюємо приміщення клубу. На даху вже встановили балки, 160 кв. м накрили брезентом.
Роботи на висоті потребують відповідних навичок. Тож тепер у «Добробаті» – акцент на досвідченість та кваліфікованість. Хоча й додаються молоді хлопці з запалом, які готові вчитися та допомагати. Так що у нас паралельно триває й освітній процес – це дуже крута практика! Та ще й чималий гарт. Адже у 2022-му ми працювали на території, яка не обстрілюється. Залучалося багато жінок. Тепер умови змінилися – безпекова ситуація стала складнішою через ризики нових атак оскаженілого агресора».
Група швидкого реагування
Наразі на об’єкти добробатівці виїздять атівкою, де розміщується 7 чоловік. Попередньо в чаті кидають клич – хто може поїхати. Так збирається команда із самих загартованих, які вміють виконувати найскладніші технічні завдання. Підключаються й дівчата, якщо потрібно. У Тростянці, наприклад, вони допомагали при утепленні даху харчоблока лікарні.
«По Сумах, звичайно, найшвидше й зібратися, й дістатися місця дислокації, – продовжує Олексій. – Коли нещодавно під черговий російський удар потрапили цивільна інфраструктура та житловий сектор (вибуховою хвилею були висаджені вікна в трьох багатоквартирних будинках та пошкоджений цех одного з промислових підприємств міста) – вже за пів години після атаки на місці працювали волонтери «Добробату». Усі вікна були закриті тимчасовими панелями. Таких прикладів дуже багато. Ми побували на всіх цивільних об’єктах нашого обласного центру, куди влучив ворог. Починаємо із прибирання, демонтажу і за потреби – долучаємося до більш професійної допомоги».
У добробатівців, як зазначає очільник, дуже тісна співпраця з надзвичайниками. «У рятувальників насправді інший профіль – гасити пожежі, діставати з-під завалів людей, – говорить Олексій. – А вже накривати дахи чи забивати вікна – наша справа. Тож ДСНС-ники, які завжди оперативно виїздять на «прильоти», – дають мій телефон. Зі мною зв’язуються чи то староста, чи керівник громади. Таким чином, про нас дізнаються. Наше завдання – зібратися і вперед! У нас є автівка, сучасні інструменти, брендована форма, взуття, лямкові пояси. До речі, очікуємо від іноземних партнерів проєкту на програму страхування життя і здоров’я добробатівців. Єдине, що просимо, – заправити транспорт. Ну, й погодувати. Волонтерська праця не оплачується».
Команда чекає на поповнення!
У громадах через війну зараз немає вільних робочих рук. У деяких прикордонних селах, які потерпають від нещадних атак росіян, навіть не залишилося людей. Проте є розбиті дитсадки, школи, ФАПи, які треба зберегти від руйнування та мародерів. «У Ямному на Великописарівшині населення все виїхало, а триповерхова школа після обстрілів лишилася без вікон, – продовжує Олексій Клюєв. – Аби зберегти матеріальні цінності, ми там уже закрили перший поверх. Будемо їхати туди знову. Якби у нас було більше людей та транспорту – можна було б одразу взяти більше напрямків. На сьогодні у нас «в розробці» вже декілька локацій по області (в тому числі – й у Сумах), робимо по три-чотири виїзди на тиждень».
Пріоритет при зверненнях надають об’єктам, де пошкоджений дах, адже так можна зберегти те, що всередині. Наразі на стадії завершення накриття харчоблоку в Тростянецькій лікарні. Попередньо волонтери зняли 320 кв. м побитого шиферу, натомість облаштовують покриття із профлисту.
Волонтерство, зазначає командир, не постійне, адже люди працюють на інших роботах. Про те, що таке відновлення виснажує фізично та забирає час, який можна витратити на себе, – здогадатися не важко. Та добробатівці – це безкорисливі люди, віддані справі, каже Олексій.
«Готовність до саможертви – це про людей, які вірять у перемогу, – вважає очільник сумського осередку. – Це, насправді, поклик душі! За два роки я в цьому впевнився! Психологія «Добробату» в тому, що коли людина долучається до ліквідації наслідків, то вона не тільки щось відновлює, а й відновлюється сама!».
За два роботи проєкт, зарекомендував себе як дуже мобільний, дієвий та результативний! Тож добробатівці запрошують до команди – https://www.dobrobat.in.ua/. Ті, хто вміє будувати й ремонтувати, звертайтеся: тел. (050) 287-06-34 (Олексій Клюєв).
Ірина Чирченко
shans.com.ua
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ
Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua
Інші новини:
21.11.2024 На Сумщині введені графіки аварійних відключень
21.11.2024 За ніч і ранок зафіксовано 26 вибухів у двох громадах Сумщини
21.11.2024 На Сумщині відмінили аварійні відключення. Продовжують діяти погодинні
21.11.2024 Який стан постраждалих сумчан унаслідок ракетного удару 17 листопада
21.11.2024 У Сумах затримали сп’янілого водія BMW