«Її вишиване життя»: письменниця із Глухівщини Світлана Талан презентувала нову книгу

17.05.2024

У Шосткинській центральній міській бібліотеці відбулася творча зустріч. Її гостею стала відома українська письменниця Світлана Талан. До Дня вишиванки вона презентувала свою нову книгу – емоційний роман-біографію «Її вишиване життя». Про що цей твір та яке враження залишило у шосткинських читачів онлайн-спілкування з авторкою – дізнавалися журналісти ШосткаNews.City.

Головні героїні її книг – це жінки-українки – ніжні і водночас сильні духом, зворушливі й чутливі. Не став виключенням і новий роман нашої землячки, відомої української письменниці Світлани Талан «Її вишиване життя». Саме його вона і презентувала в День вишиванки шосткинським читачам, які завітали до Центральної міської бібліотеки на онлайн-зустріч з авторкою.

«Цей роман присвячений життю Пелагеї Литвинової-Бартош. Це наша землячка, про яку ми дуже мало знаємо. Вона увійшла до 50 найвідоміших жінок України. Усе життя вона присвятила збиранню народних вишивок, традицій. Її етнографічні роботи були видані ще за її життя», – зазначає провідна методистка Шосткинської Центральної міської бібліотеки Валентина Макуха.

А завдяки книзі Світлани Талан ми маємо можливість дізнатися про постать Пелагеї Литвинової-Барташ.

Світлані Талан вдалося з розрізнених джерел створити цільний образ української громадської діячки, етнографки, фольклористки 19 століття. За словами письменниці, підштовхнула її написати роман-біографію сама Пелагея Литвинова-Бартош, яка прийшла до неї уві сні:

“Вона була дуже сумна. Вона сказала мені, що настав час розказати її історію. Вона говорила тихо, розповідаючи про деякі епізоди свого життя”

В ході зустрічі з мешканцями Шосткинської громади Світлана Талан розповіла про складне, сповнене випробувань і боротьби, життя Пелагеї Литвинової-Барташ. Вона рано втратила батьків, а одруження не принесло їй щастя і сімейного затишку. Навіть десятеро дітей, троє з яких померли, не сприяли створенню сім’ї. І все ж справжнє кохання приходить до неї. Пелагея закохується в дядька свого чоловіка – Олександра Марковича, відомого історика та етнографа.

Попри заборону на використання української мови, пані Литвинова-Барташ залишає в пам’яті нащадків українські звичаї, традиції, орнаменти. «Вона збирала зразки українських вишиванок, замальовувала їх. Коли дізнавалася про автора якоїсь вишивки, обов’язково вказувала його прізвище», – розповідає авторка.

Також записувала, з якої місцевості походить той чи інший візерунок.

Світлана Талан, так само, як і її героїня, уродженка Глухівщини. Її романи неодноразово ставали лауреатами різноманітних конкурсів. Усі її книги – а їх більше 40, представлені на полицях Шосткинської Центральної міської бібліотеки.

У читачів вони користуються шаленою популярністю. Навіть новий роман «Її вишиване життя» на момент презентації знаходився «на руках».

shostkanews.city

Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: