80-та річниця депортації кримських татар: як у Сумах вшановують пам’ять жертв геноциду

18.05.2024

18 травня відзначають 80 річницю депортації кримськотатарського народу. Напередодні мусульманська громада міста Суми організувала вечір пам’яті жертв геноциду. Під час зустрічі переглядали відео про часи депортації, співали пісень кримськотатарською мовою, читали вірші та молитви за мир. На зустріч зібрались близько двох десятків людей.

У сумській мечеті зібрались містяни різних віросповідань та національностей, аби згадати тих кримських татар, кого 80 років тому, саме цього дня -18 травня, радянська влада депортувала з Криму. Серед тих близько двохсот тисяч людей була і родина батька Олени Тевосян. Жінка розповідає — після депортації її родина жила в Узбекистані і вже не повернулася на Батьківщину.

“Родину депортували, тому вони виросли в Узбекистані і ніколи в Криму не були. Я сама навчалась у Кримському університеті культури і мистецтв і туризму, тому для мене Крим — це теж друга домівка. Мій батько є кримським татарином і я з тієї плеяди людей, які були депортовані. Тому ця пісня дуже знакова для мене”, — говорить Олена Тевосян.

80 років тому і відколи Росія анексувала Крим — злочин депортації триває і досі, говорить голова ради національностей Сумської області Мехрібан Салманова: “Кримські татари завжди потребують нашої підтримки. Вони й зараз знаходяться в окупації і їм дуже важко, а наша моральна підтримка — це дуже важливо для них”.

Імам Сумської області Юнос Фазаіров говорить, майже кожен другий депортований у 1944 загинув в дорозі через хвороби та голод. Нині він збирає експонати того часу, аби зберегти для нащадків.

“Мені дісталася книга від однієї бабусі, якій було 92 роки. Це зараз їй десь 95 років. І вона розповідає, що коли було оголошено про те, що починається депортація і дали тільки декілька хвилин, щоб зібрати найважливіше, вона у хустинку зв’язує цей коран із собою. Це декілька днів у вагонах, де нелюдські умови. Але попри це — це зберігалося”, — розповів Юнос Фазаіров.

За його словами, вшанування пам’яті померлих, згідно з традицією Ісламу, — це читання фрагментів зі священного Корану.

suspilne.media

Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: