15 тисяч гривень за сіно: чому на Сумщині не вигідно утримувати велику рогату худобу

25.05.2024

Родина з села Нижня Сироватка ще торік тримала трьох корів. Але корми подорожчали, здавати молоко стало не вигідно, тож в господарстві наразі мають одну годувальницю.

Червоно-ряба корова Милашка полюбляє сухарики, макуху, буряк та сіно. На загальне пасовище її не виганяють, припинають на домашньому. Її власниця пані Лариса каже – ще минулого року тримали трьох корів, але двох довелося продати, бо доглядати за худобою важко і не вигідно.

“Залишили бодай одну для себе, щоб мати молоко. Бо дорого купувати його на базарі. І продати його не можемо у державу, бо там дуже дешево приймають. Сусіди в нас купують”, говорить жінка.

Трудовий день для подружжя Пташниченків розпочинається о пів на четверту.

“Бо її треба рано вивести на пасовище, щоб вона встигла напастися до вечора. Встаємо о пів на четверту ранку. Я готую воду, чоловік вичищає у хліві та вивозить навоз — що взимку, що влітку. Важко, бо воду тягаємо, її треба гріти взимку, щоб тепленької дати, аби не хворіла корова на мастит”, – розповідає подуржжя.

За таких умов, утримувати худобу важко,- каже Анатолій. До раціону Милашки входять концентрати та соковиті корми. З останнім, ділиться господар, проблема.

“Не працюють наразі цукрові заводи, щоб велику кількість придбати. Щось ми вирощуємо у себе на городі, але не вистачає. Буряк, скільки ми його там можемо заготовити, коли їй потрібно у межах тонн п’ятнадцяти”, – пояснює  Анатолій Пташниченко.

Близько шестисот тюків сіна, вартість якого майже 15 тисяч гривень, закуповують на сезон для корівки.

“Дорого дуже утримувати корів, бо дорога заготівля сіна. Фізично дуже тяжко, бо маємо ще город, на якому вирощуємо для корови буряк”, –  розповіла пані Лариса.

За словами директора Департаменту АПР СОВА Олександра Маслака, впродовж цього року, поголів’я корів по області зменшилося в межах 2-3%.

“Ситуація, яка склалася нині у прикордонні, має вплив на господарську діяльність, і на Сумщині окремі господарства вимушені до оптимізації поголів’я ВРХ. На сьогодні незначна тенденція, але зберігається до зменшення поголів’я у Сумській області”, – зазначає Олександр Маслак.

За інформацією посадовця, на Сумщині нині 83 суб’єкти господарської діяльності. До них належать бюджетні установи та приватні підприємства, які займаються молочним скотарством.

suspilne.media

Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: