Початок сезону полуниці на Сумщині: які ціни та як обрати найсмачнішу

30.05.2024

На Сумщині стартував сезон полуниці. Продають першу літню ягоду здебільшого не місцеву, а привозну. 

Житель Боромлі Микола Кузьмук привіз на місцевий ринок полуницю, вирощену власноруч. Чоловік поділився – весняні заморозки цього року негативно позначилися на врожаї. Продавати майже нічого: “Вареники робили разів три, нікому нічого. Цього року погано вродила, бо морози. 9 травня 7 градусів морозу було. У нас у сина персиків було штук 20 так і листя пообпадало”.

Лариса Панова теж продає полуницю з власної грядки. Просить 160 гривень за кілограм. Жінка пояснила – ягід обмаль, бо багато вимерзло та й доглядати за ними не просто. “Ми в перегній з землею саджаємо, поливаємо. Хімією не обробляємо. Давненько вирощуємо, насадили для сім’ї та трохи щось винесемо”, – розповіла жінка.

Микола Мірошниченко купує полуницю для внуків на одному з сумських ринків. Щоб вибрати найкращу, каже, має власний рецепт: “Покуштувати, інших способів немає. На вигляд ніяк не оціниш її”.

Лікарка ветеринарної медицини Тетяна Бойко додала ще кілька порад для покупців полуниці:

“Продавець повинен взяти експертний висновок. Якщо він є і полуниця вся свіжа, ціла, без пошкоджень, ясно, що вона якісна, можна її купувати і вживати. На даний час черешня і полуниця за органтичними показниками якісна. На вміст нітратів ми не досліджуємо, бо немає нормативних документів. Полуницю привозять із Тростянця, Охтирки, Західної України, Полтави“.

Покупець полуниці Микола Мірошниченко розказав: на місцевому ринку ціна за кілограм стартує від 100 до 150 гривень. Якщо пошукати, то можна знайти й за 90: “Високі ціни. Але, думаю, коли з’явиться більше полуниці, то впаде ціна”.

За словами продавчині Руслани Бобрової, покупців на полуницю вистачає: “Зараз сезон почався, то купують дуже добре. Куштувати даємо, але вона зараз солодка вся, бо спека пішла. Вона краще достигає, то ж під накриттям була, а тепер у відкритому грунті”.

Полуничний сезон короткий. І, якщо погода сприятиме, то ягодою можна ласувати щонайменше три тижні. Коли будуть масові збори, ціни мають дещо знизитися, розповіла Руслана Боброва.

suspilne.media

Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: