“Тут стала пустка”: хто залишається у прикордонній Ворожбі

11.06.2024

Селище Ворожба Сумського району розташоване за менш ніж 10 кілометрів від кордону з Росією. Майже місяць тому, з 13 травня через постійні обстріли російських військ з Ворожби почали евакуйовувати людей. Нині, за інформацією міського голови Андрія Дружченка, з майже семи тисяч жителів тут залишилось менш як три тисячі.

Покинуті будинки, пусті вулиці, але посаджені городи. І люди, які періодично навідуються, аби їх обробляти. Так нині живе Ворожба на Сумщині.

Місцева жителька Лілія Ворона розповідає: на вулиці, де вона живе, майже нікого не залишилось, люди повиїжджали у більш безпечні місця. Жінка доглядає за своєю матір’ю, тому виїжджати не планує.

“Тут стала пустка. Людей за останні два роки – ну оце тільки двір і він (хазяїн) жінку втратив, по хворобі вмерла людина. Ось тут (показує іншу сторону) нема ніде нікого”, — додає Лілія Ворона.

Під час одного з російських обстрілів місяць тому артилерійський снаряд поцілив у сусідський будинок, де жило подружжя, розповідає Лілія: “Я їх бачила буквально за годину перед цим згарищем, вона клумбу прибирала. Посапала, пополивала – он там он квітник, він і розквітнув зараз. Якось дивом самі квіти збереглись. Я в хаті саме була, снідала чи ні.. обідала. Прийшла тоді звідкись. Так у нас хату підколихнуло і чую удар шибок, шибки. Ну, де я сиділа, там нічого не вилетіло. А коли вийшла на вулицю на крильце, дим великий йде, аж до неба дим”.

Внаслідок вибуху у сусідів виникла пожежа, каже жінка.

“Давай люди гуртом тушить, пів тонни води отут витягли, колодязь опустів. Пожежну викликали, викликали “швидку”, але не приїхали, не можна було доїхати, так самі транспорт наймали”, — згадує жінка.

Все своє життя мешкає у Ворожбі пенсіонер Микола Куцомеля. Через травми ніг чоловік маломобільний, тому, каже, залишається в селищі: “За мною потрібен догляд, бо я сам мало що можу робити, ось у чому справа. А хто погодиться? Якщо кожен зараз зі своїми проблемами, так що. Сусідів же нема нікого, повиїжджали, нікого і попросити навіть. Діти повиїжджали, а сам.. кому ти треба, як кажуть. Через те оце потихеньку”.

На перемогу, каже, чекатиме у себе вдома:

“От я вам чесно скажу: де я не служив, якщо наш командир, от відразу відчувається, що українець. І відповідальність інша, і солдати так само. Так що нас не перемогти їм”.

Нині евакуація людей з Ворожби триває щодня, каже міський голова Андрій Дружченко, але охочих виїхати значно менше, ніж місяць тому.

“Люди потрошку виїжджають, залишаються люди пенсійного віку, які поки нікуди не можуть виїхати. Молодь виїхала, є ще діти, які залишились у громаді, а так, десь відсотків 40 залишилось у місті. Є такі що й повертаються, які мають тут городи. Більшість (перебуває) в межах громади”, — повідомив Ворожбянський міський голова.

“Зв’язку немає, на жаль. Електрика більш-менш є. Працюють декілька магазинів, залишилось. Банків, на жаль, немає, тому що немає зв’язку, а банкомати не працюють без зв’язку. Не працюють термінали, які є в магазинах. Також через відсутність мобільного зв’язку”, – говорить Андрій Дружченко.

suspilne.media

Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: