У Сумській центральній клінічній лікарні виконали вже 7 трансплантацій нирки

22.06.2024

Трансплантація – одне з найбільших досягнень сучасної медицини. Пересадкою органів займаються провідні інститути і медзаклади країни. І вже два роки, як цей напрямок успішно практикують у Сумській центральній клінічній лікарні.

За цей час у Центрі трансплантації команда сумських медиків самостійно виконала сім пересадок нирок (в одному випадку це була трансплантація від родинного донора, кола мати віддала здоровий орган сину). Всі хворі благополучно виписані додому – з впевненістю, що їх життя зміниться на краще! І це дійсно так!

З новою ниркою – в подорож Карпатами

Ми відвідали урологічне відділення, яке є базою для реципієнтів. До виписки тут якраз готувалися два пацієнти, яким від донорів пересадили нирку. Чоловіки стійко перенесли випробування і задоволені результатом! Один з пацієнтів на проблеми з нирками скаржився останні півтора року, тричі на тиждень перебував на гемодіалізі. Пів року тому хворий з хронічною нирковою недостатністю став на чергу по пересадці нирки. Коли знайшовся донорський орган – 63-річного сумчанина прооперували. Тепер все позаду й чоловік збирається з дружиною поїхати в Карпати!

– До відділення потрапляють пацієнти з хронічними хворобами нирки, які знаходяться на гемодіалізі, – розповідає завідувач урологічного відділення Олександр ПИЛИПЕЦЬ. – Вони проходять обстеження, лікування – для того, щоб ми разом із трансплант-координаторами внесли їх у лист очікування. Вже після трансплантації ведемо їх як хірургічних пацієнтів, загоюємо рани, стабілізуємо до виписки. Процес трансплантації – важка робота, в якій задіяна практично вся лікарня. Бувало, що по дві доби команда фахівців не залишала робоче місце, доводилося спати годину-дві. Але в підсумку все того варте! Людина з донорським органом отримує шанс на нове життя – без рутинних процедур гемодіалізу, де є можливість займатися улюбленим заняттям, подорожувати. Звичайно, ефект залежить від дотримання правил, у тому числі – дієти, приймання медикаментів. Ми не втрачаємо контакт з пацієнтами, будь-яке питання вирішується в режимі 24/7.

Процес – складний та відповідальний

Трансплантація – чутлива тема, навколо якої існує чимало упереджень та страхів. Проте вона не менш важлива, ніж донорство крові – своєчасний доступ до трансплантаційних матеріалів рятує життя, так само як і компоненти крові.

За словами директорки лікарні Валентини ДОМІНАС, шлях до впровадження трансплантології був нелегкий – нині мають високопрофесійну підготовлену команду та необхідну документацію, аби цим займатися. «Ми завжди намагаємося рухатися вперед, освоюємо нові методики та напрямки, залучаємо молодих фахівців, – зазначає Валентина Михайлівна. – До трансплантації готувалися півтора року. Трансплант-координатори пройшли навчання, в лікарні створені всі умови, які забезпечують процес вилучення та пересадки органу, до дрібниць відточений алгоритм дій усіх дотичних фахівців. Насправді це дуже складний та відповідальний процес. Сьогодні наш заклад займає 9 місце по Україні серед великих центрів, які вже давно проводять пересадку органів. Це – досить вагомий показник того, що ми на правильному шляху! Ще два наших трансплантологи проходять навчання».

Напрямок, за словами очільниці закладу, перспективний і вкрай необхідний, бо в Україні багато людей потребує такої допомоги. Для хворих Сумщини – це шанс на повноцінне життя, який можна отримати, не виїжджаючи за межі області. Вся процедура, починаючи від обстеження, виконання трансплантації та післяопераційного супроводу, в лікарні безплатна.

Нелегке рішення – шлях до порятунку іншої людини

В Україні посмертне донорство можливе або за прижиттєвої згоди донора, або за згодою родичів, коли в людини діагностовано смерть мозку. Потім починається пошук реципієнтів – людей, які чекають на пересадку серця, печінки, нирки тощо. До речі, минулого року на базі Сумської ЦМКЛ була проведена пересадка серця від померлого донора. 44-річну сумчанку з інсультом привезли до лікарні в екстреному порядку з масивним крововиливом, який був несумісний з життям. Рідні дали згоду на забір серця та нирок. Трансплантацію 58-річній реципієнтці команда Інституту серця на чолі з Борисом Тодуровим виконала на місці, а нирки були пересаджені двом хворим у Києві.

Завідувачка інсультного відділення Олена КУЧЕРЯВЕНКО, яка є трансплант-координатором, має багаторічний стаж роботи. Проте і досі важко сприймає втрати від інсультів. «Ми робимо все, щоб врятувати людину. На жаль, деякі хворі помирають. Мені як інсультологу дуже важко втрачати людей. З проєктом з трансплантації у нас з’явилась можливість дати друге життя іншій людині, коли померлий як донор віддає частку себе іншим людям. Найважчий момент – спілкування з рідними померлого. Нелегке, але правильне рішення родичів донора – шлях до порятунку чужого життя».

Усі хворі, які мають покази до трансплантації внаслідок хронічної хвороби нирок, важких хвороб серця та печінки – незалежно від місця проживання – можуть звернутися до Сумської центральної міської лікарні для консультації, обстеження та постановки в електронну чергу.

shans.com.ua

Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: