10.07.2024
На Сумщині триває сезон жнив, цього року він почався тижнем раніше. Першими до роботи стали фермери Роменського, Сумського та Охтирського районів, вони молотять озиму пшеницю, ячмінь та ріпак. Загальна площа до збирання цієї групи становить до 280 тисяч гектарів, розповів директор департаменту агропромислового розвитку Сумської ОВА Олександр Маслак.
У сімейному господарстві родини Шафоростів в обробітку близько 500 гектарів землі. Для Сергія Овдієнка це шості жнива. Тракторист розповідає, у поле він виїжджає з 8-ї години ранку. Квапляться змолотити озиму пшеницю, доки погода дозволяє.
Вже зібрали урожай ярого ячменю, на черзі збирання озимих ріпаку та пшениці, розповідає керівник господарства Олександр Шафорост: “Врожайність ярого ячменю по замірах вийшло 4 тони 200 кілограмів, без внесення добрив, ми вважаємо це прекрасний результат. Ріпак озимий ми зібрали до 4 тони, з мінімальним внесенням добрив — 28 кілограмів азоту діючої речовини”.
Дорогі добрива та засоби захисту рослин, техніка, яка виходить з ладу і низькі ціни на збіжжя — це не єдині проблеми, з якими доводиться зіштовхуватись в роботі, ділиться Олександр Шафорост: “Найбільша складність – це дефіцит людей, які можуть працювати, у яких вистачає морального духу, працювати на прифронтовій території. Зараз ми беремо до нас на навчання студентів і практикантів, із Сум приїжджають хлопці. У нас в господарстві було 6-4 постійних працівники. Офіційно працевлаштовані, робили будь-яку роботу. Гарні, кваліфіковані кадри. От 50% їх призвали і вони зараз працюють в ЗСУ”.
Під час повномасштабної війни реалізація збіжжя перетворилась на головоломку із пошуку покупців, говорить чоловік, тож аграрії Сумщини вдалися до такого рішення: “18 червня створили сільськогосподарський кооператив — об’єднання фермерів на Сумщині. Це вперше таке в Україні. Через цей кооператив ми продали вже 6 тисяч тонн зерна і допомогли зменшити свої збитки на півтора мільйона гривень. Ми об’єднали маленькі партії від фермерських господарств у велику партію від однієї особи від кооперативу фермерів і трейдеру було цікаво з нами співпрацювати”.
За словами директора департаменту агропромислового розвитку Сумської облдержадміністрації Олександра Маслака, загалом, ранніми зерновими в регіоні засіяно до 280 тисяч гектарів.
“Найбільші площі по пшениці — 169 тисяч гектарів, по ріпаку загальна площа ярого та озимого досягає 67 тисяч гектарів і ячменів перевищує 18 тисяч гектарів. Наразі зібрано пшениці близько 6% від загальної площі, по ріпаках — 9%, 8% по ячменях. Якщо порівнювати урожайність цього року із минулорічною, то вона є нижчою. Для порівняння, середня урожайність зібраної пшениці становить 48 центнерів з гектара, тоді як середня в області за минулий рік перевищувала 54 центнери з гектара”, — пояснив посадовець.
Цього року, говорить Олександр Маслак, прогнозується зниження урожайності ранніх зернових на 8-10%. Це пов’язано зі скороченням періоду дозрівання, внаслідок підвищення температури.
suspilne.media
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ
Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua
Інші новини:
21.11.2024 За ніч і ранок зафіксовано 26 вибухів у двох громадах Сумщини
21.11.2024 На Сумщині відмінили аварійні відключення. Продовжують діяти погодинні
21.11.2024 Який стан постраждалих сумчан унаслідок ракетного удару 17 листопада
21.11.2024 У Сумах затримали сп’янілого водія BMW
21.11.2024 “Мріяла стати криміналістом”: однокласники загиблої у Сумах Анастасії Боровик розповіли про дівчину