У Сумах пропонують переназвати 11 топонімів

20.07.2024

Робоча група з дерусифікації при Сумській ОВА підготувала два розпорядження на підпис очільника адміністрації. Вони пропонують перейменувати 323 топоніми в області, серед них — 11 у Сумах, і демонтувати 495 пам’ятників, пам’ятних знаків чи їхніх елементів із символікою російської імперської політики. Далі розповідаємо — які саме й чому в Сумах досі залишатиметься проспект Михайла Лушпи.

У Сумах можуть перейменувати 11 топонімів

Повний перелік топонімів, які планують переназвати, можна завантажити за цим посиланням. У Сумах, зокрема, вулиця Ковпака має стати вулицею Сумської тероборони, Донська — Семена Сапуна, а Чайковського — Івана Огієнка. Також пропонують перейменувати Прокоф’євський міст, Курський шляхопровід, сквер на вулиці Катерини Зеленко й ще кілька топонімів.

Топоніми, які планують перейменувати в Сумах

Робоча група в середині червня 2024 попередньо пропонувала переназвати ці ж 11 об’єктів. Але в переліку був іще один — проспект Михайла Лушпи — комуністичного діяча, чиє ім’я активісти називали «не ок для українських Сум». Керівник апарату Сумської ОВА Ігор Кальченко пояснює, що назву проспекту вирішили залишити, бо змінювати її не обов’язково — так відповіли адміністрації в Українському інституті національної пам’яті.

Там, за словами посадовця, пишуть, що Михайло Лушпа в 1972-1988 роках дійсно був першим секретарем Сумського міського комітету Комуністичної партії України. Але, крім цього, він є лауреатом Державної премії імені Тараса Шевченка в галузі архітектури за проєкт сумського театру імені Щепкіна, а також отримував орден «За заслуги» ІІІ ступеня указом Президента України в 2000 році, коли працював у організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.

— Об’єкти топонімії, пам’ятники та пам’ятні знаки на честь Михайла Лушпи не підлягають обов’язковому перейменуванню, вилученню з публічного простору, оскільки пов’язані з особою, яка була причетна до розвитку української науки та культури, — вказує у листі Український інститут національної пам’яті, за словами пресслужби Сумської ОВА. Про інші сторони Михайла Лушпи ми писали раніше.

Ігор Кальченко додав, що Сумська міська рада може самостійно ухвалити рішення про перейменування згаданих топонімів та пам’яток.

Решту назв вулиць, провулків, скверів, площ планують змінити в інших містах і селах Сумщини. Наприклад, у Ромнах вулицю Овсянникова назвуть вулицею Павла Гнідича. Член робочої групи, кандидат філологічних наук Сергій П’ятаченко казав, що це доречно, бо з’явиться вулиця фольклориста, етнографа, про якого люди незаслужено забули, хоча він жив і працював у місті. Водночас у переліку чимало нових назв із загальними словами. Так з’являться вулиці Травнева, Вишнева, Лугова, Липнева, Кленова, Зелена та подібні.

На Сумщині пропонують демонтувати 495 пам’ятників або їхні елементи

Робоча група також пропонує демонтувати з публічного простору 474 пам’яток культурної спадщини місцевого значення і 21 пам’ятний знак, меморіальну дошку чи їхні елементи в Сумській області, які містять символіку російської імперської політики. Повний перелік об’єктів можна завантажити за цим посиланням.

У Сумах пропонують демонтувати 11 пам’ятників чи їхні елементи. Повністю перенести із публічного простору можуть пам’ятник педагогу Антону Макаренку біля Сумського державного педагогічного університету, погруддя Сидора Ковпака з вулиці Ковпака й знак із текстом наказу Сталіна від 2 вересня 1943 року про присвоєння трьом стрілецьким дивізіям найменування «Сумських» зі скверу Героїв 3-ої окремої штурмової бригади.

Окремі елементи демонтують із монументу «Слава героям Сумщини» на Привокзальній площі, братських могил радянських воїнів на вулиці Карбишева та біля станції «Баси» й зі знаку на честь стрілецької дивізії, сформованої у 1941 році в Сумах на вулиці Героїв Сумщини.

Також у документі робочої групи пишуть, що деякі об’єкти можуть «вилучити з Реєстру культурної спадщини та/або демонтувати їхні елементи». Серед таких — меморіальний комплекс «Вічна слава», бойова техніка часів війни в Афганістані й погруддя героям Радянського Союзу на Герасима Кондратьєва, пам’ятник Супруну на Троїцькій.

Як ми писали раніше, голова обласної адміністрації до 27 липня має підписати розпорядження про перейменування і демонтаж об’єктів із розпоряджень.

cukr.city

Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: