22.07.2024
Група з археологів, істориків та студентів провела розкопки у селі Воргол, Конотопського району. Говорять, що досліджували давнє поселення, працювали тут місяць. 22 липня був останнім днем експедиції.
Кераміка, вироби із заліза та бронзи, частини прикрас — такі речі під час розкопок на Сумщині знайшла група археологів. Копали дослідники поблизу села Воргол: вивчали давнє поселення. За словами куратора експедиції — старшого наукового співробітника Інституту археології Академії Наук України Дмитра Каравайка, дослідили площу у понад 250 квадратних метрів: на ній виявили 20 господарських ям. Знайдені речі, додає, датовані II-І століттям до нашої ери й належать до Зарубинецької археологічної культури.
Вперше археологи вели розкопки поблизу цього місця у 2023-му році. Тоді група працювала в лісі — досліджувала городище Воргол. В результаті тих розкопок вдалося з’ясувати, як і коли заселялася територія: за словами Дмитра Каравайка, вперше в городищі жили люди за бронзової доби. Археологи знайшли фрагменти кераміки того періоду, кістки тварин.
Дослідження довелося завершити, бо, говорить вчений, подальші розкопки неможливі: місце, де колись було городище, поросло лісом. Тому досліджувати вирішили поселення за межами городища.
“Всі знають, що лісові городища були укріплені і там жила певна частина населення. Але те, що існували укріплення і на поселеннях за валом, за валами, у нас таких даних не було. Таким чином, ми зробили зараз кілька розкопів, де і намагаємося знайти той самий ров, який огороджував це поселення. А якщо був ров, був і вал. Зараз ми вивчаємо структуру цього поселення”, — пояснює куратор експедиції.
Оборонна споруда – рів – була шириною у п’ять метрів, говорить Каравайко. Приблизна площа поселення – 1,3 гектара (точно відома площа означає точно відому кількість населення – прим.ред). Чітко встановити його межі вдається не завжди, додає дослідник, в даному ж випадку вони визначені ровом.
“Якщо подивитися туди, де вони стоять, ви побачите дуже темну землю. Оце якраз буде заповнення того рову. Ось ми знайшли частину рову і наше завдання знайти, де він закінчується”, — говорить чоловік.
Копати допомагали волонтери та студенти одного з сумських вишів. У Ворголі майбутні археологи проходили практику.
Тетяна навчається у сумському виші на археолога. Говорить, у цій експедиції їй вдалося знайти глечик скіфського періоду – це, ділиться, була її перша знахідка: “Спочатку – здивування, а потім, коли розумієш, який це саме період, і скільки воно там під землею пролежало, то – захват”.
Прокидаються дослідники о шостій ранку, говорить археолог та волонтер Андрій Свиридов. О 7:00 і до 13:00 група на розкопках. Працювати довелося у засіяному кукурудзою полі. За словами Андрія Свиридова, археологічні знахідки здаватимуть на зберігання у фонд Путивльського заповідника.
suspilne.media
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ
Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua
Інші новини:
21.11.2024 За ніч і ранок зафіксовано 26 вибухів у двох громадах Сумщини
21.11.2024 На Сумщині відмінили аварійні відключення. Продовжують діяти погодинні
21.11.2024 Який стан постраждалих сумчан унаслідок ракетного удару 17 листопада
21.11.2024 У Сумах затримали сп’янілого водія BMW
21.11.2024 “Мріяла стати криміналістом”: однокласники загиблої у Сумах Анастасії Боровик розповіли про дівчину