“Врожаї можуть бути нижчими на 25-30%”. Як спека вплинула на врожаї Сумщини

24.07.2024

Жнива на Сумщині майже завершуються. Спекотна погода наприкінці червня та в першій половині липня завдала шкоди посівам сільськогосподарських культур. Передовсім, пізніх зернових, на період цвітіння яких припав пік спеки та посухи, а також городини та овочевих.

Через спеку у господарстві Ігоря Циба на деяких городніх рослинах з’явились опіки. За словами господаря, таких високих температур, як цього літа, він не пам’ятає.

Що цього року аномально — це кабачки і гарбузи. Торік на такий період вони вже всі зав’язались і вже на городі було дуже багато їх. А цього року вони ще досі цвітуть. Зав’язі дуже мало. Не вистачає вологи, – розповів Ігор Циб, господар присадибної ділянки.

Чоловік каже, останні 10 років відчуваються кліматичні зміни, до яких він намагається пристосуватися. За його словами, огірки у цьому році теж не вдалися, бо потребують вологи.

З огірками, якби не поливали, то їх взагалі б не було, висохли б всі. Огірки поливаємо щоранку, о 4 ранку, ми наповнюємо місткості, доки діє нічний тариф і немає навантаження на енергосистему. Поливаємо також дерева. Все, що любить вологу, те поливаємо.

На 10 сотках Ігор Циб вирощує городину та овочеві культури. Однак, каже, виростити будь-що за таких погодних умов непросто. Додає, що цьогоріч у нього кукурудза взагалі не вродила.

Якщо подивитись на кукурудзу, то вона не пішла в ріст і ще слабо завязалась, оскільки не вистачало вологи і ми також рясно не поливали, – каже Ігор Циб.

За словами чоловіка, через низьку вологість ґрунт перетворюється на камінь, що ускладнює його обробку.

Весною, каже Ігор Циб — заморозки, а влітку через спеку, є проблеми і з урожаєм картоплі.

Але цього року нам поталанило, бо картопля була в землі, коли були заморозки. Ми перший раз в такій ситуації. Навіть думали, що частково доведеться пересадити, але нічого, тиждень два полізли нові пагони і все відновилось. Наша картопля тоді посходила і огудина була близько 15 сантиметрів. Був заморозок до 5 градусів то вийшли і за голову взялися, вся огудина лягла на землю.

По картоплі цього року: є велика і маленька, але це, хоча б відсотків 10 почати копати, щоб можна було визначити, яка її врожайність.

За словами Юрія Літвінова, завідувача сектору метеопрогнозів Сумського гідрометцентру у липні на Сумщині подекуди температура сягнула до 40 градусів тепла. Нині — пішла на спад.

Що стосується впливу на сільськогосподарські рослини, на жаль, в метровому шарі грунту майже немає продуктивної вологи. Її запаси приблизно 40 міліметрів, що є недостатнім. І цей фактор суттєво впливає на розвиток сільськогосподарських рослин і через це можливий недобір врожаю зернових ранніх.

Площа до збирання ранніх зернових на Сумщині становить 280 тисяч гектарів. Обмолочено понад 161 тисячу гектарів — це 56% від загальної площі, говорить директор обласного департаменту агропромислового розвитку Олександр Маслак.

Врожайність цих культур є нижчою, порівняно із минулим роком. За прогнозами науковців, врожаї можуть бути нижчі, порівняно з минулим роком, на 25-30%. Це суттєвий вплив погодних умов на сільгоспкультури.

На Сумщині молотять озиму пшеницю, ячмінь, овес, горох та ріпак. Спека зменшить урожайність культур, — говорить Олександр Маслак.

Для прикладу, по пшениці ми маємо 52 центнери з гектара, тоді як торік середня врожайність у фізичній вазі становила понад 55 центнерів з гектара. По ріпаках урожайність минулого року перевищувала 35 центнерів з гектара, а цього року вона досягає 34 центнерів з гектара.

За словами Олександра Маслака, за сприятливої погоди жнива мають завершитися за 10 днів. Цього року, розповідає, прогнозується зниження урожайності ранніх зернових на 8-10%. Це пов’язано із скороченням періоду дозрівання, внаслідок підвищення температури.

suspilne.media

Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: