Сумщина: результати впровадження економічної платформи «Зроблено в Україні» за пів року

26.07.2024

За цей час зусилля були спрямовані на стимулювання попиту на українські товари, сприяння інвестиціям у реальний сектор економіки, залучення дешевих фінансових ресурсів, реалізації грантових програм, розвитку промисловості тощо.

З березня 2024 року розпочав свою роботу Сумський регіональний офіс «Зроблено в Україні» в Сумському міському центрі зайнятості, який перетворився на потужний майданчик для розвитку українського бізнесу. До кінця поточного року заплановано відкриття ще 2 регіональних офісів в Конотопській та Роменській громадах.

Основними пріоритетами діяльності регіональної влади у рамках платформи «Зроблено в Україні» упродовж всього часу залишалися підтримка розвитку українського виробництва, стимулювання інвестицій у реальний сектор економіки та несировинного експорту. Тож за даний період є ряд досягнень, що свідчать про актуальність та ефективність обраної стратегії.

Так, у рамках урядової програми «Доступні кредити 5-7-9%», що реалізується Фондом розвитку підприємництва, відповідно до умов Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам малого та середнього підприємництва уповноважені банки – учасники програми у 2024 році надали підприємцям Сумщини кредитів із зниженою відсотковою ставкою на суму 1,9 млрд гривень.

З метою розширення підтримки бізнесу, в рамках реалізації урядового проєкту «єРобота», з початку року в області видано 308 мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, що дозволило залучити в регіон 71,8 млн гривень. Схвалені бізнес-проєкти передбачають створення 582 нових робочих місця.

У рамках реалізації програми грантів для ветеранів та членів їх сімей  станом на 01.07.2024 17 осіб отримали фінансову допомогу на організацію власного бізнесу на загальну суму – 8,2 млн гривень.

У рамках проєкту «Варто почати власну справу» Український ветеранський фонд надав 85 грантів на фінансування бізнесу ветеранів, родин ветеранів (дружина, чоловік), членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України.

У рамках програми надання грантів на створення або розвиток переробних підприємств 3 суб’єкти господарювання отримали гранти на суму 13,6 млн гривень, що передбачає створення до 45 робочих місць.

У рамках програми «Шкільний автобус» у 2024 році Департаментом освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації для закладів загальної середньої освіти області придбано 7 спеціалізованих шкільних автобусів ATAMAN D093S2 АТ «Черкаський автобус». Потреба в області на такий транспорт залишається високою – ще необхідно 41 автобус.

Також одним із заходів Обласної комплексної програми захисту та підтримки ветеранів та членів їх сімей на 2024-2027 є компенсація частини процентної ставки за іпотечними кредитами Захисників і Захисниць України та членів сімей загиблих Захисників і Захисниць України», що спрямована на компенсацію частини процентної ставки у розмірі 3% річних за іпотечними кредитами ветеранам війни та членам їх сімей, учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, сім’ям загиблих (померлих) ветеранів війни.

На Сумщині приділяється велика увага популяризації місцевих товаровиробників, зокрема і через проведення ярмарків – «Крафтовий вікенд», відвідувачі яких мають можливість насолодитися атмосферою місцевого крафту, придбати собі вподобані товари від сумських виробників і майстрів ручної роботи.

Агенція регіонального розвитку Сумської області та ГО «Бізнес асоціація «4Business» у рамках проєкту «Купуй Українське» проводять відбір крафтових виробників Сумщини. Топ-50 виробників увійдуть до каталогу, який буде розповсюджений по всій країні та за її межами. Учасники отримають можливість: зробити безкоштовну фотосесію крафтової продукції, взяти безкоштовну участь у ярмарках у Сумах, Львові, Івано-Франківську та інших містах України, залучити ресурси для розвитку крафту Сумщини.

Крім того, місцевими товаровиробниками успішно здійснюється Маркування товарів логотипом «Зроблено в Україні», наприклад, ТОВ «Сумська паляниця» уклала угоду з великими торговими мережами та здійснює маркування своїх кондитерських виробів, що є важливим кроком у підвищенні довіри до продукції та підтримці національного виробника.

«Завод Кобзаренка», виробник номер 1 в Україні тракторних причепів, перевантажувальних бункерів, цистерн для води тощо, маркує вироблену техніку логотипом «Зроблено в Україні» та є учасником державної програми компенсації вартості сільгосптехніки вітчизняного виробника.

Також до реалізації проєкту долучився і Сумський підприємець, який налагодив виробництво мікроавтобусів. Перші машини вже курсують дорогами міста та брендовані логотипом «Зроблено в Україні».

Наступним стратегічним заходом в частині стимулювання інвестиційної діяльності в регіоні є створення та розвиток індустріальних парків, які розглядаються як ефективний інструмент стимулювання промислового розвитку регіону, відновлення та зростання економіки Сумщини.

Так, на території Сумської області обліковується три індустріальних парки, які включено до реєстру: «Тростянець» (м. Тростянець), «Свема» (м. Шостка) та «Суми» (м. Суми). Їх загальна площа складає 175 га.

Враховуючи досвід та особливості регіону, пріоритетними напрямами діяльності індустріальних парків визначено: хімічне виробництво, переробна промисловість (крім утилізації), легка, деревообробна, автомобілебудівна та приладобудівна промисловість, наукова діяльність. У перспективі планується подальший розвиток індустріальних парків на основі моделі еко-індустріальних парків, щоб мінімізувати вплив негативних наслідків на навколишнє середовище.

Крім того, проводиться постійна робота із залучення резидентів на майданчики індустріальних парків, пошуку фінансування для розбудови їх інфраструктури, впровадження нових технологічних рішень з використанням сучасних технологій.

Ураховуючи близькість до кордону з країною-агресором та пов’язані з цим ризики ведення господарської діяльності, було прийнято рішення створення індустріального парку на території Роменської міської територіальної громади. На сьогодні затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Рогинського та Малобубнівського старостинських округів Роменської міської територіальної громади. Наразі робота щодо створення індустріального парку триває. На поточний рік заплановано низку заходів, зокрема розроблення та затвердження концепції індустріального парку, проведення відкритого конкурсу з вибору керуючої компанії та укладення договору про створення та функціонування індустріального парку.

Важливим пріоритетом визначено також підтримка та стимулювання експорту через інструменти ПраТ «Експортно-кредитне агентство». Так, на сьогодні 7 банківських установ мають угоди портфельного страхування з Експортно-кредитним агентством України: АТ «Ощадбанк», АБ «УКРГАЗБАНК», АТ «Укрексімбанк», АТ «КРЕДОБАНК», АТ КБ «Приватбанк», АТ «ПУМБ» та АТ АБ «Південний». За наявною інформацією від банківських установ, з початку року надано 76,6 млн гривень кредитних коштів для підтримки 4 експортерів.

Ініційована Президентом України Володимиром Зеленським державна програма «Зроблено в Україні» за порівняно короткий проміжок часу довела свою затребуваність та актуальність на регіональному рівні. Її ключові пріоритети та досягнення показали, як – навіть в умовах війни, навіть у прикордонному регіоні і з обмеженими ресурсами – можна залишатися північним форпостом України, можна і потрібно відновлюватися, розвиватися та ставити нові цілі.

Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Джерело: Сумські дебати - debaty.sumy.ua

Інші новини:

Коментарі: